Authconfig - en to fi translation catalogue (266 entries)

en:  <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |   <Space> selects   |  <F12> next screen
fi:  <Tab>/<Alt-Tab> siirry   |   <Välilyönti> valitse   |  <F12> seuraava ruutu

en: <b>Authentication Configuration</b>
fi: <b>Todennusasetukset</b>

en: <b>Local Authentication Options</b>
fi: <b>Paikalliset todennusasetukset</b>

en: <b>Maximal Consecutive Character Repetition</b>
fi: <b>Perättäisten merkkien toiston enimmäismäärä</b>

en: <b>Minimal Password Requirements</b>
fi: <b>Salasanan vähimmäisvaatimukset</b>

en: <b>Other Authentication Options</b>
fi: <b>Muut todennusasetukset</b>

en: <b>Required Character Classes</b>
fi: <b>Vaaditut merkkiluokat</b>

en: <b>Smart Card Authentication Options</b>
fi: <b>Älykortin todennusasetukset</b>

en: <b>User Account Configuration</b>
fi: <b>Käyttäjätunnusten asetukset</b>

en: <domain>
fi: <toimialue>

en: <lowest-highest>
fi: <matalin-korkein>

en: <module>
fi: <moduuli>

en: <number>
fi: <numero>

en: <server>
fi: <palvelin>

en: <servers>
fi: <palvelimet>

en: <small><b>Tip:</b> Smart cards support logging into both local and centrally managed accounts.</small>
fi: <small><b>Vinkki:</b> Älykortit tukevat sekä paikallisille että keskitetysti hallituille tunnuksille kirjautumista.</small>

en: <small><b>Tip:</b> These checks are disabled if the value is 0.</small>
fi: <small><b>Vinkki:</b> Nämä tarkistukset on poistettu käytöstä jos arvo on 0.</small>

en: <small><b>Tip:</b> This is managed via /etc/security/access.conf.</small>
fi: <small><b>Vinkki:</b> Tätä hallitaan tiedostosta /etc/security/access.conf.</small>

en: <workgroup>
fi: <työryhmä>

en: Ad_min Servers:
fi: _Pääpalvelimet:

en: Admin Server:
fi: Pääpalvelin:

en: Advanced _Options
fi: Lisä_asetukset

en: Alert
fi: Hälytys

en: All configuration files which were modified by the previous authentication configuration change will be restored from backup. Revert the changes?
fi: Kaikki edellisessä todennusasetusten muutoksessa muokatut asetustiedostot palautetaan varmuuskopiosta. Kumotaanko muutokset?

en: Allow offline _login
fi: Salli yhteydetön _kirjautuminen

en: Aut_hentication Method:
fi: Todennusmenetelmä:

en: Authentication
fi: Todennus

en: Authentication Configuration
fi: Todennusasetukset

en: Authentication module %s/pam_%s.so is missing. Authentication process might not work correctly.
fi: Todennusmoduuli %s/pam_%s.so puuttuu. Todennusprosessi ei ehkä toimi oikein.

en: Back
fi: Edellinen

en: Bad smart card removal action specified.
fi: Virheellinen älykortin irrotustoiminto annettu.

en: C_haracter Classes:
fi: _Merkkiluokat

en: Cache Information
fi: Välimuistitiedot

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Card Re_moval Action:
fi: Toimenpide korttia _poistettaessa

en: Certificate _URL:
fi: Sertifikaatin _URL:

en: Click this button if you did not download a CA certificate yet or you have not set the CA certificate up by other means.
fi: Napsauta tästä, jos et ladannut CA-sertifikaattia tai et ole asettanut CA-sertifikaattia muulla tavalla.

en: Control how the system verifies users who attempt to log in
fi: Kontrolloi kuinka järjestelmä vahvistaa sisäänkirjautumista yrittävät käyttäjät

en: Create _home directories on the first login
fi: Luo _kotihakemistot ensimmäisen kirjautumisen yhteydessä

en: Do not configure _NTP
fi: Älä tee _NTP-asetuksia

en: Do_n't Save
fi: Ä_lä tallenna

en: Domain Administrator:
fi: Toimialueen ylläpitäjä:

en: Domain Controllers:
fi: Toimialueen ohjauskoneet:

en: Domain _administrator:
fi: Toimialueen _ylläpitäjä:

en: Domain:
fi: Toimialue:

en: Download CA Certificate
fi: Lataa CA-sertifikaatti

en: Enable _fingerprint reader support
fi: Käytä _sormenjälkilukijatukea

en: Enable _local access control
fi: Käytä _paikallista pääsynhallintaa

en: Enable _smart card support
fi: Käytä _älykorttitukea

en: Error downloading CA certificate
fi: Virhe ladattaessa CA-sertifikaattia

en: Fingerprint authentication allows you to log in by scanning your finger with the fingerprint reader.
fi: Sisäänkirjautuminen on mahdollista käyttäen sormenjälkilukijaa.

en: Fingerprint reader
fi: Sormenjälkilukija

en: Hashing or crypto algorithm used for storing passwords of local users
fi: Paikallisten käyttäjien salasanojen tallentamiseen käytettävä tiiviste-/salausalgoritmi

en: Hostname or ldap:// or ldaps:// URI pointing to the LDAP server.
fi: Konenimi tai LDAP-palvelimeen osoittava URI tyyppiä ldap:// tai ldaps://

en: IPA R_ealm:
fi: IPA-r_ealm:

en: IPA _Domain:
fi: IPA-_toimialue (domain)

en: IPA _Server:
fi: IPA-_palvelin

en: IPAv2 Settings
fi: IPAv2-asetukset

en: IPAv2 domain join was not succesful. The ipa-client-install command failed.
fi: IPAv2-toimialueeseen (domain) liittyminen epäonnistui, koska komento ipa-client-install epäonnistui.

en: IPAv2 password
fi: IPAv2-salasana

en: If the home directory of an user doesn't exist yet it will be created automatically on his first login.
fi: Jos käyttäjän kotihakemistoa ei ole vielä olemassa, se luodaan automaattisesti ensimmäisen kirjautumisen yhteydessä.

en: Ignore
fi: Ohita

en: Join Domain
fi: Liity toimialueeseen

en: Join Settings
fi: Liittymisasetukset

en: Joining Winbind Domain
fi: Winbind-toimialueeseen liittyminen

en: Kerberos Settings
fi: Kerberos-asetukset

en: Kerberos password
fi: Kerberos-salasana

en: LDAP Search _Base DN:
fi: LDAP-haun _Base DN:

en: LDAP Settings
fi: LDAP-asetukset

en: LDAP _Server:
fi: LDAP-_palvelin:

en: LDAP authentication
fi: LDAP-todennus

en: LDAP password
fi: LDAP-salasana

en: Local accounts only
fi: Vain paikalliset tilit

en: Local authorization is sufficient
fi: Paikallinen todennus on riittävä

en: Lock
fi: Lukitse

en: Low_ercase
fi: _Pienet kirjaimet

en: NIS Settings
fi: NIS-asetukset

en: NIS _Domain:
fi: NIS-_toimialue:

en: NIS _Server:
fi: NIS-_palvelin:

en: NIS password
fi: NIS-salasana

en: Next
fi: Seuraava

en: No
fi: Ei

en: O_ther characters
fi: _Muut kirjaimet

en: Pass_word Options
fi: _Salasana-asetukset

en: Password
fi: Salasana

en: Password:
fi: Salasana:

en: Require smart car_d for login
fi: Vaadi _älykortti sisäänkirjautumiseen

en: Restore the configuration files backed up before the previous configuration change
fi: Palauta ennen edellistä asetusmuutosta varmuuskopioidut asetustiedostot

en: Revert
fi: Palauta

en: Sa_me Class:
fi: Sama _luokka:

en: Save Settings
fi: Tallenna asetukset

en: Security Model:
fi: Turvatyyppi:

en: Server:
fi: Palvelin:

en: Smart card authentication allows you to log in using a certificate and key associated with a smart card.
fi: Älykorttitodennus mahdollistaa sisäänkirjautumisen käyttämällä älykorttiin liitettyä sertifikaattia ja avainta.

en: Some of the configuration changes you've made should be saved to disk before continuing.  If you do not save them, then your attempt to join the domain may fail.  Save changes?
fi: Jotkut tekemistäsi muutoksista tulisi tallentaa levylle ennen jatkamista. Jos muutoksia ei tallenneta, liittyminen toimialueeseen saattaa epäonnistua. Tallennetaanko muutokset?

en: Te_mplate Shell:
fi: _Mallikomentokehote:

en: Template Shell:
fi: Mallikuori:

en: The %s file was not found, but it is required for %s support to work properly.
    Install the %s package, which provides this file.
fi: Tiedostoa %s ei löytynyt, mutta se on tarvitaan, että %s-tuki toimisi oikein.
     Asenna paketti %s, joka sisältää tämän tiedoston.

en: The passmaxclassrepeat option value is not an integer
fi: passmaxclassrepeat-valitsimen arvo ei ole kokonaisluku

en: The passmaxrepeat option value is not an integer
fi: passmaxrepeat-valitsimen arvo ei ole kokonaisluku

en: The passminclass option value is not an integer
fi: passminclass-valitsimen arvo ei ole kokonaisluku

en: The passminlen option value is not an integer
fi: passminlen-valitsimen arvo ei ole kokonaisluku

en: To connect to a LDAP server with TLS protocol enabled you need a CA certificate which signed your server's certificate. Copy the certificate in the PEM format to the '%s' directory.
    Then press OK.
fi: Yhdistääksesi LDAP-palvelimelle käyttäen TLS-protokollaa tarvitset CA-sertifikaatin, joka allekirjoitti palvelimesi sertifikaatin. Kopioi sertifikaatti PEM-muodossa hakemistoon '%s'.
    Napsauta sitten OK.

en: To verify the LDAP server with TLS protocol enabled you need a CA certificate which signed the server's certificate. Please fill in the URL where the CA certificate in the PEM format can be downloaded from.
fi: Varmentaaksesi LDAP-palvelimen käyttäen TLS-protokollaa tarvitset CA-sertifikaatin, joka allekirjoitti palvelimen sertifikaatin. Syötä URL, josta PEM-muotoinen CA-sertifikaatti on ladattavissa.

en: Unable to initialize graphical environment. Most likely cause of failure
    is that the tool was not run using a graphical environment. Please either
    start your graphical user interface or set your DISPLAY variable.
fi: Graafista ympäristöä ei voitu ottaa käyttöön. Luultavasti ohjelmaa
    ei suoriteta graafisessa ympäristössä. Käynnistä graafinen 
    ympäristö tai aseta DISPLAY-ympäristömuuttuja.

en: Unknown password hashing algorithm specified, using sha256.
fi: Tuntematon salasanojen tiivistealgoritmi, käytetään sha256:tta.

en: Use DNS to _locate KDCs for realms
fi: Käytä DNS:ää paika_llistaaksesi KDC:t realmeja varten

en: Use DNS to locate KDCs for realms
fi: Käytä DNS:ää paikallistaaksesi KDC:t realmeja varten

en: Use DNS to resolve hosts to realms
fi: Käytä DNS:ää konenimien selvittämisessä realmeiksi

en: Use D_NS to resolve hosts to realms
fi: Käytä D_NS:ää konenimien selvittämisessä realmeiksi

en: Use Fingerprint reader
fi: Käytä sormenjälkilukijaa

en: Use IPAv2
fi: Käytä IPAv2:ta

en: Use Kerberos
fi: Käytä Kerberosta

en: Use LDAP
fi: Käytä LDAP:ia

en: Use LDAP Authentication
fi: Käytä LDAP-todennusta

en: Use MD5 Passwords
fi: Käytä MD5-salasanoja

en: Use NIS
fi: Käytä NIS:iä

en: Use Shadow Passwords
fi: Käytä varjosalasanoja

en: Use TLS
fi: Käytä TLS:ää

en: Use Transport Layer Security extension for LDAP as defined by RFC-2830. It must not be ticked with ldaps server URI.
fi: Käytä Transport Layer Security -laajennusta LDAP:lle RFC 2830:n määritysten mukaisesti. Älä valitse mikäli palvelin-URI on tyyppiä ldaps.

en: Use Winbind
fi: Käytä Winbindiä

en: Use Winbind Authentication
fi: Käytä Winbind-todennusta

en: Use _TLS to encrypt connections
fi: Käytä _TLS:ää yhteyksien salaamiseen

en: Use the "Join Domain" button to join the IPAv2 domain.
fi: Käytä ”Liity toimialueeseen” -painiketta IPAv2-toimialueeseen (domain) liittymiseen.

en: User Information
fi: Käyttäjätiedot

en: Warning
fi: Varoitus

en: When enabled /etc/security/access.conf will be consulted for authorization of users access.
fi: Kun käytössä, tiedostoa /etc/security/access.conf käytetään käyttöoikeuksien todentamiseen.

en: Winbind Domain Co_ntrollers:
fi: Winbind-toimialueen _ohjauskoneet:

en: Winbind Settings
fi: Winbind-asetukset

en: Winbind _Domain:
fi: Winbind-_toimialue:

en: Winbind authentication
fi: Winbind-todennus

en: Winbind password
fi: Winbind-salasana

en: Yes
fi: Kyllä

en: You must provide ldaps:// server address or use TLS for LDAP authentication.
fi: On annettava ldaps://-palvelimen osoite tai käytettävä TLS:ää LDAP-todennukseen

en: _Digits
fi: _Numerot

en: _Download CA Certificate...
fi: _Lataa CA-sertifikaatti...

en: _Identity & Authentication
fi: _Identiteetti & todennus

en: _Join Domain...
fi: _Liity toimialueeseen...

en: _KDCs:
fi: _KDC:t:

en: _Length:
fi: _Pituus:

en: _Password Hashing Algorithm:
fi: _Salasanojen tiivistealgoritmi:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _Same Character:
fi: Sama _merkki:

en: _Security Model:
fi: _Turvatyyppi:

en: _Uppercase
fi: _Isot kirjaimet

en: _User Account Database:
fi: _Käyttäjätunnustietokanta:

en: action to be taken on smart card removal
fi: älykortin irrotuksen yhteydessä tehtävä toiminto

en: authenticate system accounts by local files only
fi: todenna järjestelmätilit vain paikallisten tiedostojen avulla

en: authenticate system accounts by network services
fi: todenna järjestelmätilit verkkopalvelujen avulla

en: authorize local users also through remote service
fi: todenna myös paikalliset käyttäjät etäpalvelun kautta

en: caching
fi: välimuisti

en: can only be run as root
fi: voidaan suorittaa vain pääkäyttäjänä

en: check access.conf during account authorization
fi: käytä access.conf-tiedostoa käyttäjätunnuksia todennettaessa

en: configures winbind to allow offline login
fi: asettaa winbindin sallimaan yhteydettömän kirjautumisen

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are domain users
fi: asettaa winbindin olettamaan, että käyttäjät joilla ei ole toimialuetta käyttäjänimissään,ovat toimialueen käyttäjiä

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are not domain users
fi: asettaa winbindin olettamaan, että käyttäjät joilla ei ole toimialuetta käyttäjänimissään,eivät ole toimialueen käyttäjiä

en: configures winbind to prevent offline login
fi: asettaa winbindin estämään yhteydettömän kirjautumisen

en: create home directories for users on their first login
fi: luo käyttäjille kotihakemistot ensimmäisen kirjautumisen yhteydessä

en: default LDAP base DN
fi: oletus LDAP base DN

en: default LDAP server hostname or URI
fi: oletus-LDAP-palvelimen konenimi tai URI

en: default NIS domain
fi: oletus NIS-toimialue

en: default NIS server
fi: oletus-NIS-palvelin

en: default hesiod LHS
fi: oletus hesiod LHS

en: default hesiod RHS
fi: oletus hesiod RHS

en: default kerberos KDC
fi: oletus kerberos KDC

en: default kerberos admin server
fi: oletus kerberos-pääpalvelin

en: default kerberos realm
fi: oletus kerberos realm

en: default realm for samba and winbind when security=ads
fi: oletus-realm samballe ja winbindille kun turvatyyppi=ads

en: default smart card module to use
fi: oletuksena käytettävä älykorttimoduuli

en: dialog was cancelled
fi: ikkuna peruutettiin

en: disable IPAv2 for user information and authentication by default
fi: poista IPAv2 käytöstä käyttäjätietoihin ja todennukseen oletuksena

en: disable LDAP for authentication by default
fi: älä käytä LDAP:ia todennukseen oletuksena

en: disable LDAP for user information by default
fi: älä käytä LDAP:ia käyttäjätietoihin oletuksena

en: disable MD5 passwords by default
fi: älä käytä MD5-salasanoja oletuksena

en: disable NIS for user information by default
fi: älä käytä NIS:iä käyttäjätietoihin oletuksena

en: disable SSSD for authentication by default (still used for supported configurations)
fi: poista SSSD todennuskäytöstä oletuksena (käytetään silti tuettujen asetusten kanssa)

en: disable SSSD for user information by default (still used for supported configurations)
fi: älä käytä SSSD:tä käyttäjätietoihin oletuksena (käytetään silti tuettujen asetusten kanssa)

en: disable authentication with fingerprint readers by default
fi: älä käytä sormenjälkilukijalla todentamista oletuksena

en: disable authentication with smart card by default
fi: älä käytä älykorttitodennusta oletuksena

en: disable automatic per-user ecryptfs
fi: poista käytöstä automaattinen käyttäjäkohtainen ecryptfs

en: disable caching of user credentials in SSSD by default
fi: poista käyttäjätietojen tallentaminen SSSD:n välimuistiin oletuksena

en: disable caching of user information by default
fi: poista käyttäjätietojen tallentaminen välimuistiin oletuksena

en: disable hesiod for user information by default
fi: älä käytä hesiodia käyttäjätietoihin oletuksena

en: disable kerberos authentication by default
fi: älä käytä kerberos-todennusta oletuksena

en: disable shadowed passwords by default
fi: älä käytä varjosalasanoja oletuksena

en: disable use of DNS to find kerberos KDCs
fi: älä käytä DNS:ää kerberos KDC:iden etsimiseen

en: disable use of DNS to find kerberos realms
fi: älä käytä DNS:ää kerberos realmien etsimiseen

en: disable use of RFC-2307bis schema for LDAP user information lookups
fi: älä käytä RFC-2307bis-skeemaa käyttäjätietojen hakuun LDAP:stä

en: disable use of TLS with LDAP (RFC-2830)
fi: älä käytä TLS:tä LDAP:in kanssa (RFC-2830)

en: disable winbind for authentication by default
fi: älä käytä winbindia todennukseen oletuksena

en: disable winbind for user information by default
fi: älä käytä winbindiä käyttäjätietoihin oletuksena

en: disable wins for hostname resolution
fi: älä käytä winsiä konenimen selvittämiseksi

en: display Back instead of Cancel in the main dialog of the TUI
fi: näytä komento Takaisin komennon Peru sijasta tekstikäyttöliittymän päänäytössä

en: do not check access.conf during account authorization
fi: älä käytä access.conf-tiedostoa käyttäjätunnuksia todennettaessa

en: do not create home directories for users on their first login
fi: älä luo käyttäjille kotihakemistoja ensimmäisen kirjautumisen yhteydessä

en: do not display the deprecated text user interface
fi: älä näytä vanhentunutta tekstikäyttöliittymää

en: do not prefer dns over wins or nis for hostname resolution
fi: älä suosi dns:ää ennemmin kuin wins:ää tai nis:ää konenimen selvittämiseksi

en: do not require digits in a password
fi: älä vaadi numeroita salasanassa

en: do not require lowercase characters in a password
fi: älä vaadi pieniä kirjaimia salasanassa

en: do not require other characters in a password
fi: älä vaadi muita merkkejä salasanassa

en: do not require smart card for authentication by default
fi: älä vaadi älykorttia todennukseen oletuksena

en: do not require uppercase characters in a password
fi: älä vaadi isoja kirjaimia salasanassa

en: do not setup the NTP against the IPAv2 domain
fi: älä ota käyttöön NTP:tä IPAv2-toimialueesta (domain)

en: do not start/stop portmap, ypbind, and nscd
fi: älä käynnistä/sammuta portmappia, ypbindiä ja nscd:tä

en: do not update the configuration files, only print new settings
fi: älä päivitä asetustiedostoja, ainoastaan tulosta uudet asetukset

en: enable IPAv2 for user information and authentication by default
fi: käytä IPAv2:ta käyttäjätietoihin ja todennukseen oletuksena

en: enable LDAP for authentication by default
fi: käytä LDAP:ia todennukseen oletuksena

en: enable LDAP for user information by default
fi: käytä LDAP:ia käyttäjätietoihin oletuksena

en: enable MD5 passwords by default
fi: käytä MD5-salasanoja oletuksena

en: enable NIS for user information by default
fi: käytä NIS:iä käyttäjätietoihin oletuksena

en: enable SSSD for authentication by default with manually managed configuration
fi: käytä SSSD:tä todennukseen oletuksena manuaalisesti hallittujen asetusten kanssa

en: enable SSSD for user information by default with manually managed configuration
fi: käytä SSSD:tä käyttäjätietoihin oletuksena manuaalisesti hallittujen asetusten kanssa

en: enable authentication with fingerprint readers by default
fi: käytä sormenjälkilukijalla todentamista oletuksena

en: enable authentication with smart card by default
fi: käytä älykorttitodennusta oletuksena

en: enable automatic per-user ecryptfs
fi: ota käyttöön automaattinen käyttäjäkohtainen ecryptfs

en: enable caching of user credentials in SSSD by default
fi: ota käyttöön käyttäjätietojen tallentaminen SSSD:n välimuistiin oletuksena

en: enable caching of user information by default (automatically disabled when SSSD is used)
fi: ota käyttöön käyttäjätietojen tallentaminen välimuistiin oletuksena (poistetaan automaattisesti käytöstä, kun SSSD on käytössä)

en: enable hesiod for user information by default
fi: käytä hesiodia käyttäjätietoihin oletuksena

en: enable kerberos authentication by default
fi: käytä kerberos-todennusta oletuksena

en: enable shadowed passwords by default
fi: käytä varjosalasanoja oletuksena

en: enable use of DNS to find kerberos KDCs
fi: käytä DNS:ää kerberos KDC:iden etsimiseen

en: enable use of DNS to find kerberos realms
fi: käytä DNS:ää kerberos realmien etsimiseen

en: enable use of RFC-2307bis schema for LDAP user information lookups
fi: käytä RFC-2307bis-skeemaa käyttäjätietojen hakuun LDAP:stä

en: enable use of TLS with LDAP (RFC-2830)
fi: käytä TLS:tä LDAP:in kanssa (RFC-2830)

en: enable winbind for authentication by default
fi: käytä winbindia todennukseen oletuksena

en: enable winbind for user information by default
fi: käytä winbindiä käyttäjätietoihin oletuksena

en: enable wins for hostname resolution
fi: käytä winsiä konenimen selvittämiseksi

en: hash/crypt algorithm for new passwords
fi: uusien salasanojen tiiviste-/salausalgoritmi

en: join the IPAv2 domain as this account
fi: liity IPAv2-toimialueeseen tällä tunnuksella

en: join the winbind domain or ads realm now as this administrator
fi: liity ylläpitäjänä winbind-toimialueeseen tai ads realmiin nyt

en: load CA certificate from the URL
fi: lataa CA-sertifikaatti osoitteesta

en: local authorization is sufficient for local users
fi: paikallinen todennus on riittävä paikallisille käyttäjille

en: maximum number of consecutive characters of same class in a password
fi: peräkkäisten samojen merkkiluokkien enimmäismäärä salasanassa

en: maximum number of same consecutive characters in a password
fi: peräkkäisten samojen kirjaimien enimmäismäärä salasanassa

en: minimum length of a password
fi: salasanan vähimmäispituus

en: minimum number of character classes in a password
fi: salasanan merkkiluokkien vähimmäismäärä

en: names of servers to authenticate against
fi: todennuspalvelimien nimet

en: never use SSSD implicitly even for supported configurations
fi: älä koskaan käytä SSSD:tä implisiittisesti, älä edes tuettujen asetusten kanssa

en: opposite of --test, update configuration files with changed settings
fi: --test-valitsimen vastakohta, päivitä asetustiedostot muuttuneilla asetuksilla

en: prefer dns over wins or nis for hostname resolution
fi: suosi dns:ää ennemmin kuin wins:ää tai nis:ää konenimen selvittämiseksi

en: probe network for defaults and print them
fi: Tutki verkosta oletukset ja näytä ne

en: require at least one digit in a password
fi: salasanassa on oltava ainakin yksi numero

en: require at least one lowercase character in a password
fi: vaadi vähintään yksi pieni kirjain salasanassa

en: require at least one other character in a password
fi: salasanassa on oltava ainakin yksi muu merkki

en: require at least one uppercase character in a password
fi: salasanassa on oltava ainakin yksi iso kirjain

en: require smart card for authentication by default
fi: vaadi älykortti todennukseen oletuksena

en: restore the backup of configuration files
fi: palauta kaikki asetustiedostot varmuuskopioista

en: restore the backup of configuration files saved before the previous configuration change
fi: palauta asetustiedostoista ennen edellistä muutosta tehdyt varmuuskopiot

en: save a backup of all configuration files
fi: tallenna varmuuskopio kaikista asetustiedostoista

en: security mode to use for samba and winbind
fi: samban ja winbindin käyttämä turvatyyppi

en: setup the NTP against the IPAv2 domain (default)
fi: ota käyttöön NTP IPAv2-toimialueeseen (domain, oletus)

en: shadow password
fi: varjosalasana

en: show this help message and exit
fi: näytä tämä ohjeviesti ja lopeta

en: the IPAv2 domain the system should be part of
fi: IPAv2-toimialue (domain), johon järjestelmä kuuluu

en: the character which will be used to separate the domain and user part of winbind-created user names if winbindusedefaultdomain is not enabled
fi: merkki joka erottaa toimialueen ja käyttäjäosan winbindillä luoduista käyttäjänimistä jos winbindusedefaultdomain ei ole päällä.

en: the directory which winbind-created users will have as home directories
fi: hakemisto, joka tulee olemaan kotihakemisto winbindillä luoduille käyttäjille

en: the group which winbind-created users will have as their primary group
fi: ryhmä, joka tulee olemaan pääryhmä winbindillä luoduille käyttäjille

en: the realm for the IPAv2 domain
fi: IPAv2-toimialueen (omain) realm

en: the server for the IPAv2 domain
fi: IPAv2-toimialueen (domain) palvelin

en: the shell which winbind-created users will have as their login shell
fi: komentotulkki, joka tulee olemaan kirjautumiskomentotulkki winbindillä luoduille käyttäjille

en: uid range winbind will assign to domain or ads users
fi: winbindin osoittama uid-alue domain- tai ads-käyttäjille

en: unexpected argument
fi: odottamaton argumentti

en: update all configuration files
fi: päivitä kaikki asetustiedostot

en: usage: %s [options]
fi: käyttö: %s [valitsimet]

en: use SSSD implicitly if it supports the configuration
fi: käytä SSSD:tä implisiittisesti, jos se tukee asetuksia

en: workgroup authentication servers are in
fi: työryhmän todennuspalvelimet ovat
