nano-2.5.2 - en to hr translation catalogue (464 entries)

en: 
     Compiled options:
hr: 
     Ugrađene opcije:

en: 
    Buffer not written to %s: %s
hr: 
    Međumemorija nije zapisana u %s: %s

en: 
    Buffer not written: %s
hr: 
    Međumemorija nije zapisana: %s

en: 
    Buffer written to %s
hr: 
    Međumemorija je zapisana u %s

en: 
    Press Enter to continue
hr: 
    Da nastavite pritisnite ‘Enter’

en: 
    Press Enter to continue starting nano.
hr: 
    Pritisnite ‘Enter’ da nastavite pokretati ‘nano’.

en:  (to replace)
hr:  (zamijeni)

en:  (to replace) in selection
hr:  (zamijeni) u odabranom tekstu

en:  Email: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/
hr:  e-pošta: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/

en:  GNU nano, version %s
hr:  GNU nano, inačica %s

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
hr:  U radu s „Pretraži u Pregledniku datoteka“ možete koristiti ove funkcijske tipke:

en:  [Backup]
hr:  [Sigurnosna kopija]

en:  [Backwards]
hr:  [unatrag]

en:  [Case Sensitive]
hr:  [mala/VELIKA slova]

en:  [DOS Format]
hr:  [DOS zapis]

en:  [Mac Format]
hr:  [Mac zapis]

en:  [Regexp]
hr:  [reg izraz]

en: "%.*s%s" not found
hr: „%.*s%s“ nije pronađen

en: "%s" is a device file
hr: „%s“ je datoteka uređaja

en: "%s" is a directory
hr: „%s“ je direktorij

en: "%s" is not a normal file
hr: „%s“ nije obična datoteka

en: "%s" not found
hr: „%s“ nije pronađena

en: "start=" requires a corresponding "end="
hr: „start=“ zahtijeva odgovarajući „end=“

en: %sWords: %lu  Lines: %ld  Chars: %lu
hr: %sRiječi: %lu  Redova: %ld  Znakova: %lu

en: (huge)
hr: (golem)

en: (more)
hr: (više)

en: (parent dir)
hr: (viši dir)

en: +LINE,COLUMN
hr: +REDAK,STUPAC

en: --fill=<#cols>
hr: --fill=<#stupaca>

en: --quotestr=<str>
hr: --quotestr=<niz>

en: --syntax=<str>
hr: --syntax=<niz>

en: --tabsize=<#cols>
hr: --tabsize=<#stupaca>

en: -Q <str>
hr: -Q <niz>

en: -T <#cols>
hr: -T <#stupaca>

en: -Y <str>
hr: -Y <niz>

en: -r <#cols>
hr: -r <#stupaca>

en: Aa
hr: SsAa

en: All
hr: Sve

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
hr: Dva uzastopna pritiska na ‘Esc’ i nakon toga unos troznamenkastog decimalnog broja od 000 do 255 će unijeti znak koji odgovara tom broju (korisno za unos znakova kojih nema na tipkovnici).
    
     U nastavku su prikazane sekvence tipaka koje su vam na raspolaganju u glavnom prozoru uređivača.  U zagradama su prikazane alternativne tipke/sekvence tipaka:

en: Append
hr: Dodaj iza

en: Append Selection to File
hr: Odabrani tekst dodaj na kraj datoteke

en: Argument '%s' has an unterminated "
hr: Argument ‘%s’ ne završava s "

en: At first message
hr: Pri prvoj poruci

en: At last message
hr: Na zadnjoj poruci

en: Auto indent
hr: Automatsko uvlačenje

en: Auto save on exit, don't prompt
hr: „Izlaz“ automatski sprema datoteku

en: Automatically indent new lines
hr: Automatski uvlači nove retke

en: Back
hr: Natrag

en: Background color "%s" cannot be bright
hr: Boja pozadine „%s“ ne može biti sjajna (bright)

en: Backup File
hr: Sigurnosna datoteka

en: Backup files
hr: Sigurnosne datoteke (kopije)

en: Backwards
hr: Unatrag

en: Bad quote string %s: %s
hr: Netočan citat znakovnog niza %s: %s

en: Bad regex "%s": %s
hr: Nevaljali regularni izraz „%s“: %s

en: Beg of Par
hr: Vrh odlomka

en: Brought to you by:
hr: Poklon za vas od:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
hr: Pomoć za „Direktorij“
    
     Unesite naziv direktorija koji želite pregledati.
    
    Tipku ‘Tab’ možete (pokušati) iskoristiti da automatski kompletirate naziv direktorija ako je dopuna tabulatorom omogućena.
    
     U radu s „Direktorij“ možete koristiti ove funkcijske tipke:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
hr: Pomoć za „Pretraži u pregledniku datoteka“
    
     Upišite riječi ili znakove (uzorak) koje želite tražiti, zatim pritisnite ‘Enter’.  Ako se uzorak pronađe, zaslon će se osvježiti tako da pokaže prvi nalaz uzorka.
    
     Prethodni uzorak za pretragu će ostati prikazan u uglatim zagradama iza naredbe ‘Pretraži’.  Ako pritisnete ‘Enter’, a da niste upisali novi uzorak za pretragu, ponoviti će se pretraga s prijašnjim uzorkom (u uglatim zagradama).

en: Can now UnJustify!
hr: OdRavnanje je sad moguće!

en: Can't go outside of %s in restricted mode
hr: U ograničenom načinu rada ne mogu ići izvan %s

en: Can't insert file from outside of %s
hr: Datoteka izvan %s se ne može umetnuti

en: Can't move up a directory
hr: Ne mogu ići iznad ovog direktorija

en: Can't write outside of %s
hr: Izvan %s se ne može pisati

en: Cancel
hr: Odustani

en: Cancel the current function
hr: Prekini aktualnu funkciju/radnju

en: Cancelled
hr: Otkazano

en: Cannot add a color command without a syntax command
hr: ‘color’ naredba nije moguća bez (prethodne) ‘syntax’ naredbe

en: Cannot add a header regex without a syntax command
hr: Regularni izraz za zaglavlje nije moguć bez (prethodne) ‘syntax ’naredbe

en: Cannot add a linter without a syntax command
hr: ‘linter‘ nije moguć bez (prethodne) ‘syntax’ naredbe

en: Cannot add a magic string regex without a syntax command
hr: Magični regularni izraz nije moguć bez (prethodne) ‘syntax’ naredbe

en: Cannot add formatter without a syntax command
hr: ‘formatter‘ nije moguć bez (prethodne) ‘syntax’ naredbe

en: Cannot map name "%s" to a function
hr: „%s“ ne može se povezati na funkciju

en: Cannot map name "%s" to a menu
hr: „%s“ ne može se povezati na izbornik

en: Cannot unset option "%s"
hr: No mogu poništiti opciju „%s“

en: Case Sens
hr: Slova m/V

en: Close
hr: Zatvori

en: Close buffer without saving it
hr: Zatvori međumemoriju bez spremanja

en: Close the current file buffer / Exit from nano
hr: Zatvori aktualnu međumemoriju / napusti ‘nano’

en: Color "%s" not understood.
    Valid colors are "green", "red", "blue",
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" and
    "black", with the optional prefix "bright"
    for foreground colors.
hr: Boju „%s“ ne razumijem.
    Valjane boje su „green“ (zelena), „red“ (crvena), „blue“ (plava),
    „white“ (bijela), „yellow“ (žuta), „cyan“ (cijan), „magenta“ (ružičasta)
    i „black“ (crna) s neobveznatim prefiksom „bright“ (sjajna) za boje
    u prednjem planu.

en: Color syntax highlighting
hr: Sintaksa istaknuta bojama

en: Command "%s" not allowed in included file
hr: Naredba „%s“ nije dopuštena u ‘include’ datoteci

en: Command "%s" not understood
hr: Naredbu „%s“ ne razumijem

en: Command to execute [from %s]
hr: Naredba za izvršiti [u %s]

en: Command to execute in new buffer [from %s]
hr: U novoj međumemoriji izvrši naredbu [u %s]

en: Constant cursor position display
hr: Stalni prikaz pozicije kursora

en: Constantly show cursor position
hr: Pozicija kursora stalno prikazana

en: Conversion of typed tabs to spaces
hr: Pretvorba unesenih tabulatora u razmake

en: Convert typed tabs to spaces
hr: Pretvori utipkane tabulatore u razmake

en: Copy Text
hr: Kopiraj

en: Copy the current line and store it in the cutbuffer
hr: Kopiraj aktualni redak i spremi ga u međuspremnik

en: Could not create pipe
hr: Ne mogu napraviti kanal (pipe)

en: Could not find syntax "%s" to extend
hr: Ne nogu pronaći sintaksu „%s“ da ju proširim

en: Could not fork
hr: Ne mogu započeti novi proces

en: Could not get size of pipe buffer
hr: Veličina međuspremnika kanala (pipe) nije poznata

en: Couldn't determine hostname for lock file: %s
hr: Ime računala za zaključanu datoteku nije određeno: %s

en: Couldn't determine my identity for lock file (getpwuid() failed)
hr: Vlastiti identitet za zaključanu datoteku nije određen

en: Couldn't reopen stdin from keyboard, sorry
hr: Ne mogu ponovno otvoriti standardni unos s tipkovnicom

en: Count the number of words, lines, and characters
hr: Izbroji broj riječi, redova i znakova

en: Creating misspelled word list, please wait...
hr: Radim popis krivo napisanih riječi, molim pričekajte...

en: Cur Pos
hr: Pozicija

en: Cut Left
hr: Reži lijevo

en: Cut Right
hr: Reži desno

en: Cut Text
hr: Izreži

en: Cut backward from cursor to word start
hr: Izreži unatrag od kursora do početka riječi

en: Cut forward from cursor to next word start
hr: Izreži od kursora do početka sljedeće riječi

en: Cut from cursor to end of line
hr: Izrezuj od kursora do kraja retka

en: Cut from the cursor position to the end of the file
hr: Izreži od kursora do kraja datoteke

en: Cut the current line and store it in the cutbuffer
hr: Izreži aktualni redak i spremi ga u međuspremnik

en: Cut to end
hr: Izrezivanje do kraja retka

en: CutTillEnd
hr: Reži do kraja

en: DOS Format
hr: DOS zapis

en: Delete the character to the left of the cursor
hr: Izbriši znak ulijevo od kursora

en: Delete the character under the cursor
hr: Izbriši znak ispod kursora

en: Detect word boundaries more accurately
hr: Točnije odredi granice riječi

en: Detected a legacy nano history file (%s) which I moved
    to the preferred location (%s)
    (see the nano FAQ about this change)
hr: Otkrivena je stara ‘nano’ povijest-datoteka (%s).
    Premještena je na poželjnu lokaciju (%s)
    (vidi ‘nano’ FAQ za obrazloženje)

en: Detected a legacy nano history file (%s) which I tried to move
    to the preferred location (%s) but encountered an error: %s
hr: Otkrivena je stara ‘nano’ povijest-datoteka (%s). Pri pokušaju 
    premještanja na poželjnu lokaciju (%s) došlo je do greške: %s

en: Directory '%s' does not exist
hr: Direktorij ‘%s’ ne postoji

en: Directory for saving unique backup files
hr: Direktorij unikata sigurnosnih datoteka

en: Discard buffer
hr: Uništi međumemoriju

en: Display the position of the cursor
hr: Pokaži trenutnu poziciju kursora

en: Display this help text
hr: Pokaži ovaj pomoćni tekst

en: Do not read the file (only write it)
hr: Ne čitaj datoteku (samo ju zapiši)

en: Do quick statusbar blanking
hr: Isprazni odmah traku ‘Stanje’

en: Don't add newlines to the ends of files
hr: Ne dodavaj novi redak kraju datoteka

en: Don't convert files from DOS/Mac format
hr: Ne pretvaraj DOS/Mac zapis

en: Don't hard-wrap long lines
hr: Ne prelamaj tvrdo dugačke redove

en: Don't look at nanorc files
hr: Zanemari ‘nanorc’ datoteke

en: Don't show the two help lines
hr: Ne pokazuj pomoć u dva retka

en: Edit a replacement
hr: Uredite zamjenu

en: Enable alternate speller
hr: Omogući alternativni pravopis

en: Enable smart home key
hr: Omogući pametnu Home tipku

en: Enable soft line wrapping
hr: Omogući mekano prelamanje redova

en: Enable suspension
hr: Omogući obustavu

en: Enable the use of the mouse
hr: Omogući upotrebu miša

en: End
hr: Kraj retka

en: End of Par
hr: Dno odlomka

en: Enter line number, column number
hr: Unesi broj retka, broj stupca

en: Error deleting lock file %s: %s
hr: Greška brisanja zaključane datoteke %s: %s

en: Error expanding %s: %s
hr: Greška proširivanja %s: %s

en: Error in %s on line %lu:
hr: Greška u %s u retku %lu:

en: Error invoking "%s"
hr: Greška pozivanja: „%s“

en: Error invoking "sort -f"
hr: Greška pozivanja „sort -f“

en: Error invoking "spell"
hr: Greška pozivanja „spell“

en: Error invoking "uniq"
hr: Greška pozivanja „uniq“

en: Error opening lock file %s: %s
hr: Greška otvaranja zaključane datoteke %s: %s

en: Error reading %s: %s
hr: Greška čitanja %s: %s

en: Error reading lock file %s: Not enough data read
hr: Greška čitanja zaključane datoteke %s: Nedovoljno učitanih podataka

en: Error writing %s: %s
hr: Greška zapisivanja %s: %s

en: Error writing %s: %s
hr: Greška zapisivanja %s: %s

en: Error writing backup file %s: %s
hr: Greška zapisivanja sigurnosne datoteke %s: %s

en: Error writing lock file %s: %s
hr: Greška zapisivanja zaključane datoteke %s: %s

en: Error writing temp file: %s
hr: Greška zapisivanja privremene datoteke: %s

en: Execute Command
hr: Izvrši naredbu

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or a new buffer in multiple file buffer mode).  If you need another blank buffer, do not enter any command.
    
     The following function keys are available in Execute Command mode:
hr: Pomoć za „Izvrši naredbu“
    
     Ovdje možete umetnuti ispis naredbe (vašeg operativnog sustava) u aktualnu međumemoriju (ili u novu međumemoriju ako je omogućen rad s višestrukim međumemorijama.  Ako trebate novu praznu međumemoriju, onda nemojte unijeti bilo koju naredbu.
    
     U radu s „Izvrši naredbu“ možete koristiti ove funkcijske tipke:

en: Execute external command
hr: Izvrši vanjsku naredbu

en: Exit
hr: Izlaz

en: Exit from nano
hr: Iziđi iz ‘nano’

en: Exit from the file browser
hr: Izađi iz preglednika datoteka

en: Failed to write backup file, continue saving? (Say N if unsure)
hr: Zapis kopije nije uspio, da nastavim sa spremanjem? (N ako niste sigurni)

en: Fatal error: no keys mapped for function "%s".  Exiting.
hr: Kobna greška: niti jedna tipka nije povezana s funkcijom „%s“.  Izlazim.

en: File %s is being edited (by %s with %s, PID %d); continue?
hr: Datoteka %s se trenutno uređuje (%s sa %s, PID %d); da nastavim?

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
hr: Pomoć za „Preglednik datoteka“
    
     Preglednik datoteka koristi se za vizualno pregledavanje strukture direktorija, a da bi se odabrala datoteka za učitavanje ili zapisivanje.  Pritom možete koristiti tipke sa strelicama ili Page Up/Down tipke. S ‘Enter’ ili sa ‘S‘ tipkom možete odabrati datoteku ili otvoriti izabrani direktorij.  Za pregledavanje višeg direktorija, odaberite direktorij s nazivom ‘..’ (dvije točke) na vrhu liste i udarite ‘Enter’.
    
     U radu sa „Preglednik datoteka“ možete koristiti ove funkcijske tipke:

en: File Name to Append to
hr: Naziv datoteke u koju se dodaje na kraj

en: File Name to Prepend to
hr: Naziv datoteke u koju se umeće na početak

en: File Name to Write
hr: Naziv datoteke za spremanje

en: File exists, OVERWRITE ?
hr: Datoteka postoji, da ju PREPIŠEM?

en: File to insert [from %s]
hr: Datoteka za umetanje [iz %s]

en: File to insert into new buffer [from %s]
hr: Datoteka za umetanje u novu međumemoriju [iz %s]

en: File was modified since you opened it, continue saving ?
hr: Nakon što ste ju otvorili, datoteka se promijenila. Da ju ipak spremim?

en: File:
hr: Datoteka:

en: Finished
hr: Završeno

en: Finished checking spelling
hr: Završena provjera pravopisa

en: Finished formatting
hr: Oblikovanje teksta je završeno

en: First File
hr: Prva datoteka

en: First Line
hr: Na vrh

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
hr: Popravi ‘Backspace’/‘Delete’ konfuziju

en: Fix numeric keypad key confusion problem
hr: Popravi problem s numeričkom tipkovnicom

en: For ncurses:
hr: Za ncurses:

en: Forward
hr: Naprijed

en: FullJstify
hr: Sve poravnaj

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
hr: Funkcija ‘%s’ ne postoji u izborniku ‘%s’

en: Get Help
hr: Pomoć

en: Go To Dir
hr: Direktorij

en: Go To Directory
hr: Otvori direktorij

en: Go To Line
hr: U redak

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
hr: Pomoć za „U redak“
    
     Upišite broj retka u koji želite otići, i pritisnite ‘Enter’.  Ako je broj redaka u tekstu manji od zatraženog broja, otići ćete u zadnji redak teksta (dno teksta).
    
     U radu s „U redak“ možete koristiti ove funkcijske tipke:

en: Go To Text
hr: Nađi tekst

en: Go back one character
hr: Natrag za jedan znak

en: Go back one word
hr: Natrag za jednu riječ

en: Go forward one character
hr: Naprijed za jedan znak

en: Go forward one word
hr: Naprijed za jednu riječ

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
hr: Kursor tik izvan kraja odlomka; zatim na kraj sljedećeg

en: Go one screenful down
hr: Za jedan zaslon dolje (Page Down)

en: Go one screenful up
hr: Za jedan zaslon gore (Page Up)

en: Go to beginning of current line
hr: Početak aktualnog retka

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
hr: Kursor na početak odlomka; zatim na početak prethodnog

en: Go to directory
hr: Otvori direktorij

en: Go to end of current line
hr: Kraj aktualnog retka

en: Go to file browser
hr: Otvori preglednik datoteka

en: Go to line and column number
hr: Pomakni kursor u zadani redak i stupac

en: Go to next line
hr: Sljedeći redak

en: Go to next linter msg
hr: Sljedeća poruka ‘linter’-a

en: Go to previous line
hr: Prethodni redak

en: Go to previous linter msg
hr: Prethodna poruka ‘linter’-a

en: Go to the first file in the list
hr: Prva datoteka na listi

en: Go to the first line of the file
hr: Prvi redak datoteke (vrh)

en: Go to the last file in the list
hr: Zadnja datoteka na listi

en: Go to the last line of the file
hr: Zadnji redak datoteke (dno)

en: Go to the matching bracket
hr: Skoči na sparenu zagradu

en: Go to the next file in the list
hr: Sljedeća datoteka na listi

en: Go to the previous file in the list
hr: Prethodna datoteka na listi

en: Got 0 parsable lines from command: %s
hr: Niti jedan obradivi redak nije dobiven od naredbe: %s

en: Hard wrapping of overlong lines
hr: Tvrdo prelamanje predugih redova

en: Help is not available
hr: Pomoć nije dostupna

en: Help mode
hr: Pomoć - zadnja dva retka prozora

en: Home
hr: Početak retka

en: I can't find my home directory!  Wah!
hr: Ne mogu naći svoj vlastiti direktorij!  Joj!

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
hr: Ako zatreba, pokrenite ‘nano’ s opcijom -I da ugodite svoje ‘nanorc’ postavke.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
hr: Ako ste odabrali tekst (s oznakom) i nakon toga započnete pretragu za zamjenu, samo nalazi uzorka u odabranom tekstu će biti zamijenjeni.
    
     U radu s „Pretraži“ mogu se koristiti ove funkcijske tipke:

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
hr: Ako vam treba nova, prazna međumemorija, udarite samo ‘Enter’, i ne upisujte naziv bilo koje postojeće ili nepostojeće datoteke.
    
     U radu s „Umetni/Čitaj datoteku“ možete koristiti ove funkcijske tipke:

en: In Selection:
hr: U odabranom tekstu:

en: Indent Text
hr: Uvući tekst

en: Indent the current line
hr: Uvući aktualni redak

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
hr: Pomoć za „Umetni/Čitaj datoteku“
    
     Unesite naziv datoteke koju treba umetnuti u aktualnu međumemoriju na trenutnoj poziciji kursora.
    
     Ako ste kompilirali (compiled) ‘nano’ s podrškom za višestruke međumemorije, i omogućili ‘višestruke-međumemorije’ s opcijom -F ili --multibuffer, ili aktivirali s Meta-F, ili u ‘nanorc’, datoteka će biti umetnuta u zasebnu međumemoriju (koristite Meta-< ili Meta-> za prebacivanje između međumemorija).

en: Insert a newline at the cursor position
hr: Unesi novi redak na poziciji kursora

en: Insert a tab at the cursor position
hr: Unesi tabulator ‘Tab’ na poziciji kursora

en: Insert another file into the current one
hr: Umetni neku drugu datoteku u aktualnu datoteku

en: Insert the next keystroke verbatim
hr: Sljedeću tipku unesi doslovno

en: Internal error: can't match line %d.  Please save your work.
hr: Interna greška: ne mogu naći redak %d.  Molim da spremite vaš rad.

en: Internal error: cannot set up redo.  Please save your work.
hr: Interna greška: ne mogu omogućiti ‘obnovi’.  Molim da spremite vaš rad.

en: Internal error: line is missing.  Please save your work.
hr: Interna greška: nedostaje redak.  Molim da spremite vaš rad.

en: Internal error: unknown type.  Please save your work.
hr: Interna greška: nepoznate vrste.  Molim da spremite vaš rad.

en: Invalid line or column number
hr: Nevaljali broj retka ili stupca

en: Invoke formatter, if available
hr: Pozovi ‘formatter’ (alat) ako je dostupan

en: Invoke the linter, if available
hr: Pozovi ‘linter’ (alat) ako je dostupan

en: Invoke the spell checker, if available
hr: Pozovi provjeru pravopisa ako je dostupna

en: Invoking formatter, please wait
hr: Prizivam ‘formatter’, molim pričekajte

en: Invoking linter, please wait
hr: Prizivam ‘linter’, molim pričekajte

en: Invoking spell checker, please wait
hr: Prizivam provjeru pravopisa, molim pričekajte

en: Justify
hr: Poravnaj

en: Justify the current paragraph
hr: Poravnaj aktualni odlomak

en: Justify the entire file
hr: Poravnaj cijelu datoteku/međumemoriju

en: Key invalid in non-multibuffer mode
hr: Tipka ne važi u ‘bez-višestrukih-međumemorija’ načinu rada

en: Key is invalid in view mode
hr: Tipka ne važi u „Čitanje“ načinu rada

en: Key name %s is invalid
hr: Ime tipke %s je nevaljano

en: Key name is too short
hr: Ime tipke je prekratko

en: Key name must begin with "^", "M", or "F"
hr: Ime tipke mora započeti s „^“, „M“, ili „F“

en: Last File
hr: Zadnja datoteka

en: Last Line
hr: Na dno

en: Log & read location of cursor position
hr: Bilježi i čitaj poziciju kursora

en: Log & read search/replace string history
hr: Bilježi/čitaj povijest pretraži/zamjeni

en: Mac Format
hr: Mac zapis

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
hr: Nano: Opća pomoć
    
     ‘Nano’ je zamišljen da imitira funkcionalnost i lakoću upotrebe UW Pico uređivača teksta.  ‘Nano’ ima četiri glavne sekcije.  Traka na vrhu pokazuje inačicu programa, naziv i stanje datoteke/međumemorije koja se trenutno uređuje.  Ispod toga je glavni prozor u kojem je prikazan tekst te datoteke/međumemorije.  U trećem retku iznad dna je traka ‘Stanje’ (status traka) u kojoj vam ‘nano’ javlja važne poruke.

en: Mark Set
hr: Oznaka postavljena

en: Mark Text
hr: Označi tekst

en: Mark Unset
hr: Oznaka poništena

en: Mark text starting from the cursor position
hr: Odaberi tekst počevši od kursora

en: Missing color name
hr: Nedostaje ime boje

en: Missing formatter command
hr: Nedostaje ‘formatter’ naredba

en: Missing key name
hr: Nedostaje ime tipke

en: Missing linter command
hr: Nedostaje ‘linter’ naredba

en: Missing magic string name
hr: Nedostaje ime magičnog uzorka (niza)

en: Missing option
hr: Nedostaje opcija

en: Missing regex string
hr: Nedostaje regularni izraz

en: Missing syntax name
hr: Nedostaje naziv sintakse

en: Modified
hr: Izmijenjena

en: Mouse support
hr: Podrška za miša

en: Must specify a function to bind the key to
hr: Morate navesti funkciju povezanu s tom tipkom

en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
hr: Morate navesti izbornik (ili „all“) u kojem se tipka povezuje/oslobađa

en: New Buffer
hr: Nova međumemorija

en: New File
hr: Nova datoteka

en: Next
hr: Sljedeći

en: Next File
hr: Datoteka →

en: Next Line
hr: Redak ↓

en: Next Lint Msg
hr: Linter poruka ↓

en: Next Page
hr: Zaslon ↓

en: Next Word
hr: Riječ →

en: NextHstory
hr: Kasnije

en: Nn
hr: NnNn

en: No
hr: Ne

en: No Replace
hr: Ne zamijeni

en: No conversion from DOS/Mac format
hr: Nepretvaranje DOS/Mac oblika zapisa

en: No current search pattern
hr: Nema uzorka za pretragu

en: No file name
hr: Nema naziva datoteke

en: No linter defined for this type of file!
hr: ‘linter’ nije definiran za ovu vrstu datoteke!

en: No matching bracket
hr: Nema sparene zagrade

en: No more errors in unopened files, cancelling
hr: Nema više grešaka u ne-otvorenim datotekama, prekidam

en: No more open file buffers
hr: Nema više otvorenih međumemorija

en: Non-blank characters required
hr: Zahtijevaju se ne-prazni znakovi

en: Not a bracket
hr: Nije zagrada

en: Nothing in undo buffer!
hr: Međumemorija opoziva je prazna!

en: Nothing to re-do!
hr: Nema ništa za ponoviti

en: Option		GNU long option		Meaning
hr: Opcija		GNU duga opcija		Značenje

en: Option		Meaning
hr: Opcija		Značenje

en: Option "%s" requires an argument
hr: Opcija „%s“ zahtijeva argument

en: Option is not a valid multibyte string
hr: Opcija nije valjani višebajtni znakovni niz

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
hr: Put %s nije direktorij a trebao bi biti.
    Nano neće moći čitati, niti čuvati povijest pretraga ili poziciju kursora.

en: Path '%s' is not a directory
hr: Putanja ‘%s’ nije direktorij

en: Path '%s' is not accessible
hr: Putanja ‘%s’ nije dostupna

en: Path '%s': %s
hr: Putanja ‘%s’: %s

en: Prepend
hr: Dodaj ispred

en: Prepend Selection to File
hr: Odabrani tekst umetni na početak datoteke

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
hr: Sačuvaj značenje XON (^Q) and XOFF (^S)

en: Prev File
hr: Datoteka ←

en: Prev Line
hr: Redak ↑

en: Prev Lint Msg
hr: Linter poruka ↑

en: Prev Page
hr: Zaslon ↑

en: Prev Word
hr: Riječ ←

en: PrevHstory
hr: Ranije

en: Previous
hr: Prethodni

en: Print version information and exit
hr: Ispiši podatak o inačici i iziđi

en: Quoting string
hr: Citiraj znakovni niz

en: Read %lu line | Read %lu lines
hr[0]: Učitano: %lu redak
hr[1]: Učitano: %lu retka
hr[2]: Učitano: %lu redaka

en: Read %lu line (Converted from DOS and Mac format - Warning: No write permission) | Read %lu lines (Converted from DOS and Mac format - Warning: No write permission)
hr[0]: Učitano: %lu redak (DOS i Mac zapis je adaptiran - pisanje nije dopušteno)
hr[1]: Učitano: %lu retka (DOS i Mac zapis je adaptiran - pisanje nije dopušteno)
hr[2]: Učitano: %lu redaka (DOS i Mac zapis je adaptiran - pisanje nije dopušteno)

en: Read %lu line (Converted from DOS and Mac format) | Read %lu lines (Converted from DOS and Mac format)
hr[0]: Učitano: %lu redak (DOS i Mac zapis je adaptiran)
hr[1]: Učitano: %lu retka (DOS i Mac zapis je adaptiran)
hr[2]: Učitano: %lu redaka (DOS i Mac zapis je adaptiran)

en: Read %lu line (Converted from DOS format - Warning: No write permission) | Read %lu lines (Converted from DOS format - Warning: No write permission)
hr[0]: Učitano: %lu redak (DOS zapis je adaptiran - pisanje nije dopušteno)
hr[1]: Učitano: %lu retka (DOS zapis je adaptiran - pisanje nije dopušteno)
hr[2]: Učitano: %lu redaka (DOS zapis je adaptiran - pisanje nije dopušteno)

en: Read %lu line (Converted from DOS format) | Read %lu lines (Converted from DOS format)
hr[0]: Učitano: %lu redak (DOS zapis je adaptiran)
hr[1]: Učitano: %lu retka (DOS zapis je adaptiran)
hr[2]: Učitano: %lu redaka (DOS zapis je adaptiran)

en: Read %lu line (Converted from Mac format - Warning: No write permission) | Read %lu lines (Converted from Mac format - Warning: No write permission)
hr[0]: Učitano: %lu redak (Mac zapis je adaptiran - pisanje nije dopušteno)
hr[1]: Učitano: %lu retka (Mac zapis je adaptiran - pisanje nije dopušteno)
hr[2]: Učitano: %lu redaka (Mac zapis je adaptiran - pisanje nije dopušteno)

en: Read %lu line (Converted from Mac format) | Read %lu lines (Converted from Mac format)
hr[0]: Učitano: %lu redak (Mac zapis je adaptiran)
hr[1]: Učitano: %lu retka (Mac zapis je adaptiran)
hr[2]: Učitano: %lu redaka (Mac zapis je adaptiran)

en: Read %lu line (Warning: No write permission) | Read %lu lines (Warning: No write permission)
hr[0]: Učitano: %lu redak (pisanje nije dopušteno)
hr[1]: Učitano: %lu retka (pisanje nije dopušteno)
hr[2]: Učitano: %lu redaka (pisanje nije dopušteno)

en: Read File
hr: Učitaj

en: Read a file into a new buffer by default
hr: Učitavanje uvijek u novu međumemoriju

en: Reading File
hr: Učitavanje datoteke

en: Reading file into separate buffer
hr: Učitavanje datoteke u zasebnu međumemoriju

en: Reading from stdin, ^C to abort
hr: Čitanje iz standardnog ulaza, ^C za prekid

en: Recall the next search/replace string
hr: Pozovi sljedeći znakovni niz za pretragu/zamjenu

en: Recall the previous search/replace string
hr: Pozovi prethodni znakovni niz za pretragu/zamjenu

en: Received SIGHUP or SIGTERM
hr: Primljen SIGHUP or SIGTERM

en: Redid action (%s)
hr: Ponovljena radnja (%s)

en: Redo
hr: Ponovi

en: Redo the last undone operation
hr: Obnovi zadnju poništenu radnju

en: Refresh
hr: Osvježi

en: Refresh (redraw) the current screen
hr: Osvježi zaslon

en: Regex strings must begin and end with a " character
hr: Regularni izraz mora početi i završiti s " znakom

en: Regexp
hr: Reg izraz

en: Repeat the last search
hr: Ponovi zadnju pretragu

en: Replace
hr: Zamijeni

en: Replace a string or a regular expression
hr: Zamijeni znakovni niz ili regularni izraz

en: Replace this instance?
hr: Da zamijenim ovaj nalaz uzorka?

en: Replace with
hr: Zamijeni sa

en: Replaced %lu occurrence | Replaced %lu occurrences
hr[0]: Zamijenjen %lu nalaz
hr[1]: Zamijenjeno %lu nalaza
hr[2]: Zamijenjeno %lu nalaza

en: Requested fill size "%s" is invalid
hr: Nevaljana veličina ispune „%s“

en: Requested tab size "%s" is invalid
hr: Nevaljana veličina tabulatora „%s“

en: Restricted mode
hr: Ograničeni način rada

en: Reverse the direction of the search
hr: Obrni smjer traženja

en: Save
hr: Spremi

en: Save a file by default in Unix format
hr: Spremanje datoteke zadano u Unix zapisu

en: Save backups of existing files
hr: Napravi kopije svih postojećih datoteka

en: Save file under DIFFERENT NAME ?
hr: Da spremim datoteku pod DRUKČIJIM NAZIVOM?

en: Save file without prompting
hr: Spremi datoteku bez pitanja

en: Save modified buffer (ANSWERING "No" WILL DESTROY CHANGES) ?
hr: Da spremim izmijenjenu međumemoriju (ODGOVOR „Ne“ ĆE UNIŠTITI PROMJENE)?

en: Save modified buffer anyway ?
hr: Da ipak spremim izmijenjenu međumemoriju?

en: Save modified buffer before linting?
hr: Spremiti izmijenjenu međumemoriju prije primjene ‘linter-a’?

en: Scroll Down
hr: Klizni dolje

en: Scroll Up
hr: Klizni gore

en: Scroll by line instead of half-screen
hr: Klizi po redak umjesto po pola zaslona

en: Scroll down one line without scrolling the cursor
hr: Klizni dolje za jedan redak bez pomaka kursora

en: Scroll up one line without scrolling the cursor
hr: Klizni gore za jedan redak bez pomaka kursora

en: Search
hr: Pretraži

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
hr: Pomoć za „Pretraži“
    
     Upišite riječ(i) ili znak(ove), to jest ‘uzorak’ koji želite naći, zatim pritisnite ‘Enter’.  Ako se uzorak pronađe, zaslon će se osvježiti da pokaže prvi nalaz uzorka.
    
     Prethodni uzorak za pretragu ostati će prikazan u uglatim zagradama iza ‘Pretraži’.  Ako pritisnete ‘Enter’, a niste upisali novi uzorak za pretragu, ponoviti će se prethodna pretraga.

en: Search Wrapped
hr: Pretraga se nastavlja uokrug

en: Search for a string
hr: Traži znakovni niz

en: Search for a string or a regular expression
hr: Traži znakovni niz ili regularni izraz

en: Search next occurrence backward
hr: Traži unatrag sljedeći nalaz uzorka

en: Search next occurrence forward
hr: Traži unaprijed sljedeći nalaz uzorka

en: Set hard-wrapping point at column #cols
hr: Tvrdo prelomi redak na #stupaca

en: Set operating directory
hr: Postavi radni direktorij

en: Set width of a tab to #cols columns
hr: Postavi širinu tabulatora na #stupaca

en: Show this help text and exit
hr: Pokaži pomoć i iziđi

en: Silently ignore startup issues like rc file errors
hr: Zanemari greške zbog mána u rc datoteci

en: Smart home key
hr: Pametna Home tipka

en: Smooth scrolling
hr: Glatko klizanje

en: Soft wrapping of overlong lines
hr: Meko prelamanje predugih redova

en: Sorry, keystroke "%s" may not be rebound
hr: Tipke „%s“ ne mogu se iznova povezati

en: Special thanks to:
hr: Posebne zahvale:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
hr: Pomoć za „Provjera pravopisa“
    
     Provjera pravopisa provjerava sav tekst u aktualnoj datoteci.  Kad provjera naiđe na nepoznatu riječ, ta riječ se istakne i može se zamijeniti odnosno urediti.  Provjera će nakon toga predložiti da zamijeni svaku pojavu te krivo napisane riječi u aktualnoj datoteci; ali ako ste odabrali dio datoteke, onda će provjera djelovati samo u odabranom tekstu.
    
     U radu s „Provjera pravopisa“ možete koristiti ove funkcijske tipke:

en: Spell checking failed: %s
hr: Provjera pravopisa neuspješna: %s

en: Spell checking failed: %s: %s
hr: Provjera pravopisa neuspješna: %s: %s

en: Start at line LINE, column COLUMN
hr: Započni u retku REDAK, stupcu STUPAC

en: Suspend
hr: Obustavi

en: Suspend the editor (if suspension is enabled)
hr: Obustavi uređivanje teksta (ako je obustava omogućena)

en: Suspension
hr: Privremena obustava

en: Suspension is not enabled
hr: Obustava nije omogućena

en: Switch to the next file buffer
hr: Sljedeća međumemorija/datoteka

en: Switch to the previous file buffer
hr: Prethodna međumemorija/datoteka

en: Switched to %s
hr: Prebacivanje na: %s

en: Syntax "%s" has no color commands
hr: Sintaksa „%s“ nema ‘color’ naredbu

en: Syntax definition to use for coloring
hr: Naziv sintakse za isticanje bojama

en: Thank you for using nano!
hr: Hvala vam što koristite nano!

en: The "default" syntax must take no extensions
hr: Sintaksu „default“ ne smije se proširivati

en: The "none" syntax is reserved
hr: Sintaksa „none“ je rezervirana

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     The notation for shortcuts is as follows: Control-key sequences are notated with a caret (^) symbol and can be entered either by using the Control (Ctrl) key or pressing the Escape (Esc) key twice.  Escape-key sequences are notated with the Meta (M-) symbol and can be entered using either the Esc, Alt, or Meta key depending on your keyboard setup.
hr: U zadnja dva retka prikazane su najčešće korištene sekvence tipaka u uređivaču.
    
     Notacija sekvenci tipaka je: Control-tipka sekvence započinju s ‘caret’ (^) simbolom koji se unosi pritiskom (i držanjem) ‘Control’ (Ctrl) tipke, ili s dva uzastopna pritiska ‘Escape’ (Esc) tipke.  ‘Meta’-tipka sekvence započinju s (M-) simbolom koji se unosi pritiskom (i držanjem) tipke ‘Alt’ odnosno tipke ‘Meta’ ovisno o vašoj tipkovnici, ili s jednim pritiskom ‘Esc’ tipke.

en: The nano text editor
hr: Uređivač teksta nano

en: This function is disabled in restricted mode
hr: Ova funkcija je onemogućena u ograničenom načinu rada

en: This is the only occurrence
hr: To je jedini nalaz uzorka

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
hr: Poruka je za ‘ne-otvorenu‘ datoteku %s, da ju učitam u novu međumemoriju?

en: To Bracket
hr: Na zagradu

en: To Files
hr: Lista datoteka

en: To Linter
hr: Linter

en: To Spell
hr: Pravopis

en: Toggle appending
hr: Dodavanje (teksta) na kraj (da ili ne)

en: Toggle backing up of the original file
hr: Sigurnosna kopija originalne datoteke (da ili ne)

en: Toggle prepending
hr: Umetanje (teksta) na početak (da ili ne)

en: Toggle the case sensitivity of the search
hr: Pretraživanje razlikuje mala i VELIKA slova (da ili ne)

en: Toggle the use of DOS format
hr: DOS zapis (da ili ne)

en: Toggle the use of Mac format
hr: Mac zapis (da ili ne)

en: Toggle the use of a new buffer
hr: Nova međumemorija (da ili ne)

en: Toggle the use of regular expressions
hr: Regularni izraz u pretraživanju (da ili ne)

en: Too many backup files?
hr: Ima li previše sigurnosnih datoteka?

en: Two single-column characters required
hr: Zahtijevaju se dva jedno-stupčana znaka

en: Type '%s -h' for a list of available options.
hr: Unesite ‘%s -h’ za listu svih dostupnih opcija.

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
hr: Ne mogu napraviti direktorij %s: %s
    Direktorij treba za čuvanje/čitanje povijesti pretraga/pozicije kursora.

en: Uncut Text
hr: Zalijepi

en: Uncut from the cutbuffer into the current line
hr: Zalijepi sadržaj međuspremnika u aktualni redak

en: Undid action (%s)
hr: Poništena radnja (%s)

en: Undo
hr: Poništi

en: Undo the last operation
hr: Poništi zadnju radnju

en: Unicode Input
hr: Unicode unos

en: Unindent Text
hr: Izvući tekst

en: Unindent the current line
hr: Izvući aktualni redak

en: Unjustify
hr: Odravnaj

en: Unknown Command
hr: Nepoznata naredba

en: Unknown option "%s"
hr: Nepoznata opcija „%s“

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE,COLUMN] FILE]...
hr: Upotreba: nano [OPCIJE] [[+REDAK,STUPAC] DATOTEKA]...

en: Use "fg" to return to nano.
hr: Upotrebite „fg“ za povratak u ‘nano’.

en: Use (vim-style) lock files
hr: Koristi zaključane datoteke

en: Use bold instead of reverse video text
hr: Deblja slova umjesto inverzije teksta

en: Use of one more line for editing
hr: Uporaba još jednog retka za uređivanje

en: Use one more line for editing
hr: Upotrebi još jedan redak za uređivanje

en: Verbatim
hr: Doslovce

en: Verbatim Input
hr: Doslovni unos

en: View
hr: Čitanje

en: View mode (read-only)
hr: Čitanje (moguće samo čitati/tražiti)

en: Warning: Modifying a file which is not locked, check directory permission?
hr: Oprez: Mijenjate nezaključanu datoteku; da provjerite prava na direktorij?

en: Where Is
hr: Pretraži

en: WhereIs Next
hr: Traži dalje

en: Whitespace display
hr: Bjelina stalno vidljiva

en: Window size is too small for nano...
hr: Prozor je premali za ‘nano’ ...

en: Word Count
hr: Broj riječi

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
hr: Pomoć za „Spremi“
    
     Utipkajte naziv pod kojim želite spremiti aktualnu datoteku, i pritisnite ‘Enter’ da ju spremite.
    
     Ako ste odabrali tekst s oznakom (M-A), ‘nano’ će vam predložiti da spremite odabrani tekst kao zasebnu datoteku.  Da se smanji opasnost od slučajnog prepisivanja preko aktualne datoteke, a tek s nekim njezinim djelom (tekstom koji ste odabrali), naziv aktualne datoteke neće biti predložen.
    
     U radu sa „Spremi“ možete koristiti ove funkcijske tipke:

en: Write Out
hr: Spremi

en: Write Selection to File
hr: Odabrani tekst zapiši u datoteku

en: Write the current file to disk
hr: Spremi aktualnu datoteku na disk

en: Wrote %lu line | Wrote %lu lines
hr[0]: Zapisano: %lu redak
hr[1]: Zapisano: %lu retka
hr[2]: Zapisano: %lu redaka

en: XOFF ignored, mumble mumble
hr: Ignoriram XOFF, hmm, hmm

en: XON ignored, mumble mumble
hr: Ignoriram XON, hmm,hmm

en: Yes
hr: Da

en: Yy
hr: DdYy

en: and anyone else we forgot...
hr: i svima ostalima koje smo zaboravili...

en: disabled
hr: - » Ne «

en: enable/disable
hr: (da ili ne)

en: enabled
hr: - » Da «

en: line %ld/%ld (%d%%), col %lu/%lu (%d%%), char %lu/%lu (%d%%)
hr: redak %ld/%ld (%d%%), stupac %lu/%lu (%d%%), znakova %lu/%lu (%d%%)

en: line break
hr: prelamanje retka

en: line join
hr: spajanje retka

en: nano is out of memory!
hr: ‘nano’ nema dovoljno memorije!

en: text add
hr: dodavanje teksta

en: text cut
hr: izrezivanje teksta

en: text delete
hr: brisanje teksta

en: text insert
hr: umetanje teksta

en: text replace
hr: zamjena teksta

en: text uncut
hr: umetanje teksta

en: the many translators and the TP
hr: mnogim prevoditeljima i TP

en: version
hr: inačica
