wget 1.16.1.46 - en to fi translation catalogue (519 entries)

en: 
        The file is already fully retrieved; nothing to do.
fi: 
        Tiedosto on jo kokonaan noudettu.

en: 
    %*s[ skipping %sK ]
fi: 
    %*s[ ohitetaan %sK ]

en: 
    %s received, redirecting output to %s.
fi: 
    %s vastaanotettu, ohjataan tulostus tiedostoon %s.

en: 
    %s received.
fi: 
    %s vastaanotettu.

en: 
    Originally written by Hrvoje Niksic <hniksic@xemacs.org>.
fi: 
    Alunperin kirjoittanut Hrvoje Nikšić <hniksic@xemacs.org>.

en: 
    REST failed, starting from scratch.
fi: 
    REST epäonnistui, aloitetaan alusta.

en:        --accept-regex=REGEX        regex matching accepted URLs
fi:        --accept-regex=REGEX        säännöllisten lauseiden täsmäys hyväksyttyihin verkko-osoitteisiin

en:        --ask-password              prompt for passwords
fi:        --password=SALASANA         kehote salasanoille

en:        --auth-no-challenge         send Basic HTTP authentication information
                                         without first waiting for the server's
                                         challenge
fi:        --auth-no-challenge         Lähetä Basic HTTP -todennustiedot
                                       odottamatta ensin palvelimen
                                       haastetta

en:        --backups=N                 before writing file X, rotate up to N backup files
fi:   --backups=N   palauta ennen tiedoston X kirjoittamista N varmuuskopiotiedostoa

en:        --bind-address=ADDRESS      bind to ADDRESS (hostname or IP) on local host
fi:        --bind-address=OSOITE       liitä (verkkoasema- tai IP-) OSOITE paikallisesti

en:        --body-data=STRING          send STRING as data. --method MUST be set
fi:        --body-data=MERKKIJONO      Lähetä MERKKIJONO datana. Valitsin --method ON asetettava

en:        --body-file=FILE            send contents of FILE. --method MUST be set
fi:        --body-file=TIEDOSTO        Lähetä TIEDOSTOn sisältö. Valitsin --method ON asetettava

en:        --ca-certificate=FILE       file with the bundle of CAs
fi:        --ca-certificate=TIEDOSTO   juurivarmennekokoelma

en:        --ca-directory=DIR          directory where hash list of CAs is stored
fi:        --ca-directory=HAKEMISTO    juurivarmenteiden hajautuslista

en:        --certificate-type=TYPE     client certificate type, PEM or DER
fi:        --certificate-type=TYYPPI   asiakasvarmenteen tyyppi: PEM tai DER

en:        --certificate=FILE          client certificate file
fi:        --certificate=TIEDOSTO      asiakasvarmenne

en:        --config=FILE               specify config file to use
fi:        --config=TIEDOSTO           Määritä käytettävä config-tiedosto

en:        --connect-timeout=SECS      set the connect timeout to SECS
fi:        --connect-timeout=SEKUNTIA  yhdistämisen aikakatkaisun pituus

en:        --content-disposition       honor the Content-Disposition header when
                                         choosing local file names (EXPERIMENTAL)
fi:        --content-disposition       kunnioittaa Content-Disposition-otsaketta kun
                                       valitaan paikalliset tiedostonimet (KOKEELLINEN)

en:        --content-on-error          output the received content on server errors
fi:        --content-on-error      tulosta vastaanotettu sisältö palvelinvirheinä

en:        --crl-file=FILE             file with bundle of CRLs
fi:        --ca-certificate=TIEDOSTO   juurivarmennekokoelma

en:        --cut-dirs=NUMBER           ignore NUMBER remote directory components
fi:        --cut-dirs=LUKU             ohita ensimmäiset LUKU hakemistoa

en:        --default-page=NAME         change the default page name (normally
                                         this is 'index.html'.)
fi:        --default-page=NIMI         Vaihda oletussivun nimi (normaalisti
                                       se on ”index.html”.)

en:        --delete-after              delete files locally after downloading them
fi:        --delete-after              poista tiedostot haun jälkeen

en:        --dns-timeout=SECS          set the DNS lookup timeout to SECS
fi:        --dns-timeout=SEKUNTIA      nimipalveluhaun aikakatkaisun pituus

en:        --egd-file=FILE             file naming the EGD socket with random data
fi:        --egd-file=TIEDOSTO         EGD-vastake, josta saa satunnaista dataa

en:        --exclude-domains=LIST      comma-separated list of rejected domains
fi:        --exclude-domains=LISTA     lista hylätyistä verkkotunnuksista

en:        --follow-ftp                follow FTP links from HTML documents
fi:        --follow-ftp                seuraa ftp-linkkejä HTML-dokumenteista

en:        --follow-tags=LIST          comma-separated list of followed HTML tags
fi:        --follow-tags=LISTA         lista seurattavista HTML-tageista

en:        --ftp-password=PASS         set ftp password to PASS
fi:        --ftp-password=SALASANA     FTP-salasana

en:        --ftp-stmlf                 use Stream_LF format for all binary FTP files
fi:        --ftp-stmlf                  Käytä ”Stream_LF”-muotoa kaikille binäärisille FTP-tiedostoille

en:        --ftp-user=USER             set ftp user to USER
fi:        --ftp-user=KÄYTTÄJÄ         FTP-käyttäjänimi

en:        --header=STRING             insert STRING among the headers
fi:        --header=MERKKIJONO         lisää MERKKIJONO otsakkeiden sekaan

en:        --http-password=PASS        set http password to PASS
fi:        --http-passwd=SALASANA      HTTP-salasana

en:        --http-user=USER            set http user to USER
fi:        --http-user=KÄYTTÄJÄ        HTTP-käyttäjänimi

en:        --https-only                only follow secure HTTPS links
fi:        --https-only             seuraa vain turvallisia HTTPS-linkkejä

en:        --ignore-case               ignore case when matching files/directories
fi:        --ignore-case               ei oteta huomioon merkkikokoa kun verrataan
                                       tiedostoja/hakemistoja

en:        --ignore-length             ignore 'Content-Length' header field
fi:        --ignore-length             älä välitä ”Content-Length”-otsakekentästä

en:        --ignore-tags=LIST          comma-separated list of ignored HTML tags
fi:        --ignore-tags=LISTA         lista ohitettavista HTML-tageista

en:        --keep-session-cookies      load and save session (non-permanent) cookies
fi:        --keep-session-cookies      hae ja tallenna (väliaikaiset) istuntoevästeet

en:        --limit-rate=RATE           limit download rate to RATE
fi:        --limit-rate=NOPEUS         rajoita noutoNOPEUS

en:        --load-cookies=FILE         load cookies from FILE before session
fi:        --load-cookies=TIEDOSTO     lue evästeet ennen istuntoa TIEDOSTOsta

en:        --local-encoding=ENC        use ENC as the local encoding for IRIs
fi:        --local-encoding=ENC        käytä ENC paikallisena koodauksena IRI-kohteille

en:        --max-redirect              maximum redirections allowed per page
fi:        --max-redirect              uudelleenohjausten sallittu maksimimäärä sivua kohden

en:        --method=HTTPMethod         use method "HTTPMethod" in the request
fi:        --method=HTTPMethod         käytä metodia ”HTTPMethod” otsakkeessa

en:        --no-cache                  disallow server-cached data
fi:        --no-cache                  älä käytä palvelimelle välivarastoitua dataa

en:        --no-check-certificate      don't validate the server's certificate
fi:        --no-check-certificate      älä tarkista palvelimen varmennetta

en:        --no-config                 do not read any config file
fi:        --no-cookies                älä lue mitään config-tiedostoa

en:        --no-cookies                don't use cookies
fi:        --no-cookies                älä käytä evästeitä

en:        --no-dns-cache              disable caching DNS lookups
fi:        --no-dns-cache              älä säilytä nimipalvelutietoja välimuistissa

en:        --no-glob                   turn off FTP file name globbing
fi:        --no-glob                   älä täydennä tiedostonimiä

en:        --no-http-keep-alive        disable HTTP keep-alive (persistent connections)
fi:        --no-http-keep-alive        ota pois käytöstä jatkuvat yhteydet

en:        --no-iri                    turn off IRI support
fi:        --no-iri                    IRI-tuki pois päältä

en:        --no-passive-ftp            disable the "passive" transfer mode
fi:        --no-passive-ftp            älä käytä ”passiivista” siirtotapaa

en:        --no-proxy                  explicitly turn off proxy
fi:        --no-proxy                  välityspalvelin pois päältä

en:        --no-remove-listing         don't remove '.listing' files
fi:        --no-remove-listing         älä poista ”.listing”-tiedostoja

en:        --no-warc-compression       do not compress WARC files with GZIP
fi:        --no-warc-compression     älä tiivistä WARC-tiedostoja GZIP-ohjelmalla

en:        --no-warc-digests           do not calculate SHA1 digests
fi:        --no-warc-digests         älä laske SHA1-tiivisteitä

en:        --no-warc-keep-log          do not store the log file in a WARC record
fi:        --no-warc-keep-log        älä tallenna lokitiedostoa WARC-tietueeseen

en:        --password=PASS             set both ftp and http password to PASS
fi:        --password=SALASANA         FTP- ja HTTP-salasana

en:        --post-data=STRING          use the POST method; send STRING as the data
fi:        --post-data=MERKKIJONO      käytä POST-metodia; lähetä MERKKIJONO datana

en:        --post-file=FILE            use the POST method; send contents of FILE
fi:        --post-file=TIEDOSTO        käytä POST-metodia; lähetä TIEDOSTOn sisältö

en:        --prefer-family=FAMILY      connect first to addresses of specified family,
                                         one of IPv6, IPv4, or none
fi:        --prefer-family=PERHE       ota yhteyttä ensin PERHEen määrittemään osoitteeseen,
                                       vaihtoedot: IPv6, IPv4 tai none

en:        --preserve-permissions      preserve remote file permissions
fi:        --preserve-permissions      säilytä noudetun tiedoston oikeudet

en:        --private-key-type=TYPE     private key type, PEM or DER
fi:        --private-key-type=TYYPPI   salaisen avaimen tyyppi: PEM tai DER

en:        --private-key=FILE          private key file
fi:        --private-key=TIEDOSTO      salainen avain

en:        --progress=TYPE             select progress gauge type
fi:        --progress=TYYPPI           valitse edistymismittarin tyyppi

en:        --protocol-directories      use protocol name in directories
fi:        --protocol-directories      käytä yhteyskäytännön nimeä hakemistoissa

en:        --proxy-password=PASS       set PASS as proxy password
fi:        --proxy-passwd=SALASANA     välityspalvelimen salasana

en:        --proxy-user=USER           set USER as proxy username
fi:        --proxy-user=KÄYTTÄJÄ       välityspalvelimen käyttäjänimi

en:        --random-file=FILE          file with random data for seeding the SSL PRNG
fi:        --random-file=TIEDOSTO      satunnaista dataa SSL PRNG:n siemeneksi

en:        --random-wait               wait from 0.5*WAIT...1.5*WAIT secs between retrievals
fi:        --random-wait               odota 0.5*WAIT...1.5*WAIT sekuntia noutojen välillä

en:        --read-timeout=SECS         set the read timeout to SECS
fi:        --read-timeout=SEKUNTIA     vastaanoton aikakatkaisun pituus

en:        --referer=URL               include 'Referer: URL' header in HTTP request
fi:        --referer=VERKKO-OSOITE     liitä ”Referer: URL”-otsake HTTP-pyyntöön

en:        --regex-type=TYPE           regex type (posix)
fi:        --regex-type=TYYPPI         säännöllisen lauseen tyyppi (posix)

en:        --regex-type=TYPE           regex type (posix|pcre)
fi:        --regex-type=TYYPPI         säännöllisen lauseen tyyppi (posix|pcre)

en:        --reject-regex=REGEX        regex matching rejected URLs
fi:        --reject-regex=REGEX        säännöllisten lauseiden täsmäys torjuttuihin verkko-osoitteisiin

en:        --remote-encoding=ENC       use ENC as the default remote encoding
fi:        --remote-encoding=ENC       käytä ENC etäkoodauksen oletuksena

en:        --report-speed=TYPE         output bandwidth as TYPE.  TYPE can be bits
fi:        --report-speed=TYYPPI Tulosta kaistanleveys TYYPPInä.  TYYPPI voi olla bittejä

en:        --restrict-file-names=OS    restrict chars in file names to ones OS allows
fi:        --restrict-file-names=KJ    käytä vain käyttöjärjestelmän
                                       sallimia tiedostonimiä

en:        --retr-symlinks             when recursing, get linked-to files (not dir)
fi:        --retr-symlinks             rekursiossa: hae linkitetyt tiedostot
                                       (ei hakemistoja)

en:        --retry-connrefused         retry even if connection is refused
fi:        --retry-connrefused         yritä uudelleen vaikka yhteys torjuttaisiin

en:        --save-cookies=FILE         save cookies to FILE after session
fi:        --save-cookies=TIEDOSTO     tallenna evästeet istunnon jälkeen TIEDOSTOon

en:        --save-headers              save the HTTP headers to file
fi:        --save-headers              tallenna HTTP-otsakkeet tiedostoon

en:        --secure-protocol=PR        choose secure protocol, one of auto, SSLv2,
                                         SSLv3, TLSv1 and PFS
fi:        --secure-protocol=PR     valitse turvayhteyskäytäntö, vaihtoehdot:
                                    auto, SSLv2, SSLv3, TLSv1 ja PFS

en:        --show-progress             display the progress bar in any verbosity mode
fi:        --show-progress             näytä edistymispalli kaikissa tulostustiloissa

en:        --spider                    don't download anything
fi:        --spider                    älä nouda mitään

en:        --start-pos=OFFSET          start downloading from zero-based position OFFSET
fi:        --start-pos=OFFSET          aloita lataaminen nollaperustaisesta OFFSET-osoitteesta

en:        --strict-comments           turn on strict (SGML) handling of HTML comments
fi:        --strict-comments           käytä HTML-kommenttien tiukkaa
                                       (SGML) käsittelyä

en:        --trust-server-names        use the name specified by the redirection
                                         URL's last component
fi:   --trust-server-names             käytä nimeä, jonka on määritellyt verkko-osoitteen
                                       viimeisen komponentin edelleenohjaus

en:        --unlink                    remove file before clobber
fi:        --unlink                    poista tiedosto ennen päällekirjoitusta

en:        --user=USER                 set both ftp and http user to USER
fi:        --user=KÄYTTÄJÄ             FTP- ja HTTP-käyttäjänimi

en:        --waitretry=SECONDS         wait 1..SECONDS between retries of a retrieval
fi:       --waitretry=SEKUNTIA         odota 1...SEKUNTIA noutojen uudelleenyritysten välillä

en:        --warc-cdx                  write CDX index files
fi:        --warc-cdx                 kirjoita CDX-indeksitiedostot

en:        --warc-dedup=FILENAME       do not store records listed in this CDX file
fi:        --warc-dedup=TIEDOSTONIMI älä tallenna CDX-tiedostossa lueteltuja tietueita

en:        --warc-file=FILENAME        save request/response data to a .warc.gz file
fi:        --warc-file=TIEDOSTONIMI  tallenna pyyntö-/vastaustiedot tiedostoon .warc.gz

en:        --warc-header=STRING        insert STRING into the warcinfo record
fi:        --warc-header=MERKKIJONO  lisää MERKKIJONO warcinto-tietueeseen

en:        --warc-max-size=NUMBER      set maximum size of WARC files to NUMBER
fi:        --warc-max-size=NUMERO    aseta WARC-tiedostojen enimmäiskoko NUMEROksi

en:        --warc-tempdir=DIRECTORY    location for temporary files created by the
                                         WARC writer
fi:        --warc-tempdir=HAKEMISTO  WARC-kirjoittajan luomien tilapäisten tiedostojen
                                     sijainti

en:        --wdebug                    print Watt-32 debug output
fi:        --wdebug                    näytä ”Watt-32”-virheenjäljitystuloste

en:     %s (env)
fi:     %s (ympäristö)

en:     %s (system)
fi:     %s (järjestelmä)

en:     %s (user)
fi:     %s (käyttäjä)

en:     %s: certificate common name %s doesn't match requested host name %s.
fi:     %s: varmenteen yleinen nimi %s ei täsmää pyydetyn verkkoaseman nimeen %s.

en:     %s: certificate common name is invalid (contains a NUL character).
        This may be an indication that the host is not who it claims to be
        (that is, it is not the real %s).
fi:     %s: varmenteen yleinen nimi on virheellinen (sisältää NUL-merkin).
        Tämä saattaa olla merkki siitä, että verkkoasema ei ole se, joka väittää
        olevansa (toisin sanoen, se ei todella ole %s).

en:   -4,  --inet4-only                connect only to IPv4 addresses
fi:   -4,  --inet4-only                ota yhteyttä vain IPv4-osoitteisiin

en:   -6,  --inet6-only                connect only to IPv6 addresses
fi:   -6,  --inet6-only                ota yhteyttä vain IPv6-osoitteisiin

en:   -A,  --accept=LIST               comma-separated list of accepted extensions
fi:   -A,  --accept=LISTA              lista hyväksytyistä päätteistä

en:   -B,  --base=URL                  resolves HTML input-file links (-i -F)
                                         relative to URL
fi:   -B,  --base=VERKKO-OSOITE        ratkaisee HTML-syötetiedostolinkit (-i -F)
                                       VERKKO-OSOITE-osoitteen suhteen

en:   -D,  --domains=LIST              comma-separated list of accepted domains
fi:   -D,  --domains=LISTA             lista hyväksytyistä verkkotunnuksista

en:   -E,  --adjust-extension          save HTML/CSS documents with proper extensions
fi:   -E,  --adjust-extension          tallenna HTML/CSS-dokumentit oikeilla tiedostonimipäätteillä

en:   -F,  --force-html                treat input file as HTML
fi:   -F,  --force-html                käsittele syötetiedosto HTML:nä

en:   -H,  --span-hosts                go to foreign hosts when recursive
fi:   -H,  --span-hosts                siirry rekursiossa eri verkkoasemalle

en:   -I,  --include-directories=LIST  list of allowed directories
fi:   -I,  --include-directories=LISTA lista hyväksytyistä hakemistoista

en:   -K,  --backup-converted          before converting file X, back up as X.orig
fi:   -K,  --backup-converted          ennen tiedoston X muuttamista,
                                       varmuuskopioi nimellä ”X.orig”

en:   -K,  --backup-converted          before converting file X, back up as X_orig
fi:   -K,  --backup-converted          ennen tiedoston X muuttamista,
                                       varmuuskopioi nimellä ”X.orig”

en:   -L,  --relative                  follow relative links only
fi:   -L,  --relative                  seuraa vain suhteellisia linkkejä

en:   -N,  --timestamping              don't re-retrieve files unless newer than
                                         local
fi:   -N,  --timestamping              nouda vain paikallista uudemmat tiedostot

en:   -O,  --output-document=FILE      write documents to FILE
fi:   -O,  --output-document=TIEDOSTO  kirjoita dokumentit TIEDOSTOon

en:   -P,  --directory-prefix=PREFIX   save files to PREFIX/..
fi:   -P,  --directory-prefix=ETULIITE tallenna tiedostot hakemistoon ETULIITE/..

en:   -Q,  --quota=NUMBER              set retrieval quota to NUMBER
fi:   -Q,  --quota=LUKU                noutokiintiön koko

en:   -R,  --reject=LIST               comma-separated list of rejected extensions
fi:   -R,  --reject=LISTA              lista hylätyistä päätteistä

en:   -S,  --server-response           print server response
fi:   -S,  --server-response           näytä palvelimen vastaus

en:   -T,  --timeout=SECONDS           set all timeout values to SECONDS
fi:   -T,  --timeout=SEKUNTIA          kaikkien aikakatkaisujen pituus

en:   -U,  --user-agent=AGENT          identify as AGENT instead of Wget/VERSION
fi:   -U,  --user-agent=AGENTTI        tunnistaudu Wget/version sijasta AGENTTI-käyttäjäksi

en:   -V,  --version                   display the version of Wget and exit
fi:   -V,  --version                   näytä Wget-versio ja lopeta

en:   -X,  --exclude-directories=LIST  list of excluded directories
fi:   -X,  --exclude-directories=LISTA lista hylätyistä hakemistoista

en:   -a,  --append-output=FILE        append messages to FILE
fi:   -a,  --append-output=TIEDOSTO    lisää viestit TIEDOSTOon

en:   -b,  --background                go to background after startup
fi:   -b,  --background                siirry taustalle käynnistyksen jälkeen

en:   -c,  --continue                  resume getting a partially-downloaded file
fi:   -c,  --continue                  jatka osittain noudetun tiedoston noutamista

en:   -d,  --debug                     print lots of debugging information
fi:   -d,  --debug                     näytä paljon vianetsintätietoja

en:   -e,  --execute=COMMAND           execute a `.wgetrc'-style command
fi:   -e,  --execute=KOMENTO           suorita ”.wgetrc”-tyylinen komento

en:   -h,  --help                      print this help
fi:   -h,  --help                      näytä tämä ohje

en:   -i,  --input-file=FILE           download URLs found in local or external FILE
fi:   -i,  --input-file=TIEDOSTO       lataa paikalliset tai ulkoisesta
                                       TIEDOSTOsta löydetyt verkko-osoitteet

en:   -k,  --convert-links             make links in downloaded HTML or CSS point to
                                         local files
fi:   -k,  --convert-links             muuta haettujen HTML- tai CSS-tiedostojen linkit
                                       osoittamaan paikallisiin tiedostoihin

en:   -l,  --level=NUMBER              maximum recursion depth (inf or 0 for infinite)
fi:   -l,  --level=LUKU                rekursiosyvyys (inf ja 0 = ääretön)

en:   -m,  --mirror                    shortcut for -N -r -l inf --no-remove-listing
fi:   -m,  --mirror                    oikovalitsin, yhtäkuin -r -N -l inf
                                       --no-remove-listing

en:   -nH, --no-host-directories       don't create host directories
fi:   -nH, --no-host-directories       älä luo verkkoasemahakemistoja

en:   -nc, --no-clobber                skip downloads that would download to
                                         existing files (overwriting them)
fi:   -nc, --no-clobber                ohita noudot, jotka korvaisivat jo
                                       olemassaolevia tiedostoja

en:   -nd, --no-directories            don't create directories
fi:   -nd  --no-directories            älä luo hakemistoja

en:   -np, --no-parent                 don't ascend to the parent directory
fi:   -np, --no-parent                 älä nouse hakemistorakenteessa

en:   -nv, --no-verbose                turn off verboseness, without being quiet
fi:   -nv, --no-verbose                ei yksityiskohtia, muttei hiljainen

en:   -o,  --output-file=FILE          log messages to FILE
fi:   -o,  --output-file=TIEDOSTO      kirjaa viestit TIEDOSTOon

en:   -p,  --page-requisites           get all images, etc. needed to display HTML page
fi:   -p,  --page-requisites           nouda kaikki kuvat yms. HTML-sivun
                                       näyttämiseen tarvittava

en:   -q,  --quiet                     quiet (no output)
fi:   -q,  --quiet                     ole hiljaa (ei tulostusta)

en:   -r,  --recursive                 specify recursive download
fi:   -r,  --recursive                 nouda rekursiivisesti

en:   -t,  --tries=NUMBER              set number of retries to NUMBER (0 unlimits)
fi:   -t,  --tries=MÄÄRÄ               yrityskertojen MÄÄRÄ (0 on rajaton)

en:   -v,  --verbose                   be verbose (this is the default)
fi:   -v,  --verbose                   näytä yksityiskohtia (oletus)

en:   -w,  --wait=SECONDS              wait SECONDS between retrievals
fi:   -w,  --wait=SEKUNTIA             odota SEKUNTIA noutojen välillä

en:   -x,  --force-directories         force creation of directories
fi:   -x,  --force-directories         pakotettu hakemistojen luonti

en:   Issued certificate has expired.
fi:   Varmenne on vanhentunut.

en:   Issued certificate not yet valid.
fi:   Varmenne ei ole vielä voimassa.

en:   Self-signed certificate encountered.
fi:   Itse allekirjoitettu varmenne kohdattu.

en:   Unable to locally verify the issuer's authority.
fi:   Myöntäjän valtuutuksen todentaminen paikallisesti epäonnistui.

en:  (%s bytes)
fi:  (%s tavua)

en:  (unauthoritative)
fi:  (vahvistamaton)

en:  [following]
fi:  [seurataan]

en: %d redirections exceeded.
fi: %d edelleenohjausta ylitetty.

en: %s (%s) - %s saved [%s/%s]
fi: %s (%s) - %s tallennettu [%s/%s]

en: %s (%s) - %s saved [%s]
fi: %s (%s) - %s tallennettu [%s]

en: %s (%s) - Connection closed at byte %s.
fi: %s (%s) - Yhteys suljettu tavun %s kohdalla.

en: %s (%s) - Data connection: %s;
fi: %s (%s) - tiedonsiirtoyhteys: %s;

en: %s (%s) - Read error at byte %s (%s).
fi: %s (%s) - Lukuvirhe tavun %s kohdalla (%s).

en: %s (%s) - Read error at byte %s/%s (%s).
fi: %s (%s) - Lukuvirhe tavun %s/%s kohdalla (%s).

en: %s (%s) - written to stdout %s[%s/%s]
fi: %s (%s) - kirjoitettu vakiotulosteeseen %s[%s/%s]

en: %s (%s) - written to stdout %s[%s]
fi: %s (%s) - kirjoitettu vakiotulosteeseen %s[%s]

en: %s ERROR %d: %s.
fi: %s VIRHE %d: %s.

en: %s URL: %s %2d %s
fi: %s VERKKO-OSOITE: %s %2d %s

en: %s has sprung into existence.
fi: %s on ilmestynyt.

en: %s request sent, awaiting response...
fi: %s-pyyntö lähetetty, odotetaan vastausta...

en: %s subprocess
fi: %s-aliprosessi

en: %s subprocess failed
fi: %s-aliprosessi epäonnistui

en: %s subprocess got fatal signal %d
fi: %s-aliprosessi vastaanotti kohtalokkaan signaalin %d

en: %s: %s must only be used once
fi: %s: %s on käytettävä vain kerran

en: %s: %s, closing control connection.
fi: %s: %s, suljetaan hallintayhteys.

en: %s: %s: Failed to allocate %ld bytes; memory exhausted.
fi: %s: %s: Muisti loppui, %ld tavun varaaminen epäonnistui.

en: %s: %s: Failed to allocate enough memory; memory exhausted.
fi: %s: %s: Riittävän muistin varaaminen epäonnistui, muisti loppui.

en: %s: %s: Invalid WARC header %s.
fi: %s: %s: Virheellinen WARC-otsake %s.

en: %s: %s: Invalid boolean %s; use `on' or `off'.
fi: %s: %s: Virheellinen boolean %s, valitse ”on” tai ”off”.

en: %s: %s: Invalid byte value %s
fi: %s: %s: Tavun arvo %s on virheellinen.

en: %s: %s: Invalid header %s.
fi: %s: %s: Otsake %s on virheellinen.

en: %s: %s: Invalid number %s.
fi: %s: %s: Numero %s on virheellinen.

en: %s: %s: Invalid progress type %s.
fi: %s: %s: Edistymistyyppi %s on virheellinen.

en: %s: %s: Invalid time period %s
fi: %s: %s: Aikaväli %s on virheellinen

en: %s: %s: Invalid value %s.
fi: %s: %s: Arvo %s on virheellinen.

en: %s: %s:%d: unknown token "%s"
fi: %s: %s:%d: tuntematon merkki ”%s”

en: %s: %s:%d: warning: %s token appears before any machine name
fi: %s: %s:%d: varoitus: %s-merkintä esiintyy kaikkien koneiden nimien edessä

en: %s: %s; disabling logging.
fi: %s: %s; loki poistettu käytöstä.

en: %s: Cannot read %s (%s).
fi: %s: Kohteen %s (%s) lukeminen epäonnistui.

en: %s: Cannot resolve incomplete link %s.
fi: %s: Epätäydellisen linkin %s ratkaiseminen epäonnistui.

en: %s: Couldn't find usable socket driver.
fi: %s: Käyttökelpoisen vastakeajurin löytäminen epäonnistui.

en: %s: Error in %s at line %d.
fi: %s: Virhe kohdassa %s rivillä %d.

en: %s: Invalid --execute command %s
fi: %s: Komento --execute %s on virheellinen

en: %s: Invalid URL %s: %s
fi: %s: virheellinen verkko-osoite %s: %s

en: %s: No certificate presented by %s.
fi: %s: %s ei esittänyt varmennetta.

en: %s: Syntax error in %s at line %d.
fi: %s: Syntaksivirhe kohdassa %s rivillä %d.

en: %s: The certificate of %s has been revoked.
fi: %s: Varmenne %s on vanhentunut.

en: %s: The certificate of %s has expired.
fi: %s: Varmenne %s on vanhentunut.

en: %s: The certificate of %s hasn't got a known issuer.
fi: %s: Varmenteella %s ei ole tunnettua julkaisijaa.

en: %s: The certificate of %s is not trusted.
fi: %s: Varmenne %s ei ole luotettava.

en: %s: The certificate of %s is not yet activated.
fi: %s: Varmenne %s ei ole vielä aktivoitu.

en: %s: The certificate of %s was signed using an insecure algorithm.
fi: %s: Varmenne %s allekirjoitettiin turvattomalla algoritmilla.

en: %s: The certificate signer of %s was not a CA.
fi: %s: Varmenteen %s allekirjoittaja ei ole CA.

en: %s: Unknown command %s in %s at line %d.
fi: %s: Tuntematon komento %s kohdassa %s rivillä %d.

en: %s: WGETRC points to %s, which doesn't exist.
fi: %s: WGETRC osoittaa kohteeseen %s, jota ei ole olemassa.

en: %s: Warning: Both system and user wgetrc point to %s.
fi: %s: Varoitus: Sekä järjestelmän että käyttäjän wgetrc osoittavat tiedostoon %s.

en: %s: cannot stat %s: %s
fi: %s: tiedoston %s tilan ei lukeminen epäonnistui: %s

en: %s: cannot verify %s's certificate, issued by %s:
fi: %s: kohteen %s varmenteen todentaminen epäonnistui, myöntäjä: %s:

en: %s: corrupt time-stamp.
fi: %s: vääristynyt aikaleima.

en: %s: illegal option -- `-n%c'
fi: %s: virheellinen valitsin – ”-n%c”

en: %s: invalid option -- '%c'
fi: %s: valitsin on virheellinen – ’%c’

en: %s: missing URL
fi: %s: VERKKO-OSOITE puuttuu

en: %s: no certificate subject alternative name matches
    	requested host name %s.
fi: %s: varmenteen aiheen vaihtoehtoinen nimi ei täsmää
    	pyydetyn verkkoaseman nimen %s kanssa.

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’%c%s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
fi: %s: valitsin ’%s’ on moniselitteinen; mahdollisuudet:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’--%s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '--%s' requires an argument
fi: %s: valitsin ’--%s’ vaatii argumentin

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’-W %s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ’-W %s’ on moniselitteinen

en: %s: option '-W %s' requires an argument
fi: %s: valitsin ’-W %s’ vaatii argumentin

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fi: %s: valitsin vaatii argumentin – ’%c’

en: %s: unable to resolve bind address %s; disabling bind.
fi: %s: lähdeosoite %s ei selvinnyt, osoitetta ei käytetä.

en: %s: unable to resolve host address %s
fi: %s: verkkoasemaosoitteen %s ratkaiseminen epäonnistui

en: %s: unknown/unsupported file type.
fi: %s: tuntematon/tukematon tiedostotyyppi.

en: %s: unrecognized option '%c%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ’%c%s’

en: %s: unrecognized option '--%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ’--%s’

en: '
fi: ”

en: (no description)
fi: (ei kuvausta)

en: (try:%2d)
fi: (yritys:%2d)

en: , %s (%s) remaining
fi: , %s (%s) jäljellä

en: , %s remaining
fi: , %s jäljellä

en: ==> CWD not needed.
fi: ==> CWD:tä ei tarvita.

en: ==> CWD not required.
fi: ==> CWD:tä ei vaadita.

en: Address family for hostname not supported
fi: Osoiteperhettä ei tueta verkkoasemalle

en: All requests done
fi: Kaikki pyynnöt tehty

en: Already have correct symlink %s -> %s
fi: Oikea symbolinen linkki %s -> %s on jo paikallaan.

en: Argument buffer too small
fi: Argumenttipuskuri on liian pieni

en: Authentication selected: %s
fi: Todennus valittu: %s

en: BODY data file %s missing: %s
fi: BODY data-tiedosto %s puuttuu: %s

en: Bad port number
fi: Portin numero on virheellinen

en: Bad value for ai_flags
fi: Virheellinen arvo kohteelle ai_flags

en: Bind error (%s).
fi: Bind-virhe (%s).

en: Both --no-clobber and --convert-links were specified, only --convert-links will be used.
fi: On määritelty sekä --no-clobber että --convert-links -valitsimet, vain valitsinta --convert-links käytetään.

en: CDX file does not list checksums. (Missing column 'k'.)
fi: CDX-tiedosto ei luettele tarkistussummia. (Puuttuva sarake 'k'.)

en: CDX file does not list original urls. (Missing column 'a'.)
fi: CDX-tiedosto ei luettele alkuperäisiä verkko-osoitteita. (Puuttuva sarake 'a'.)

en: CDX file does not list record ids. (Missing column 'u'.)
fi: CDX-tiedosto ei luettele tietuetunnisteita. (Puuttuva sarake 'u'.)

en: Can't be verbose and quiet at the same time.
fi: Ei voi näyttää yksityiskohtia ja olla hiljaa yhtä aikaa.

en: Can't timestamp and not clobber old files at the same time.
fi: Vanhoja tiedostoja ei voi aikaleimata ja jättää koskematta yhtä aikaa.

en: Cannot back up %s as %s: %s
fi: Tiedoston %s varmuuskopiointi tiedostoon %s epäonnistui: %s

en: Cannot convert links in %s: %s
fi: Linkkien muuntaminen tiedostossa %s epäonnistui: %s

en: Cannot get REALTIME clock frequency: %s
fi: REAALIAIKAkellon taajuutta ei saatu: %s

en: Cannot initiate PASV transfer.
fi: PASV-siirron alustus epäonnistui.

en: Cannot open %s: %s
fi: Tiedoston %s avaaminen epäonnistui: %s

en: Cannot open cookies file %s: %s
fi: Evästetiedoston %s avaaminen epäonnistui: %s

en: Cannot parse PASV response.
fi: PASV-vastauksen jäsentäminen epäonnistui.

en: Cannot specify both --ask-password and --password.
fi: Argumentteja ”--ask-password” ja ”--password” ei voi käyttää yhtä aikaa.

en: Cannot specify both --inet4-only and --inet6-only.
fi: Argumentteja ”--inet4-only” ja ”--inet6-only” ei voi käyttää yhtä aikaa.

en: Cannot unlink %s (%s).
fi: Linkin %s (%s) purkaminen epäonnistui.

en: Cannot write to %s (%s).
fi: Kirjoittaminen tiedostoon %s epäonnistui (%s).

en: Cannot write to WARC file.
fi: WARC-tiedostoon kirjoittaminen epäonnistui.

en: Cannot write to temporary WARC file.
fi: Tilapäiseen WARC-tiedostoon kirjoittaminen epäonnistui.

en: Certificate must be X.509
fi: Varmenteen on oltava X.509

en: Compile:
fi: Käännä:

en: Connecting to %s:%d...
fi: Yhdistetään palvelimeen %s:%d...

en: Connecting to %s|%s|:%d...
fi: Yhdistetään palvelimeen %s|%s|:%d...

en: Connecting to [%s]:%d...
fi: Yhdistetään palvelimeen [%s]:%d...

en: Continuing in background, pid %d.
fi: Ohjelman suoritus jatkuu taustalla, pid %d.

en: Continuing in background, pid %lu.
fi: Ohjelman suoritus jatkuu taustalla, pid %lu.

en: Continuing in background.
fi: Ohjelman suoritus jatkuu taustalla.

en: Control connection closed.
fi: Hallintayhteys suljettu.

en: Cookie coming from %s attempted to set domain to
fi: Eväste, joka tuli osoitteesta %s yritti asettaa verkkotunnukseksi

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
fi: Copyright © %s Free Software Foundation, Inc.

en: Could not open CDX file for output.
fi: CDX-tiedoston avaus tulostamista varten epäonnistui.

en: Could not open WARC file.
fi: WARC-tiedoston avaaminen epäonnistui.

en: Could not open temporary WARC file.
fi: Tilapäisen WARC-tiedoston avaaminen epäonnistui.

en: Could not open temporary WARC log file.
fi: Tilapäisen WARC-lokitiedoston avaaminen epäonnistui.

en: Could not open temporary WARC manifest file.
fi: Tilapäisen WARC-manifest-tiedoston avaaminen epäonnistui.

en: Could not read CDX file %s for deduplication.
fi: Kaksoiskappaledatan eliminointi CDX-tiedostoa %s lukemalla epäonnistui.

en: Could not seed PRNG; consider using --random-file.
fi: PRNG:n alustaminen epäonnistui; harkitse ”--random-file”-valitsimen käyttöä.

en: Creating symlink %s -> %s
fi: Luodaan symbolinen linkki %s -> %s

en: Data transfer aborted.
fi: Tiedonsiirto keskeytetty.

en: Debugging support not compiled in. Ignoring --debug flag.
fi: Vianjäljitystukea ei ole käännetty mukaan. Ohitetaan --debug-lippu.

en: Digests are disabled; WARC deduplication will not find duplicate records.
fi: Tiivisteen on otettu pois käytöstä; WARC-uudelleenkahdentuma ei löydä tietueiden kaksoiskappaleita.

en: Directories:
fi: Hakemistot:

en: Directory
fi: Hakemisto

en: Disabling SSL due to encountered errors.
fi: SSL otetaan pois päältä tapahtuneiden virheiden johdosta.

en: Download quota of %s EXCEEDED!
fi: Haun %s:n tavun kiintiö YLITETTY!

en: Download:
fi: Noutaminen:

en: ERROR
fi: VIRHE

en: ERROR: Cannot open directory %s.
fi: VIRHE: Hakemiston %s avaaminen epäonnistui.

en: ERROR: Failed to load CRL file '%s': (%d)
fi: VIRHE: CRL-tiedoston ’%s’ lataus epäonnistui: (%d)

en: ERROR: Failed to open cert %s: (%d).
fi: VIRHE: Varmenteen %s: (%d) avaaminen epäonnistui.

en: ERROR: GnuTLS requires the key and the cert to be of the same type.
fi: VIRHE: GnuTLS vaatii samantyyppisen avaimen ja varmenteen.

en: ERROR: Redirection (%d) without location.
fi: VIRHE: Edelleenohjaus (%d) ilman sijaintia.

en: Encoding %s isn't valid
fi: Koodaus %s on virheellinen

en: Error closing %s: %s
fi: Virhe suljettaessa tiedostoa %s: %s

en: Error in handling the address list.
fi: Virhe käsiteltäessä osoiteluetteloa.

en: Error in proxy URL %s: Must be HTTP.
fi: Virhe välityspalvelimen verkko-osoitteessa %s: Sen täytyy olla HTTP.

en: Error in server greeting.
fi: Virhe palvelimen tervehdyksessä.

en: Error in server response, closing control connection.
fi: Virhe palvelimen vastauksessa. Hallintayhteys suljetaan.

en: Error initializing X509 certificate: %s
fi: Virhe alustettaessa X509-varmennetta: %s

en: Error matching %s against %s: %s
fi: Virhe kohteessa %s; se on erilainen kuin %s: %s

en: Error opening GZIP stream to WARC file.
fi: Virhe avattaessa GZIP-vuota  WARC-tiedostoon.

en: Error opening WARC file %s.
fi: Virhe avattaessa WARC-tiedostoa %s.

en: Error parsing certificate: %s
fi: Virhe jäsennettäessä varmennetta: %s.

en: Error parsing proxy URL %s: %s.
fi: Virhe tulkittaessa välityspalvelimen verkko-osoitetta %s: %s.

en: Error while matching %s: %d
fi: Virhe täsmättäessä tiedostoon %s: %d

en: Error writing to %s: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoon %s: %s

en: Error writing warcinfo record to WARC file.
fi: WARC-tiedostoon kirjoittaminen epäonnistui.

en: Exiting due to error in %s
fi: Poistutaan virheen vuoksi kohteessa %s

en: FINISHED --%s--
    Total wall clock time: %s
    Downloaded: %d files, %s in %s (%s)
fi: VALMIS --%s--
    Muurikelloaika yhteensä: %s
    Noudettu: %d tiedostoa, %s kohteessa %s (%s)

en: FTP options:
fi: FTP-valitsimet:

en: Failed reading proxy response: %s
fi: Vastaanotto välityspalvelimelta epäonnistui: %s

en: Failed to unlink symlink %s: %s
fi: Symbolisen linkin %s poistaminen epäonnistui: %s

en: Failed writing HTTP request: %s.
fi: HTTP-pyynnön kirjoitus epäonnistui: %s.

en: File
fi: Tiedosto

en: File %s already there; not retrieving.
fi: Tiedostoa %s ei noudeta, koska se on jo paikalla.

en: File %s already there; not retrieving.
fi: Tiedostoa %s ei noudeta, koska se on jo paikalla.

en: File %s exists.
fi: Etätiedosto %s on olemassa.

en: File `%s' already there; not retrieving.
fi: Tiedostoa ”%s” ei noudeta, koska se on jo paikalla.

en: File has already been retrieved.
fi: Tiedosto on jo noudettu.

en: Found %d broken link.
    
     | Found %d broken links.
fi[0]: Löydettiin %d rikkinäinen linkki.
fi[1]: Löydettiin %d rikkinäistä linkkiä.

en: Found exact match in CDX file. Saving revisit record to WARC.
fi: Tarkka vastaavuus löytyi CDX-tiedostossa. Tallennetaan revisit-tietue WARC-tiedostoon.

en: Found no broken links.
fi: Ei löydetty rikkinäisiä linkkejä.

en: GNU Wget %s built on %s.
fi: GNU Wget %s käännetty järjestelmään %s.

en: GNU Wget %s, a non-interactive network retriever.
fi: GNU Wget %s, ei-vuorovaikutteinen tiedostojen noutaja.

en: Giving up.
fi: Luovutetaan.

en: GnuTLS: unimplemented 'secure-protocol' option value %d
fi: GnuTLS: toteuttamaton ’secure-protocol’-valitsinarvo %d

en: HTTP options:
fi: HTTP-valitsimet:

en: HTTPS (SSL/TLS) options:
fi: HTTPS (SSL/TLS) -valitsimet:

en: HTTPS support not compiled in
fi: HTTPS-tukea ei ole käännetty koodiin

en: IPv6 addresses not supported
fi: IPv6-osoitteita ei tueta

en: Incomplete or invalid multibyte sequence encountered
fi: Kohdattu puutteellinen tai virheellinen monitavusekvenssi

en: Index of /%s on %s:%d
fi: /%s indeksi kohteessa %s:%d

en: Interrupted by a signal
fi: Signaalin keskeyttämä

en: Invalid IPv6 numeric address
fi: Virheellinen numeerinen IPv6-osoite

en: Invalid PORT.
fi: Virheellinen PORTTI.

en: Invalid back reference
fi: Virheellinen paluuviite

en: Invalid character class name
fi: Virheellinen merkkiluokkanimi

en: Invalid collation character
fi: Virheellinen tietojen keräämismerkki

en: Invalid content of \{\}
fi: Virheellinen \{\}-sisältö

en: Invalid dot style specification %s; leaving unchanged.
fi: Pistetyylin määrittely %s on virheellinen; jätetään muuttamatta.

en: Invalid host name
fi: Verkkoaseman nimi on virheellinen

en: Invalid name of the symlink, skipping.
fi: Symbolisen linkin nimi on virheellinen, ohitetaan.

en: Invalid preceding regular expression
fi: Virheellinen edeltävä säännöllinen lauseke

en: Invalid range end
fi: Virheellinen lukualueen loppu

en: Invalid regular expression
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke

en: Invalid regular expression %s, %s
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke %s, %s

en: Invalid user name
fi: Käyttäjätunnus on virheellinen

en: Last-modified header invalid -- time-stamp ignored.
fi: ”Last-modified”-otsake on virheellinen – aikaleima jätetty huomiotta.

en: Last-modified header missing -- time-stamps turned off.
fi: ”Last-modified”-otsake puuttuu – aikaleimat poistettu käytöstä.

en: Length:
fi: Pituus:

en: Length: %s
fi: Pituus: %s

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later
    <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fi: Lisenssi GPLv3+: GNU GPL versio 3 tai myöhäisempi
    <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Tämä on vapaa ohjelmisto: voit muuttaa sitä vapaasti ja jakaa sitä edelleen.
    Ohjelmalle EI OLE MITÄÄN TAKUUTA siinä laajuudessa, mitä laki sallii.

en: Link
fi: Linkki

en: Link:
fi: Linkitä:

en: Loaded %d record from CDX.
    
     | Loaded %d records from CDX.
fi[0]: Ladattu %d tietue CDX-tiedostosta.
fi[1]: Ladattu %d tietuetta CDX-tiedostosta.

en: Loaded CA certificate '%s'
fi: Ladattu CA-varmenne ’%s’

en: Loaded CRL file '%s'
fi: Ladattu CRL-tiedosto ’%s’

en: Loading robots.txt; please ignore errors.
fi: Ladataan robots.txt, älä välitä virheistä.

en: Locale:
fi: Lokaali:

en: Location: %s%s
fi: Sijainti: %s%s

en: Logged in!
fi: Kirjauduttu!

en: Logging and input file:
fi: Loki- ja syötetiedostot:

en: Logging in as %s ...
fi: Kirjaudutaan nimellä %s ...

en: Logically impossible section reached in getftp()
fi: Loogisesti mahdoton lohko tavoitettiin funktiolla getftp()

en: Login incorrect.
fi: Kirjautuminen epäonnistui.

en: Mail bug reports and suggestions to <bug-wget@gnu.org>
fi: Ilmoita virheistä ja ehdotuksista (englanniksi) osoitteeseen <bug-wget@gnu.org>.
    Ilmoita käännösvirheistä osoitteeseen <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>

en: Malformed status line
fi: Väärin muotoiltu Status-otsake

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
fi: Pakolliset argumentit pitkille valitsimille ovat pakollisia myös lyhyille.

en: Memory allocation failure
fi: Muistinvaraushäiriö

en: Memory allocation problem
fi: Muistinvarauspulma

en: Memory exhausted
fi: Muisti loppui

en: Name or service not known
fi: Nimeä tai palvelua ei tiedetä

en: No URLs found in %s.
fi: Tiedostosta %s ei löytynyt verkko-osoitteita.

en: No address associated with hostname
fi: Verkkoasemaan ei ole liitetty osoitetta

en: No certificate found
fi: Varmennetta ei löytynyt

en: No data received.
fi: Yhtään dataa ei vastaanotettu.

en: No error
fi: Ei virhettä

en: No headers, assuming HTTP/0.9
fi: Ei otsakkeita, oletetaan HTTP/0.9

en: No match
fi: Ei täsmää

en: No matches on pattern %s.
fi: Hakulause %s ei löytänyt mitään.

en: No previous regular expression
fi: Virheellinen edeltävä säännöllinen lauseke

en: No such directory %s.
fi: Hakemistoa %s ei ole.

en: No such file %s.
fi: Tiedostoa %s ei ole.

en: No such file %s.
fi: Tiedostoa %s ei ole.

en: No such file or directory %s.
fi: Tiedostoa tai hakemistoa %s ei ole.

en: Non-recoverable failure in name resolution
fi: Palautumaton häiriö nimipalvelussa

en: Not descending to %s as it is excluded/not-included.
fi: Hakemiston %s sisältöä ei noudeta, koska se on hylätty.

en: Not sure
fi: Epävarma

en: OpenSSL: unimplemented 'secure-protocol' option value %d
fi: OpenSSL: toteuttamaton ’secure-protocol’-valitsinarvo %d

en: Opening WARC file %s.
fi: Avataan WARC-tiedosto %s.

en: Output will be written to %s.
fi: Tuloste kirjoitetaan tiedostoon %s.

en: Parameter string not correctly encoded
fi: Parametrimerkkijono ei ole koodattu oikein

en: Parsing system wgetrc file (env SYSTEM_WGETRC) failed.  Please check
    '%s',
    or specify a different file using --config.
fi: Järjestelmän wgetrc-tiedoston jäsentäminen (env SYSTEM_WGETRC) epäonnistui.  Tarkista
    '%s',
    tai määritä eri tiedosto valitsimella --config.

en: Parsing system wgetrc file failed.  Please check
    '%s',
    or specify a different file using --config.
fi: Järjestelmän wgetrc-tiedoston jäsentäminen epäonnistui.  Tarkista
    '%s',
    tai määritä eri tiedosto valitsimella --config.

en: Password for user %s:
fi: Salasana käyttäjälle %s:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Please report this issue to bug-wget@gnu.org
fi: Lähetä virheraportit tästä asiasta osoitteeseen bug-wget@gnu.org

en: Please send bug reports and questions to <bug-wget@gnu.org>.
fi: Lähetä virheraportit ja kysymykset osoitteeseen <bug-wget@gnu.org>.

en: Premature end of regular expression
fi: Virheellisen säännöllisen lausekkeen loppu

en: Processing request in progress
fi: Käsitellään käsittelypyyntöä

en: Proxy tunneling failed: %s
fi: Välityspalvelintunnelointi epäonnistui: %s

en: Read error (%s) in headers.
fi: Lukuvirhe (%s) otsakkeissa.

en: Recursion depth %d exceeded max. depth %d.
fi: Rekursiosyvyys %d on ylittänyt sallitun syvyyden %d.

en: Recursive accept/reject:
fi: Rekursiivinen hyväksyntä/hylkäys:
    (listojen osat erotellaan pilkuin)

en: Recursive download:
fi: Rekursiivinen nouto:

en: Regular expression too big
fi: Säännöllinen lauseke on liian suuri

en: Rejecting %s.
fi: Hylätään %s.

en: Remote file does not exist -- broken link!!!
fi: Etätiedostoa ei ole – rikkinäinen linkki!!!

en: Remote file exists and could contain further links,
    but recursion is disabled -- not retrieving.
fi: Etätiedosto on olemassa ja saattaa sisältää lisää linkkejä.
    Rekursio ei kuitenkaan ole käytössä, joten linkkejä ei seurata.

en: Remote file exists and could contain links to other resources -- retrieving.
fi: Etätiedosto on olemassa ja saattaisi sisältää linkkejä muihin resursseihin – noudetaan.

en: Remote file exists but does not contain any link -- not retrieving.
fi: Etätiedosto on olemassa, mutta ei sisällä yhtään linkkiä – ei noudeta.

en: Remote file exists.
fi: Etätiedosto on olemassa.

en: Remote file is newer than local file %s -- retrieving.
fi: Etätiedosto %s on uudempi kuin paikallinen – noudetaan.

en: Remote file is newer, retrieving.
fi: Etätiedosto on uudempi, noudetaan.

en: Remote file no newer than local file %s -- not retrieving.
fi: Etätiedosto %s ei ole uudempi kuin paikallinen – ei noudeta.

en: Removed %s.
fi: Listatiedosto %s poistettu.

en: Removing %s since it should be rejected.
fi: Poistetaan %s, koska sen pitäisi olla hylätty.

en: Removing %s.
fi: Poistetaan %s.

en: Request canceled
fi: Pyyntö peruttu

en: Request not canceled
fi: Pyyntöä ei ole peruttu

en: Required attribute missing from Header received.
fi: Vastaanotetusta otsakkeesta puuttuu vaadittu attribuutti.

en: Resolving %s...
fi: Selvitetään osoitetta %s...

en: Retrying.
fi: Yritetään uudelleen.

en: Reusing existing connection to %s:%d.
fi: Käytetään uudelleen yhteyttä %s:%d.

en: Reusing existing connection to [%s]:%d.
fi: Käytetään uudelleen yhteyttä [%s]:%d.

en: Saving to: %s
fi: Tallennetaan kohteeseen %s

en: Scheme missing
fi: Kaava puuttuu

en: Server error, can't determine system type.
fi: Palvelinvirhe, järjestelmän tyypin määritteleminen epäonnistui.

en: Server file no newer than local file %s -- not retrieving.
fi: Palvelimen tiedosto %s ei ole paikallista uudempi – ei noudeta.

en: Servname not supported for ai_socktype
fi: Servname ei ole tuettu kohteelle ai_socktype

en: Skipping directory %s.
fi: Ohitetaan hakemisto %s.

en: Specifying both --start-pos and --continue is not recommended; --continue will be disabled.
fi: Sekä valitsimen --start-pos että valitsimen --continue määrittelyä ei suositella; --continue otetaan pois käytöstä.

en: Spider mode enabled. Check if remote file exists.
fi: Hakurobottitila aktivoitu. Tarkista, onko etätiedosto olemassa.

en: Startup:
fi: Käynnistys:

en: Success
fi: Onnistui

en: Symlinks not supported, skipping symlink %s.
fi: Ei tukea symbolisille linkeille, ohitetaan %s.

en: Syntax error in Set-Cookie: %s at position %d.
fi: Syntaksivirhe Set-Cookiessa: %s kohdassa %d.

en: System error
fi: Järjestelmävirhe

en: Temporary failure in name resolution
fi: Väliaikainen virhe nimipalvelussa

en: The certificate has expired
fi: Varmenne on vanhentunut

en: The certificate has not yet been activated
fi: Varmenne ei ole vielä voimassa

en: The certificate's owner does not match hostname %s
fi: Varmenteen omistaja ei täsmää verkkoaseman nimeen %s

en: The server refuses login.
fi: Palvelin hylkäsi kirjautumisen.

en: The sizes do not match (local %s) -- retrieving.
fi: Koot eivät täsmää (paikallinen %s) – noudetaan.

en: The sizes do not match (local %s) -- retrieving.
fi: Koot eivät täsmää (paikallinen %s) – noudetaan.

en: This version does not have support for IRIs
fi: Tässä versiossa ei tueta IRI:jä

en: To connect to %s insecurely, use `--no-check-certificate'.
fi: Ottaaksesi yhteyden kohteeseen %s:n turvattomasti, käytä ”--no-check-certificate”-valitsinta.

en: Trailing backslash
fi: Seuraava kenoviiva

en: Try `%s --help' for more options.
fi: Kirjoita ”%s --help” saadaksesi lisää valitsimia.

en: Unable to delete %s: %s
fi: Tiedoston %s poistaminen epäonnistui: %s

en: Unable to establish SSL connection.
fi: SSL-yhteyden muodostaminen ei onnistunut.

en: Unable to get cookie for %s
fi: Evästeiden hakeminen kohteelle %s epäonnistui

en: Unhandled errno %d
fi: Käsittelemätön errno-virhenumero %d

en: Unknown authentication scheme.
fi: Tuntematon todennusjärjestelmä.

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown host
fi: Tuntematon verkkoasema

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmävirhe

en: Unknown type `%c', closing control connection.
fi: Tuntematon tyyppi ”%c”. Hallintayhteys suljetaan.

en: Unmatched ( or \(
fi: Pariton ( tai \(

en: Unmatched ) or \)
fi: Pariton ) tai \)

en: Unmatched [ or [^
fi: Pariton [ tai [^

en: Unmatched \{
fi: Pariton \{

en: Unsupported algorithm '%s'.
fi: Tukematon algoritmi ’%s’.

en: Unsupported listing type, trying Unix listing parser.
fi: Listaustyyppiä ei tueta, yritetään jäsentää unix-listauksena.

en: Unsupported quality of protection '%s'.
fi: Tukematon suojauslaatu ’%s’.

en: Unsupported scheme %s
fi: Kaavaa %s ei tueta

en: Unterminated IPv6 numeric address
fi: Päättämätön numeerinen IPv6-osoite

en: Usage: %s NETRC [HOSTNAME]
fi: Käyttö: %s NETRC [VERKKOASEMAN NIMI]

en: Usage: %s [OPTION]... [URL]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [VERKKO-OSOITE]...

en: Username/Password Authentication Failed.
fi: Käyttäjätunnus-/Salasanatodennus epäonnistui.

en: Using %s as listing tmp file.
fi: Listaus tallennetaan väliaikaisesti tiedostoon %s.

en: WARC options:
fi: WARC-valitsimet:

en: WARC output does not work with --continue or --start-pos, they will be disabled.
fi: WARC-tuloste ei toimi valitsimen --continue tai --start-pos kanssa, ne otetaan pois käytöstä.

en: WARC output does not work with --no-clobber, --no-clobber will be disabled.
fi: WARC-tuloste ei toimi valitsimen --no-clobber kanssa, --no-clobber otetaan pois käytöstä.

en: WARC output does not work with --spider.
fi: WARC-tuloste ei toimi valitsimen --spider kanssa.

en: WARC output does not work with timestamping, timestamping will be disabled.
fi: WARC-tuloste ei toimi aikaleimauksen kanssa, aikaleimaus otetaan pois käytöstä.

en: WARNING
fi: VAROITUS

en: WARNING: combining -O with -r or -p will mean that all downloaded content
    will be placed in the single file you specified.
fi: VAROITUS: argumentin ”-O” yhdistäminen argumentin ”-r” tai ”-p” kanssa tarkoittaa, että kaikki
    ladattu sisältö sijoitetaan yhteen määrittelemääsi tiedostoon.

en: WARNING: timestamping does nothing in combination with -O. See the manual
    for details.
fi: VAROITUS: aikaleimausta ei tapahdu käytettäessä argumenttia ”-O”. Lisätietoja
    käsikirjasta.

en: WARNING: using a weak random seed.
fi: VAROITUS: satunnaislukujen lähde on heikkolaatuinen.

en: Warning: wildcards not supported in HTTP.
fi: Varoitus: HTTP ei tue jokerimerkkejä.

en: Will not retrieve dirs since depth is %d (max %d).
fi: Hakemistoja ei noudeta, koska syvyys on %d (raja %d).

en: Write failed, closing control connection.
fi: Kirjoitus epäonnistui. Hallintayhteys suljetaan.

en: Wrote HTML-ized index to %s [%s].
fi: HTML-muotoiltu indeksi on kirjoitettu tiedostoon %s [%s].

en: Wrote HTML-ized index to %s.
fi: HTML-muotoiltu indeksi on kirjoitettu tiedostoon %s.

en: You cannot specify both --body-data and --body-file.
fi: Valitsimia --body-data ja --body-file ei voi määritellä yhtä aikaa.

en: You cannot specify both --post-data and --post-file.
fi: Valitsimia --post-data ja --post-file ei voi määritellä yhtä aikaa.

en: You cannot use --post-data or --post-file along with --method. --method expects data through --body-data and --body-file options
fi: Valitsinta --post-data tai --post-file ei voi käyttää valitsimen --method kanssa. Valitsin --method odottaa dataa valitsimien --body-data ja --body-file kautta

en: You must specify a method through --method=HTTPMethod to use with --body-data or --body-file.
fi: Metodi on määriteltävä valitsimen --method=HTTPMethod kautta käytettäväksi valitsimella --body-data tai --body-file.

en: Your OpenSSL version is too old to support TLSv1.1
fi: OpenSSL-versiosi on liian vanha tukemaan TLSv1.1-yhteyskäytäntöä

en: Your OpenSSL version is too old to support TLSv1.2
fi: OpenSSL-versiosi on liian vanha tukemaan TLSv1.2-yhteyskäytäntöä

en: _open_osfhandle failed
fi: _open_osfhandle epäonnistui

en: `
fi: ”

en: ai_family not supported
fi: kohdetta ai_family ei tueta

en: ai_socktype not supported
fi: kohdetta ai_socktype ei tueta

en: cannot create pipe
fi: putken luominen epäonnistui

en: cannot restore fd %d: dup2 failed
fi: fd-palautus epäonnistui %d: dup2 epäonnistui

en: connected.
fi: yhdistetty.

en: couldn't connect to %s port %d: %s
fi: yhdistäminen %s-porttiin %d epäonnistui: %s

en: done.
fi: valmis.

en: done.
fi: valmis.

en: done.
fi: valmis.

en: failed: %s.
fi: epäonnistui: %s.

en: failed: No IPv4/IPv6 addresses for host.
fi: epäonnistui: Verkkoasemalle ei ole IPv4/IPv6-osoitteita.

en: failed: timed out.
fi: epäonnistui: aikaraja ylittyi.

en: fake_fork() failed
fi: fake_fork() epäonnistui

en: fake_fork_child() failed
fi: fake_fork_child() epäonnistui

en: idn_decode failed (%d): %s
fi: idn_decode ei onnistunut (%d): %s

en: idn_encode failed (%d): %s
fi: idn_encode ei onnistunut (%d): %s

en: ignored
fi: jätetty huomiotta

en: ioctl() failed.  The socket could not be set as blocking.
fi: ioctl() epäonnistui.  Vastakkeen asettaminen estävänä epäonnistui.

en: locale_to_utf8: locale is unset
fi: locale_to_utf8: lokaalia ei ole asetettu

en: memory exhausted
fi: muisti loppui

en: nothing to do.
fi: ei ole tehtävää.

en: time unknown
fi: tuntematon aika

en: unspecified
fi: määrittelemätön
