Authconfig - en to sq translation catalogue (156 entries)

en:  <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |   <Space> selects   |  <F12> next screen
sq:  <Tab>/<Alt-Tab> përmes elementesh   |   <Space> përzgjedh   |  <F12> pamja pasuese

en: <domain>
sq: <përkatësi>

en: <lowest-highest>
sq: <më i ulti-më i larti>

en: <module>
sq: <modul>

en: <name>
sq: <emër>

en: <realm>
sq: <emër i vërtetë>

en: <server>
sq: <shërbyes>

en: <servers>
sq: <shërbyesa>

en: <workgroup>
sq: <grup pune>

en: ADS Realm:
sq: Emër i vërtetë ADS-je:

en: Admin Server:
sq: Shërbyes Admin:

en: Alert
sq: Njoftim

en: All configuration files which were modified by the previous authentication configuration change will be restored from backup. Revert the changes?
sq: Tërë kartelat e formësimit që qenë ndryshuar nga ndryshimi i mëparshëm i formësimit do të rikthehen prej kopjeruajtjes. Të përmbysen ndryshimet?

en: Authentication
sq: Mirëfilltësim

en: Authentication Configuration
sq: Formësim Mirëfilltësimi

en: Back
sq: Prapa

en: Bad smart card removal action specified.
sq: U caktua veprimi për raste heqjesh karte të mençur të dëmtuar.

en: Base DN:
sq: DN Bazë:

en: Cache Information
sq: Të dhëna Fshehtine

en: Cancel
sq: Anulo

en: Control how the system verifies users who attempt to log in
sq: Kontrolloni se si i verifikon sistemi përdoruesit që përpiqen të hyjnë në të

en: Create _home directories on the first login
sq: Krijo drejtorira _shtëpi gjatë hyrjes së parë

en: Do_n't Save
sq: M_os Ruaj

en: Domain Administrator:
sq: Administrues Përkatësie:

en: Domain Controllers:
sq: Kontrolluesa Përkatësie:

en: Domain:
sq: Përkatësi:

en: Download CA Certificate
sq: Shkarko Dëshmi AD-je

en: Error downloading CA certificate
sq: Gabim gjatë shkarkimit të dëshmisë AD

en: Hostname or ldap:// or ldaps:// URI pointing to the LDAP server.
sq: Emërstreha ose ldap:// apo ldaps:// URI që shpien te shërbyesi LDAP.

en: If the home directory of an user doesn't exist yet it will be created automatically on his first login.
sq: Po qe se drejtoria shtëpi e një përdoruesi nuk ekziston ende, ajo do të krijohet vetvetiu gjatë hyrjes së tij të parë.

en: Ignore
sq: Shpërfille

en: Join Domain
sq: Bashkojuni Përkatësisë

en: Join Settings
sq: Rregullime për Bashkojuni

en: Joining Winbind Domain
sq: Po i bashkohem Përkatësie "Winbind"

en: Kerberos Settings
sq: Rregullime Kerberos

en: LDAP Settings
sq: Rregullime LDAP

en: LDAP authentication
sq: mirëfilltësim LDAP

en: Local authorization is sufficient
sq: Autorizimi vendor është i mjaftueshëm

en: NIS Settings
sq: Rregullime NIS

en: Next
sq: Pasues

en: No
sq: Jo

en: Password:
sq: Fjalëkalim:

en: Realm:
sq: Emër i vërtetë:

en: Restore the configuration files backed up before the previous configuration change
sq: Rikthe kartela formësimesh të kopjeruajtura përpara ndryshimit të mëparshëm të formësimit

en: Revert
sq: Riktheje

en: Save Settings
sq: Ruaj Rregullimet

en: Security Model:
sq: Model Sigurie:

en: Server:
sq: Shërbyes:

en: Smart card authentication allows you to log in using a certificate and key associated with a smart card.
sq: Mirëfilltësimi përmes kartash të mençura ju lejon hyrje duke përdorur një dëshmi dhe një kyç shoqëruar një karte të mençur.

en: Some of the configuration changes you've made should be saved to disk before continuing.  If you do not save them, then your attempt to join the domain may fail.  Save changes?
sq: Disa prej ndryshimeve në formësim që bëtë duhen ruajtur në disk përpara se të vazhdohet.  Nëse nuk i ruani, përpjekja juaj për t'iu bashkuar përkatësisë mund të dështojë.  T'i ruaj ndryshimet?

en: The %s file was not found, but it is required for %s support to work properly.
    Install the %s package, which provides this file.
sq: Kartela %s nuk u gjet, por është e nevojshme që mbulimi për %s të punojë si duhet.
    Instaloni paketën %s, që sjell këtë kartelë.

en: To connect to a LDAP server with TLS protocol enabled you need a CA certificate which signed your server's certificate. Copy the certificate in the PEM format to the '%s' directory.
    Then press OK.
sq: Për t'u lidhur me një shërbyes LDAP me protokollin TLS të aktivizuar keni nevojë për një dëshmi AD e cila nënshkroi dëshminë e shërbyesit tuaj. Kopjojeni dëshminë nën formatin PEM te drejtoria '%s'.
    Mandej shtypni OK.

en: To verify the LDAP server with TLS protocol enabled you need a CA certificate which signed the server's certificate. Please fill in the URL where the CA certificate in the PEM format can be downloaded from.
sq: Për të verifikuar një shërbyes LDAP me protokollin TLS të aktivizuar, keni nevojë për një dëshmi AD e cila nënshkroi dëshminë e shërbyesit tuaj. Ju lutem plotësoni URL-në prej nga mund të shkarkohet dëshmia AD te formati PEM.

en: Unknown password hashing algorithm specified, using sha256.
sq: U dha algoritëm i panjohur "hash"-i fjalëkalimi, po përdoret sha256.

en: Use DNS to _locate KDCs for realms
sq: Përdor DNS për të _kapur KDCra për të vërtetë

en: Use DNS to locate KDCs for realms
sq: Përdor DNS për të kapur KDC-ra për emra të vërtetë

en: Use DNS to resolve hosts to realms
sq: Përdor DNS për të shquar strehë për emra të vërtetë

en: Use Kerberos
sq: Përdor Kerberos

en: Use LDAP
sq: Përdor LDAP

en: Use LDAP Authentication
sq: Përdor Mirëfilltësim LDAP

en: Use MD5 Passwords
sq: Përdor Fjalëkalime MD5

en: Use NIS
sq: Përdor NIS

en: Use Shadow Passwords
sq: Përdor Fjalëkalime Hije

en: Use TLS
sq: Përdor TLS

en: Use Transport Layer Security extension for LDAP as defined by RFC-2830. It must not be ticked with ldaps server URI.
sq: Përdor për LDAP-në zgjerimin Siguri Shtrese Transporti (Transport Layer Security), si përcaktohet nga RFC-2830. Nuk duhet trajtuar me URI shërbyesi ldaps.

en: Use Winbind
sq: Përdor Winbind

en: Use Winbind Authentication
sq: Përdor Mirëfilltësim Winbind

en: Use _TLS to encrypt connections
sq: Përdor _TLS për kodim lidhjesh

en: User Information
sq: Të dhëna Përdoruesi

en: Warning
sq: Kujdes

en: When enabled /etc/security/access.conf will be consulted for authorization of users access.
sq: Kur aktivizohet /etc/security/access.conf, do të konsultohet për autorizim hyrjesh përdoruesi.

en: Winbind Settings
sq: Rregullime Winbind

en: Winbind authentication
sq: mirëfilltësim Winbind

en: Yes
sq: Po

en: action to be taken on smart card removal
sq: veprim për t'u bërë kur hiqet karta e mençur

en: authenticate system accounts by local files only
sq: mirëfilltëso llogari sistemi vetëm përmes kartelash vendore

en: authenticate system accounts by network services
sq: mirëfilltëso llogari sistemi përmes shërbimesh rrjeti

en: authorize local users also through remote service
sq: autorizo përdoruesa vendorë edhe prej shërbimi të largët

en: can only be run as root
sq: mund të xhirohet vetëm si rrënjë

en: check access.conf during account authorization
sq: kontrolloje access.conf gjatë autorizimit të llogarisë

en: configures winbind to allow offline login
sq: formëson "winbind"-in për lejim hyrjesh "offline"

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are domain users
sq: e formëson "winbind"-in të marrë të mirëqenë që përdoruesit pa përkatësi te emrat e tyre të përdoruesit janë përdoruesa të përkatësisë

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are not domain users
sq: e formëson "winbind"-in të marrë të mirëqenë që përdoruesit pa përkatësi te emrat e tyre të përdoruesit nuk janë përdoruesa të përkatësisë

en: configures winbind to prevent offline login
sq: formëson "winbind"-in për moslejim hyrjesh "offline"

en: create home directories for users on their first login
sq: krijo drejtorira shtëpi për përdoruesa gjatë hyrjes së parë të tyre

en: default LDAP base DN
sq: DN baze LDAP parazgjedhje

en: default LDAP server hostname or URI
sq: URI ose emërtrehë shërbyesi LDAP parazgjedhje

en: default NIS domain
sq: përkatësi NIS parazgjedhje

en: default NIS server
sq: shërbyes NIS parazgjedhje

en: default hesiod LHS
sq: LHS parazgjedhje hesiodi

en: default hesiod RHS
sq: RHS parazgjedhje hesiodi

en: default kerberos KDC
sq: KDC kerberos parazgjedhje

en: default kerberos admin server
sq: shërbyes parazgjedhje admin-i kerberos

en: default kerberos realm
sq: i vërteti parazgjedhje kerberos

en: default realm for samba and winbind when security=ads
sq: i vërtetë parazgjedhje për samba dhe winbind kur security=ads

en: default smart card module to use
sq: modul karte të mençur parazgjedhje për përdorim

en: dialog was cancelled
sq: dialogu u anulua

en: disable LDAP for authentication by default
sq: çaktivizo si parazgjedhje LDAP për mirëfilltësime

en: disable LDAP for user information by default
sq: çaktivizo si parazgjedhje LDAP për të dhëna përdoruesi

en: disable MD5 passwords by default
sq: çaktivizo si parazgjedhje fjalëkalime MD5

en: disable NIS for user information by default
sq: çaktivizo si parazgjedhje NIS për të dhëna përdoruesi

en: disable authentication with smart card by default
sq: çaktivizo si parazgjedhje mirëfilltësim përmes kartash të mençura

en: disable caching of user information by default
sq: çaktivizo si parazgjedhje ruajtjen në fshehtinë të të dhënave të përdoruesit

en: disable hesiod for user information by default
sq: çaktivizo si parazgjedhje hesiod për të dhëna përdoruesi

en: disable kerberos authentication by default
sq: çaktivizo, si parazgjedhje, mirëfilltësim kerberos

en: disable shadowed passwords by default
sq: çaktivizo si parazgjedhje fjalëkalime të hijezuar

en: disable use of DNS to find kerberos KDCs
sq: çaktivizo  përdorim DNS-je për të gjetur KDC-ra kerberos

en: disable use of DNS to find kerberos realms
sq: çaktivizo  përdorim DNS-je për të gjetur emra të vërtetë kerberos

en: disable use of TLS with LDAP (RFC-2830)
sq: çaktivizo përdorimin e TLS-së me LDAP (RFC-2830)

en: disable winbind for authentication by default
sq: çaktivizo si parazgjedhje "winbind" për mirëfilltësim

en: disable winbind for user information by default
sq: çaktivizo si parazgjedhje "winbind" për të dhëna përdoruesi

en: disable wins for hostname resolution
sq: çaktivizo "wins" për ftillim emërstrehësh

en: display Back instead of Cancel in the main dialog of the TUI
sq: shfaq Prapa dhe jo Anulo te dialogu kryesor i TUI-t

en: do not check access.conf during account authorization
sq: mos e kontrollo access.conf gjatë autorizimit të llogarisë

en: do not create home directories for users on their first login
sq: mos krijo drejtorira shtëpi për përdoruesa gjatë hyrjes së parë të tyre

en: do not display the deprecated text user interface
sq: mos shfaq ndërfaqen e vjetëruar tekst të përdoruesit

en: do not prefer dns over wins or nis for hostname resolution
sq: për ftillim emrëstrehash parapëlqe më mirë "wins" ose "nis" sesa "dns"

en: do not require smart card for authentication by default
sq: mos kërko si parazgjedhje kartë të mençur për mirëfilltësim

en: do not start/stop portmap, ypbind, and nscd
sq: mos fillo/ndalo portmap, ypbind, dhe nscd

en: do not update the configuration files, only print new settings
sq: mos përditëso kartela formësimi, vetëm shtyp rregullimet e reja

en: enable LDAP for authentication by default
sq: aktivizo si parazgjedhje LDAP për mirëfilltësime

en: enable LDAP for user information by default
sq: aktivizo si parazgjedhje LDAP për të dhëna përdoruesi

en: enable MD5 passwords by default
sq: aktivizo si parazgjedhje fjalëkalime MD5

en: enable NIS for user information by default
sq: aktivizo si parazgjedhje NIS për të dhëna përdoruesi

en: enable authentication with smart card by default
sq: aktivizo si parazgjedhje mirëfilltësim përmes kartash të mençura

en: enable hesiod for user information by default
sq: aktivizo si parazgjedhje hesiod për të dhëna përdoruesi

en: enable kerberos authentication by default
sq: aktivizo si parazgjedhje mirëfilltësim kerberos

en: enable shadowed passwords by default
sq: aktivizo si parazgjedhje fjalëkalime të hijezuar

en: enable use of DNS to find kerberos KDCs
sq: aktivizo përdorim DNS-je për të gjetur KDC-ra kerberos

en: enable use of DNS to find kerberos realms
sq: aktivizo përdorim DNS-je për të gjetur emra të vërtetë kerberos

en: enable use of TLS with LDAP (RFC-2830)
sq: aktivizo përdorimin e TLS-së me LDAP (RFC-2830)

en: enable winbind for authentication by default
sq: aktivizo si parazgjedhje "winbind" për mirëfilltësim

en: enable winbind for user information by default
sq: aktivizo si parazgjedhje "winbind" për të dhëna përdoruesi

en: enable wins for hostname resolution
sq: aktivizo "wins" për ftillim emërstrehësh

en: hash/crypt algorithm for new passwords
sq: algoritëm "hash/crypt" për fjalëkalime të reja

en: load CA certificate from the URL
sq: ngarko dëshmi AD-je prej URL-je

en: local authorization is sufficient for local users
sq: mirëfilltësimi vendor është i mjaftueshëm për përdoruesa vendorë

en: names of servers to authenticate against
sq: emra shërbyesish kundrejt të cilëve të kryhet mirëfilltësim

en: opposite of --test, update configuration files with changed settings
sq: e kundërta e --test, përditëso kartela formësimi me rregullime të ndryshuara

en: prefer dns over wins or nis for hostname resolution
sq: për ftillim emrëstrehash parapëlqe më mirë "dns" sesa "wins" ose "nis"

en: probe network for defaults and print them
sq: analizo rrjet për parazgjedhje dhe shtypi ato

en: require smart card for authentication by default
sq: kërko si parazgjedhje kartë të mençur për mirëfilltësim

en: restore the backup of configuration files
sq: rikthe kopjeruajtjen e kartelave të formësimit

en: restore the backup of configuration files saved before the previous configuration change
sq: rikthe kopjeruajtjen e kartelave të formësimit të ruajtura përpara ndryshimit të mëparshëm të formësimit

en: save a backup of all configuration files
sq: ruaj një kopjeruajtje të tërë kartelave të formësimeve

en: security mode to use for samba and winbind
sq: mënyrë sigurie për përdorim për samba-n dhe winbind-in

en: shadow password
sq: fjalëkalim hije

en: the character which will be used to separate the domain and user part of winbind-created user names if winbindusedefaultdomain is not enabled
sq: shenja që do të përdoret për të ndarë pjesën e përkatësisë nga ajo e përdoruesit te emra përdoruesish të krijuar nga "winbind"-i nëse winbindusedefaultdomain nuk është e aktivizuar

en: the directory which winbind-created users will have as home directories
sq: drejtoria që përdorues të krijuar nga "winbind"-i do ta kenë si drejtori shtëpi

en: the group which winbind-created users will have as their primary group
sq: grupi që përdorues të krijuar nga "winbind"-i do ta kenë si grupin e tyre parësor

en: the shell which winbind-created users will have as their login shell
sq: shelli që përdorues të krijuar nga "winbind"-i do ta kenë si shellin e tyre për hyrje

en: uid range winbind will assign to domain or ads users
sq: intervali uid që "winbind"-i do të caktojë për përkatësinë ose për përdoruesa "ads"

en: unexpected argument
sq: argument i papritur

en: update all configuration files
sq: përditëso tërë kartelat e formësimit

en: usage: %s [options]
sq: përdorimi: %s [mundësi]

en: workgroup authentication servers are in
sq: shërbyesat për mirëfilltësim grupi pune gjenden te
