GNU gnupg 2.0.27 - en to ja translation catalogue (1721 entries)

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
ja: 
    ユーザIDを入力。空行で終了:

en: 
    GnuPG needs to construct a user ID to identify your key.
ja: 
    GnuPGはあなたの鍵を識別するためにユーザIDを構成する必要があります。

en: 
    Pick an image to use for your photo ID.  The image must be a JPEG file.
    Remember that the image is stored within your public key.  If you use a
    very large picture, your key will become very large as well!
    Keeping the image close to 240x288 is a good size to use.
ja: 
    あなたのフォトIDに使う画像を決めてください。画像はJPEGファイルである必
    要があります。画像は公開鍵といっしょに格納される、ということを念頭にお
    いておきましょう。もし大きな写真を使うと、あなたの鍵も同様に大きくなり
    ます! 240x288くらいにおさまる大きさの画像は、使いよいでしょう。

en: 
    Supported algorithms:
ja: 
    サポートしているアルゴリズム:

en: 
    You need a user ID to identify your key; the software constructs the user ID
    from the Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
ja: 
    あなたの鍵を識別するためにユーザIDが必要です。
    このソフトは本名、コメント、電子メール・アドレスから
    次の書式でユーザIDを構成します:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"

en:                 aka
ja:       別名

en:                 aka "%s"
ja:                 別名"%s"

en:                using %s key %s
ja:                %s鍵%sを使用

en:               imported: %lu
ja:           インポート: %lu

en:              unchanged: %lu
ja:             変更なし: %lu

en:            new subkeys: %lu
ja:           新しい副鍵: %lu

en:           new user IDs: %lu
ja:       新しいユーザID: %lu

en:           not imported: %lu
ja:         未インポート: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
ja:         ユーザIDなし: %lu

en:          "%s": preference for cipher algorithm %s
ja:          "%s": 暗号アルゴリズムの優先指定 %s

en:          "%s": preference for compression algorithm %s
ja:          "%s": 圧縮アルゴリズムの優先指定 %s

en:          "%s": preference for digest algorithm %s
ja:          "%s": ダイジェスト・アルゴリズムの優先指定 %s

en:          (subkey on main key ID %s)
ja:          (主鍵ID %s の副鍵)

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
ja:       この署名が所有者のものかどうか確信できません。

en:          The signature is probably a FORGERY.
ja:       この署名はおそらく 偽物 です。

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
ja:       この署名が所有者のものかどうかの検証手段がありません。

en:          This could mean that the signature is forged.
ja:       署名が偽物なこともある、ということです。

en:         new signatures: %lu
ja:           新しい署名: %lu

en:       Card serial no. =
ja:    カード・シリアル番号 =

en:       Key fingerprint =
ja:    フィンガー・プリント =

en:       Subkey fingerprint:
ja: 副鍵フィンガー・プリント:

en:       secret keys read: %lu
ja:     秘密鍵の読み込み: %lu

en:       skipped new keys: %lu
ja: スキップした新しい鍵: %lu

en:       user IDs cleaned: %lu
ja:   掃除されたユーザID: %lu

en:      Subkey fingerprint:
ja: 副鍵のフィンガー・プリント:

en:     signatures cleaned: %lu
ja:       掃除された署名: %lu

en:    (%c) Finished
ja:    (%c) 完了

en:    (%c) Toggle the authenticate capability
ja:    (%c) 認証特性を反転する

en:    (%c) Toggle the encrypt capability
ja:    (%c) 暗号特性を反転する

en:    (%c) Toggle the sign capability
ja:    (%c) 署名特性を反転する

en:    (%d) DSA (set your own capabilities)
ja:    (%d) DSA (特性をあなた自身で設定)

en:    (%d) DSA (sign only)
ja:    (%d) DSA (署名のみ)

en:    (%d) DSA and Elgamal
ja:    (%d) DSA と Elgamal

en:    (%d) Elgamal (encrypt only)
ja:    (%d) Elgamal (暗号化のみ)

en:    (%d) Existing key
ja:    (%d) 既存の鍵

en:    (%d) Existing key from card
ja:    (%d) カードに存在する鍵

en:    (%d) RSA (encrypt only)
ja:    (%d) RSA (暗号化のみ)

en:    (%d) RSA (set your own capabilities)
ja:    (%d) RSA (特性をあなた自身で設定)

en:    (%d) RSA (sign only)
ja:    (%d) RSA (署名のみ)

en:    (%d) RSA and RSA (default)
ja:    (%d) RSA と RSA (デフォルト)

en:    (%d) encrypt
ja:    (%d) 暗号化

en:    (%d) sign
ja:    (%d) 署名

en:    (%d) sign, encrypt
ja:    (%d) 署名、暗号化

en:    (0) I will not answer.%s
ja:    (0) 答えません。%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
ja:    (1) 全然、検査していません。%s

en:    (1) Signature key
ja:    (1) 署名鍵

en:    (2) Encryption key
ja:    (2) 暗号化鍵

en:    (2) I have done casual checking.%s
ja:    (2) 一応、検査しました。%s

en:    (3) Authentication key
ja:    (3) 認証鍵

en:    (3) I have done very careful checking.%s
ja:    (3) かなり注意して検査しました。%s

en:    new key revocations: %lu
ja:       新しい鍵の失効: %lu

en:   %d = I do NOT trust
ja:   %d = 信用し ない

en:   %d = I don't know or won't say
ja:   %d = 知らない、または何とも言えない

en:   %d = I trust fully
ja:   %d = 充分に信用する

en:   %d = I trust marginally
ja:   %d = まぁまぁ信用する

en:   %d = I trust ultimately
ja:   %d = 絶対的に信用する

en:   (     issuer valid from
ja:   (     発行者、有効

en:   (  signature created at
ja:   (  署名、作成

en:   (certificate created at
ja:    (証明書、作成

en:   (certificate valid from
ja:   (     証明書、有効

en:   Unable to sign.
ja:   署名不能。

en:   aka "%s"
ja:   別名"%s"

en:   m = back to the main menu
ja:   m = メーン・メニューに戻る

en:   q = quit
ja:   q = 終了

en:   s = skip this key
ja:   s = この鍵はとばす

en:   secret keys imported: %lu
ja:   秘密鍵のインポート: %lu

en:  (end with an empty line):
ja:  (空行で終了):

en:  (main key ID %s)
ja:  (主鍵ID %s)

en:  (non-exportable)
ja:  (エクスポート不可)

en:  (non-revocable)
ja:  (失効不可)

en:  (optional; end with an empty line):
ja:  (オプションです。空行で終了):

en:  - probably dead - removing lock
ja:  - おそらく死んでます - ロックを除去

en:  Primary key fingerprint:
ja: 主鍵フィンガー・プリント:

en:  secret keys unchanged: %lu
ja:       無変更の秘密鍵: %lu

en:  using certificate ID 0x%08lX
ja:  証明書 ID 0x%08lXを用います

en: "%s" not a key ID: skipping
ja: "%s"鍵IDではありません: スキップします

en: "%s" was already locally signed by key %s
ja: "%s"は鍵%sでもう内部署名してあります

en: "%s" was already signed by key %s
ja: "%s"は鍵%sでもう署名してあります

en: # List of assigned trustvalues, created %s
    # (Use "gpg --import-ownertrust" to restore them)
ja: # 指定された信頼度の一覧です 作成日時: %s
    # ("gpg --import-ownertrust" で復旧することができます)

en: %d Admin PIN attempts remaining before card is permanently locked
ja: カードの永久ロック前に%dのAdmin PINが試されています

en: %d bad signatures
ja: 不正な署名%d個

en: %d keys processed (%d validity counts cleared)
ja: %d本の鍵を処理 (うち%d本の有効性数をクリア)

en: %d marginal(s) needed, %d complete(s) needed, %s trust model
ja: 「まぁまぁの信用」%d、「全面的信用」%d、%s信用モデル

en: %d signatures not checked due to errors
ja: エラーのため%d個の署名を検査しません

en: %d signatures not checked due to missing keys
ja: 鍵がないため%d個の署名を検査しません

en: %d user IDs without valid self-signatures detected
ja: 有効な自己署名のないユーザIDを%d個検出

en: %lu keys cached (%lu signatures)
ja: %lu個の鍵をキャッシュ済 (%lu個の署名)

en: %lu keys cached so far (%lu signatures)
ja: %lu個の鍵までキャッシュ済 (%lu個の署名)

en: %lu keys processed so far
ja: %lu鍵まで処理

en: %s %s stopped
ja: %s %s 停止しました

en: %s does not support handler version %d
ja: %sはハンドラ・バージョン%dをサポートしません

en: %s does not yet work with %s
ja: %sは%sではまだ機能しません

en: %s encrypted data
ja: %s暗号化済みデータ

en: %s encrypted session key
ja: %s 暗号化済みセッション鍵

en: %s encryption will be used
ja: %s暗号化を使用します

en: %s is the new one
ja: %sは新しい方です

en: %s is the unchanged one
ja: %sは変更のない方です

en: %s is too old (need %s, have %s)
ja: %s が古すぎます (%s が必要、現在 %s)

en: %s key uses an unsafe (%u bit) hash
ja: %s 鍵は安全でない(%uビット)ハッシュを使用しています

en: %s keys may be between %u and %u bits long.
ja: %s 鍵は %u から %u ビットの長さで可能です。

en: %s keysizes must be in the range %u-%u
ja: %s 鍵長は %u-%u の範囲でなければなりません

en: %s makes no sense with %s!
ja: %sは%sとともに使っても無意味です!

en: %s not allowed with %s!
ja: %sは%sとともに使うことはできません!

en: %s on %s aborted with status %i
ja: %s (%s の)がステイタス%iで中止されました

en: %s on %s failed with status %i
ja: %s (%s の)がステイタス%iで失敗しました

en: %s signature, digest algorithm %s
ja: %s署名、ダイジェスト・アルゴリズム %s

en: %s%%0A%%0AUse the reader's pinpad for input.
ja: %s%%0A%%0Aリーダーのピンパッドを入力に使ってください。

en: %s/%s encrypted for: "%s"
ja: %s/%s暗号化 受信者:"%s"

en: %s/%s signature from: "%s"
ja: %s/%s署名。署名者:"%s"

en: %s: There is limited assurance this key belongs to the named user
ja: %s: この鍵が本当に本人のものである、という兆候が、少ししかありません

en: %s: There is no assurance this key belongs to the named user
ja: %s: この鍵が本当に本人のものである、という兆候が、ありません

en: %s: directory does not exist!
ja: %s: ディレクトリがありません!

en: %s: error reading free record: %s
ja: %s: 空きレコードの読み込みエラー: %s

en: %s: error reading version record: %s
ja: %s: バージョン・レコードの読み込みエラー: %s

en: %s: error updating version record: %s
ja: %s: バージョン・レコードの更新エラー: %s

en: %s: error writing dir record: %s
ja: %s: ディレクトリー・レコードの書き込みエラー: %s

en: %s: error writing version record: %s
ja: %s: バージョン・レコードの書き込みエラー: %s

en: %s: failed to append a record: %s
ja: %s: レコードの追加に失敗しました: %s

en: %s: failed to create hashtable: %s
ja: %s: ハッシュ表の作成に失敗しました: %s

en: %s: failed to create version record: %s
ja: %s: バージョン・レコードの作成に失敗しました: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
ja: %s: レコードの初期化に失敗しました: %s

en: %s: invalid file version %d
ja: %s: 無効なファイル・バージョン%d

en: %s: invalid trustdb
ja: %s: 無効な信用データベース

en: %s: invalid trustdb created
ja: %s: 無効な信用データベースを作成

en: %s: keyring created
ja: %s: 鍵リングができました

en: %s: not a trustdb file
ja: %s: 信用データベース・ファイルではありません

en: %s: skipped: %s
ja: %s: スキップ: %s

en: %s: skipped: public key already present
ja: %s: スキップ: 公開鍵はもうあります

en: %s: skipped: public key is disabled
ja: %s: スキップ: 公開鍵は使用禁止です

en: %s: trustdb created
ja: %s: 信用データベースができました

en: %s: unknown suffix
ja: %s: 不明の拡張子

en: %s: version record with recnum %lu
ja: %s: レコード番号%lu番のバージョン・レコード

en: %s:%d: deprecated option "%s"
ja: %s:%d: 廃止されたオプション"%s"

en: %s:%d: invalid auto-key-locate list
ja: %s:%d: 無効な auto-key-locate リストです

en: %s:%d: invalid export options
ja: %s:%d: 無効なエクスポート・オプションです

en: %s:%d: invalid import options
ja: %s:%d: 無効なインポート・オプションです

en: %s:%d: invalid keyserver options
ja: %s:%d: 無効な鍵サーバ・オプションです

en: %s:%d: invalid list options
ja: %s:%d: 無効な一覧オプションです

en: %s:%d: invalid verify options
ja: %s:%d: 無効な検証オプションです

en: %s:%u: "%s%s" is obsolete in this file - it only has effect in %s
ja: %s:%u: "%s%s"は、使われなくなったオプションです - %sになんの効果もありません

en: %s:%u: no hostname given
ja: %s:%u: ホスト名が指定されていません

en: %s:%u: obsolete option "%s" - it has no effect
ja: %s:%u: "%s"は、使われなくなったオプションです - なんの効果もありません

en: %s:%u: password given without user
ja: %s:%u: ユーザなしに与えられたパスワード

en: %s:%u: skipping this line
ja: %s:%u: この行はスキップ

en: %u-bit %s key, ID %s, created %s
ja: %uビット%s鍵, ID %s作成日付は%s

en: (No description given)
ja: (説明はありません)

en: (Probably you want to select %d here)
ja: (ここではたぶん%dを選びたいでしょう)

en: (This is a sensitive revocation key)
ja: (これは、機密指定の失効鍵です)

en: (deadlock?)
ja: (デッドロック?)

en: (sensitive)
ja: (機密指定)

en: (this does not seem to be an encrypted message)
ja: (暗号化されたメッセージではないようです)

en: (this is the MD2 algorithm)
ja: (これはMD2アルゴリズムです)

en: (this is the RC2 algorithm)
ja: (RC2アルゴリズムです)

en: (unless you specify the key by fingerprint)
ja: (あるいは、フィンガー・プリントで鍵を指定)

en: * The `sign' command may be prefixed with an `l' for local signatures (lsign),
      a `t' for trust signatures (tsign), an `nr' for non-revocable signatures
      (nrsign), or any combination thereof (ltsign, tnrsign, etc.).
ja: * `sign' コマンドは `l' で始まると、ローカルの署名で (lsign)、
      `t' で始まると信用署名 (tsign)、`nr' で始まると失効不可署名
      (nrsign)、もしくはこれらの組み合わせ (ltsign, tnrsign, など)となります。

en: --clearsign [filename]
ja: --clearsign [ファイル名]

en: --decrypt [filename]
ja: --decrypt [ファイル名]

en: --edit-key user-id [commands]
ja: --edit-key ユーザid [コマンド]

en: --encrypt [filename]
ja: --encrypt [ファイル名]

en: --lsign-key user-id
ja: --lsign-key ユーザid

en: --output doesn't work for this command
ja: このコマンドで--outputは機能しません

en: --passwd <user-id>
ja: --passwd <ユーザid>

en: --sign --encrypt [filename]
ja: --sign --encrypt [ファイル名]

en: --sign --symmetric [filename]
ja: --sign --symmetric [ファイル名]

en: --sign [filename]
ja: --sign [ファイル名]

en: --sign-key user-id
ja: --sign-key ユーザid

en: --store [filename]
ja: --store [ファイル名]

en: --symmetric --encrypt [filename]
ja: --symmetric --encrypt [ファイル名]

en: --symmetric --sign --encrypt [filename]
ja: --symmetric --sign --encrypt [ファイル名]

en: --symmetric [filename]
ja: --symmetric [ファイル名]

en: 1 bad signature
ja: 不正な署名1個

en: 1 signature not checked due to a missing key
ja: 鍵がないため1個の署名を検査しません

en: 1 signature not checked due to an error
ja: エラーのため1個の署名を検査しません

en: 1 user ID without valid self-signature detected
ja: 有効な自己署名のないユーザIDを1個検出

en: 10 translator see trustdb.c:uid_trust_string_fixed
ja: 10

en: 22 translator: see certreg-ui.c:gpgsm_gencertreq_tty
ja: 33

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
ja: @
    (コマンドとオプション全部の一覧は、マニュアル・ページをご覧ください)

en: @
    Commands:
ja: @
    @コマンド:

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clearsign [file]         make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
ja: @
    例:
    
     -se -r Bob [ファイル]      ユーザBobへ署名と暗号化
     --clearsign [ファイル]     クリア・テクスト署名を作成
     --detach-sign [ファイル]   分遣署名を作成
     --list-keys [名前]         鍵を表示
     --fingerprint [名前]       フィンガー・プリントを表示

en: @
    Options:
ja: @
    オプション:

en: @Commands:
ja: @コマンド:

en: @Options:
ja: @オプション:

en: ASCII armored output forced.
ja: ASCII外装出力を強制します。

en: Admin PIN
ja: 管理者PIN

en: Admin commands are allowed
ja: 管理コマンドが許可されています

en: Admin commands are not allowed
ja: 管理コマンドは禁止されています

en: Admin-only command
ja: 管理専用コマンド

en: Allow
ja: 許可する

en: An ssh process requested the use of key%%0A  %s%%0A  (%s)%%0ADo you want to allow this?
ja: sshプロセスが以下の鍵の使用を要求しました:%%0A  %s%%0A  (%s)%%0Aこの使用を認めますか?

en: Are you sure that you want to sign this key with your
    key "%s" (%s)
ja: 本当にこの鍵にあなたの鍵"%s"で署名してよいですか
    (%s)

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
ja: それでも追加したいですか? (y/N)

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
ja: それでも本当に失効したいですか? (y/N)

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
ja: それでもこの鍵に署名したいですか? (y/N)

en: Are you sure you want to appoint this key as a designated revoker? (y/N)
ja: 本当にこの鍵を指名失効者に任命しますか? (y/N)

en: Are you sure you want to delete it? (y/N)
ja: 本当に削除したいですか? (y/N)

en: Are you sure you want to replace it? (y/N)
ja: 本当に置き換えたいですか? (y/N)

en: Are you sure you want to use it? (y/N)
ja: 本当に使いたいですか? (y/N)

en: Available keys:
ja: 利用可能な鍵:

en: BAD signature from "%s"
ja: "%s"からの*不正な*署名

en: Bad PIN
ja: 不正なPINです

en: Bad Passphrase
ja: パスフレーズが不正です

en: CA fingerprint:
ja: CAのフィンガー・プリント:

en: CRC error; %06lX - %06lX
ja: CRCエラー。%06lX - %06lX

en: CRL/OCSP check of certificates
ja: 証明書のCRL/OCSP確認

en: Can't check signature: %s
ja: 署名を検査できません: %s

en: Can't edit this key: %s
ja: この鍵は編集できません: %s

en: Can't open `%s': %s
ja: 「%s」が開けません: %s

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cardholder's given name:
ja: カード所有者の名 (given name):

en: Cardholder's surname:
ja: カード所有者の姓 (surname):

en: Certificate chain available
ja: 証明書のチェインが利用可能

en: Certificate chain valid
ja: 証明書のチェインは有効

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
ja: 絶対的に信用した鍵への証明書:

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
ja: 名前(N)、コメント(C)、電子メール(E)の変更、またはOK(O)か終了(Q)?

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
ja: 名前(N)、コメント(C)、電子メール(E)の変更、または終了(Q)?

en: Change passphrase
ja: パスフレーズを変更する

en: Changing expiration time for a subkey.
ja: 副鍵の有効期限を変更します。

en: Changing expiration time for the primary key.
ja: 主鍵の有効期限を変更します。

en: Cipher:
ja: 暗号方式:

en: Command expects a filename argument
ja: コマンドはファイル名の引数を期待します

en: Comment:
ja: コメント:

en: Component not found
ja: コンポーネントが見つかりません

en: Compression:
ja: 圧縮:

en: Configuration for HTTP servers
ja: HTTPサーバのコンフィグレーション

en: Configuration for Keyservers
ja: キーサーバのコンフィグレーション

en: Configuration for OCSP
ja: OCSPのコンフィグレーション

en: Configuration of LDAP servers to use
ja: 使用するLDAPサーバのコンフィグレーション

en: Correct
ja: 正しい

en: Create a designated revocation certificate for this key? (y/N)
ja: この鍵にたいする指名失効証明書を作成しますか? (y/N)

en: Create a revocation certificate for this key? (y/N)
ja: この鍵にたいする失効証明書を作成しますか? (y/N)

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
ja: この署名にたいする失効証明書を作成しますか? (y/N)

en: Critical preferred keyserver:
ja: クリティカルな優先鍵サーバ:

en: Critical signature notation:
ja: クリティカルな署名注釈:

en: Critical signature policy:
ja: クリティカルな署名ポリシ:

en: Current allowed actions:
ja: 現在の認められた操作:

en: Current recipients:
ja: 今の受取人:

en: DSA key %s requires a %u bit or larger hash
ja: DSA鍵 %s は%u ビット以上のハッシュを必要とします

en: DSA key %s uses an unsafe (%u bit) hash
ja: DSA鍵 %sは安全でない(%uビット)ハッシュを用います

en: DSA requires the hash length to be a multiple of 8 bits
ja: DSAは8ビットの倍数のハッシュ長を必要とします

en: Data available
ja: データが利用可能

en: Data decryption succeeded
ja: データ復号に成功しました

en: Data encryption succeeded
ja: データ暗号化に成功しました

en: Data signing succeeded
ja: データ署名に成功しました

en: Data verification succeeded
ja: データ検証が成功しました

en: Delete this good signature? (y/N/q)
ja: この正しい署名を削除しますか? (y/N/q)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
ja: この無効な署名を削除しますか? (y/N/q)

en: Delete this key from the keyring? (y/N)
ja: この鍵を鍵リングから削除しますか? (y/N)

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
ja: この不明の署名を削除しますか? (y/N/q)

en: Deleted %d signature.
ja: %d個の署名を削除しました。

en: Deleted %d signatures.
ja: %d個の署名を削除しました。

en: Deny
ja: 拒否する

en: Detached signature.
ja: 分遣署名。

en: Digest:
ja: ダイジェスト:

en: Dirmngr usable
ja: Dirmngr利用可能

en: Displaying %s photo ID of size %ld for key %s (uid %d)
ja: %s (大きさ%ld) の鍵%s (uid %d) のフォトIDとして表示

en: Do you really want to delete the selected keys? (y/N)
ja: 選択した鍵を本当に削除しますか? (y/N)

en: Do you really want to delete this key? (y/N)
ja: この鍵を本当に削除しますか? (y/N)

en: Do you really want to do this? (y/N)
ja: 本当に実行しますか? (y/N)

en: Do you really want to revoke the entire key? (y/N)
ja: 鍵全体を本当に失効しますか? (y/N)

en: Do you really want to revoke the selected subkeys? (y/N)
ja: 選択した副鍵を本当に失効しますか? (y/N)

en: Do you really want to revoke this subkey? (y/N)
ja: この副鍵を本当に失効しますか? (y/N)

en: Do you really want to set this key to ultimate trust? (y/N)
ja: 本当にこの鍵を絶対的に信用しますか? (y/N)

en: Do you ultimately trust%%0A  "%s"%%0Ato correctly certify user certificates?
ja: 究極的にこれを信用し%%0A  "%s"%%0A正にユーザの証明書と保証しますか?

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
ja: 新しい署名を発行し、期限切れ署名と置き換えたいですか? (y/N)

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
ja: エクスポート可能な署名に格上げしたいですか? (y/N)

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
ja: OpenPGPの自己署名に格上げしたいですか? (y/N)

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
ja: それでも再署名したいですか? (y/N)

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
ja: 同時に署名も期限切れとしたいですか? (Y/n)

en: Email address:
ja: 電子メール・アドレス:

en: Encryption algorithm supported
ja: サポートされている暗号アルゴリズム

en: Enter DNS names
ja: DNS名を入力

en: Enter JPEG filename for photo ID:
ja: フォトID用のJPEGファイル名を入力してください:

en: Enter URIs
ja: URIを入力

en: Enter an optional description; end it with an empty line:
ja: 予備の説明を入力。空行で終了:

en: Enter email addresses
ja: 電子メール・アドレスを入力

en: Enter new filename
ja: 新しいファイル名を入力してください

en: Enter new passphrase
ja: 新しいパスフレーズを入力してください

en: Enter number(s), N)ext, or Q)uit >
ja: 番号(s)、N)次、またはQ)中止を入力してください >

en: Enter passphrase
ja: パスフレーズを入力

en: Enter the X.509 subject name:
ja: X.509のサブジェクト名を入力:

en: Enter the keygrip:
ja: keygripを入力:

en: Enter the new passphrase for this secret key.
ja: この秘密鍵の新しいパスフレーズを入力してください。

en: Enter the notation:
ja: 注釈を入力:

en: Enter the user ID of the designated revoker:
ja: 指名失効者のユーザIDを入力してください:

en: Enter your preferred keyserver URL:
ja: 優先鍵サーバURLを入力してください:

en: Error -
ja: エラー -

en: Error reading backup key from `%s': %s
ja: バックアップ鍵を「%s」から読み込みする際のエラー: %s

en: Error: Combined name too long (limit is %d characters).
ja: エラー: つないだ名前が長すぎます (上限%d文字)。

en: Error: Double spaces are not allowed.
ja: エラー: 二重の空白は禁止です。

en: Error: Login data too long (limit is %d characters).
ja: エラー: ログイン・データが長すぎます (上限%d文字)。

en: Error: Only plain ASCII is currently allowed.
ja: エラー： 普通のASCIIだけが今、許可されています。

en: Error: Private DO too long (limit is %d characters).
ja: エラー: プライベート DOが長すぎます (上限%d文字)。

en: Error: The "<" character may not be used.
ja: エラー: "<"文字は使えません。

en: Error: The trustdb is corrupted.
ja: エラー: 信用データベースが壊れています。

en: Error: URL too long (limit is %d characters).
ja: エラー: URLが長すぎます (上限%d文字)。

en: Error: invalid characters in preference string.
ja: エラー: 優先指定の文字列に無効な文字があります。

en: Error: invalid formatted fingerprint.
ja: エラー: 無効な形式のフィンガー・プリント。

en: Error: invalid length of preference string.
ja: エラー: 優先指定の文字列の長さが無効です。

en: Error: invalid response.
ja: エラー: 無効な応答。

en: Expired signature from "%s"
ja: "%s"からの期限切れの署名

en: External verification of component %s failed
ja: コンポーネント%sの外部の検証が失敗しました

en: Features:
ja: 機能:

en: File `%s' exists.
ja: ファイル「%s」は存在します。

en: GPG_TTY has not been set - using maybe bogus default
ja: GPG_TTY が設定されていません - 少々疑問のデフォルトを使います

en: Go ahead and type your message ...
ja: 開始します。メッセージを打ってください ...

en: Good signature from
ja: 正しい署名

en: Good signature from "%s"
ja: "%s"からの正しい署名

en: Gpg-Agent usable
ja: Gpg-Agent利用可能

en: Hash:
ja: ハッシュ:

en: Hint: Select the user IDs to sign
ja: ヒント: まず署名するユーザIDを選択します

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
ja: 署名しようとしている鍵が実際に上記の名前の人のものかどうか、どの程度
    注意して検証しましたか? 答がわからなければ、"0"を入力してください。

en: How much do you trust that this key actually belongs to the named user?
ja: この鍵がこのユーザをなのる本人のものかどうか、どれくらい信用できますか?

en: I have checked this key casually.
ja: この鍵は一応、検査しました。

en: I have checked this key very carefully.
ja: この鍵は、かなり注意して検査しました。

en: I have not checked this key at all.
ja: この鍵は全然、検査していません。

en: I'll change it later
ja: 後で変更する

en: IDEA cipher unavailable, optimistically attempting to use %s instead
ja: IDEA暗号方式は利用不能なので、楽天的ですが%sで代用しようとしています

en: If that does not work, please consult the manual
ja: もし、それがうまくいかなかったら、マニュアルをご覧ください

en: Included certificates
ja: 含まれる証明書

en: Invalid character in comment
ja: コメントに無効な文字があります

en: Invalid character in name
ja: 名前に無効な文字があります

en: Invalid characters in PIN
ja: PINに無効な文字があります

en: Invalid command  (try "help")
ja: 無効なコマンド ("help"を参照)

en: Invalid key %s made valid by --allow-non-selfsigned-uid
ja: --allow-non-selfsigned-uidで有効にされた無効な鍵%sです

en: Invalid passphrase; please try again
ja: 無効なパスフレーズです。再入力してください

en: Invalid selection.
ja: 無効な選択です。

en: Invalid subject name `%s'
ja: 無効なサブジェクト名「%s」です

en: Invalid subject name label `%.*s'
ja: 無効なサブジェクト名ラベル「%.*s」です

en: Is this correct? (y/N)
ja: これで正しいですか? (y/N)

en: Is this okay? (y/N)
ja: よろしいですか? (y/N)

en: Is this photo correct (y/N/q)?
ja: この写真は正しいですか (y/N/q)?

en: It is NOT certain that the key belongs to the person named
    in the user ID.  If you *really* know what you are doing,
    you may answer the next question with yes.
ja: この鍵は、このユーザIDをなのる本人のものかどうか確信でき
    ません。今から行うことを＊本当に＊理解していない場合には、
    次の質問にはnoと答えてください。

en: Key %s is already revoked.
ja: 鍵 %s は、もう失効されています。

en: Key available at:
ja: 以下に鍵があります:

en: Key does not expire at all
ja: %sは無期限です

en: Key expires at %s
ja: 鍵は%sで期限切れとなります

en: Key generation canceled.
ja: 鍵の生成が取り消されました。

en: Key generation failed: %s
ja: 鍵の生成に失敗しました: %s

en: Key has been compromised
ja: 鍵(の信頼性)が損なわれています

en: Key has only stub or on-card key items - no passphrase to change.
ja: 鍵にはスタブあるいはカード上の項目しかありません - パスフレーズは変更されません。

en: Key is no longer used
ja: 鍵はもはや使われていません

en: Key is protected.
ja: 鍵は保護されています。

en: Key is revoked.
ja: 鍵は、失効されています。

en: Key is superseded
ja: 鍵がとりかわっています

en: Key is valid for? (0)
ja: 鍵の有効期間は? (0)

en: Key not changed so no update needed.
ja: 鍵は無変更なので更新は不要です。

en: Keyring
ja: 鍵リング

en: Keyserver no-modify
ja: 鍵サーバ 修正しない

en: LDAP server list
ja: LDAPサーバ・リスト

en: Language preferences:
ja: 言語の優先指定:

en: Login data (account name):
ja: ログイン・データ (アカウント名):

en: Make off-card backup of encryption key? (Y/n)
ja: 暗号鍵のカード外バックアップを作成しますか? (Y/n)

en: NOTE: %s is not for normal use!
ja: *注意*: 普通%sは使いません!

en: NOTE: There is no guarantee that the card supports the requested size.
          If the key generation does not succeed, please check the
          documentation of your card to see what sizes are allowed.
ja: *注意*: カードが要求された鍵長をサポートしているという保証はありません。
            鍵生成が成功しない場合、あなたのカードに関する技術文書を確認し、
            利用できる鍵長についてみてください。

en: NOTE: This key is not protected!
ja: *注意*: この鍵は保護されていません!

en: NOTE: a key's S/N does not match the card's one
ja: *注意*: 鍵のシリアル番号がカードのものと一致しません

en: NOTE: backup of card key saved to `%s'
ja: *注意*: カード鍵のバックアップが「%s」へ保存されます

en: NOTE: creating subkeys for v3 keys is not OpenPGP compliant
ja: *注意*: v3鍵に対する副鍵の作成は、OpenPGPに適合しません

en: NOTE: key has been revoked
ja: *注意*: 鍵は失効済みです

en: NOTE: keys are already stored on the card!
ja: *注意*: 秘密鍵はもうカードに保管してあります!

en: NOTE: no default option file `%s'
ja: *注意*: デフォルトのオプション・ファイル「%s」がありません

en: NOTE: old default options file `%s' ignored
ja: *注意*: 以前デフォルトだったオプション・ファイル「%s」は、無視されます

en: NOTE: primary key is online and stored on card
ja: *注意*: 主鍵はもうカードに保管してあります

en: NOTE: secondary key is online and stored on card
ja: *注意*: 二次鍵はもうカードに保管してあります

en: NOTE: secret key %s expired at %s
ja: *注意*: 秘密鍵%sは%sで期限切れとなります

en: NOTE: sender requested "for-your-eyes-only"
ja: *注意*: 送信者は"極秘とする"ように求めています

en: NOTE: signature key %s expired %s
ja: *注意*: 署名鍵%sは%sに期限切れとなります

en: NOTE: signature key %s has been revoked
ja: *注意*: 鍵 %s は失効済みです

en: NOTE: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
ja: *注意*: 単純なS2Kモード(0)の使用には強く反対します

en: NOTE: trustdb not writable
ja: *注意*: 信用データベースが、書き込み不能です

en: NOTE: won't be able to encrypt to `%s': %s
ja: *注意*:「%s」に対して暗号化できません: %s

en: Name may not start with a digit
ja: 名前を数字で始めてはいけません

en: Name must be at least 5 characters long
ja: 名前は5文字以上でなければなりません

en: Need one component argument
ja: 一つコンポーネント引数が必要です

en: Need the secret key to do this.
ja: この実行には秘密鍵がいります。

en: No
ja: いいえ

en: No argument allowed
ja: 引数は許可されていません

en: No audit log entries.
ja: 監査ログのエントリはありません。

en: No corresponding signature in secret ring
ja: 秘密鍵リングに対応する署名がありません

en: No fingerprint
ja: フィンガー・プリントがありません

en: No help available
ja: ヘルプはありません

en: No help available for `%s'
ja: 「%s」のヘルプはありません

en: No help available for `%s'.
ja: 「%s」のヘルプはありません。

en: No key with this keygrip
ja: このkeygripの鍵はありません

en: No reason specified
ja: 理由は指定されていません

en: No subject name given
ja: サブジェクト名がありません

en: No subkey with index %d
ja: %d番の副鍵はありません

en: No such user ID.
ja: そのユーザIDはありません。

en: No trust value assigned to:
ja: 信用度が指定されていません:

en: No user ID with hash %s
ja: ハッシュ%sのユーザIDはありません

en: No user ID with index %d
ja: %d番のユーザIDはありません

en: Not a valid email address
ja: 有効な電子メール・アドレスではありません

en: Not a valid keygrip (expecting 40 hex digits)
ja: 有効なkeygrip (40桁の16進数字)ではありません

en: Not signed by you.
ja: あなたによって署名されていません。

en: Notations:
ja: 注釈:

en: Note that group specifications are ignored
ja: グループ仕様は無視されていることに注意してください

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a subkey for this purpose.
ja: この鍵は暗号化には使用できないことに注意してください。暗号化を行うには、
    "--edit-key"コマンドを使って副鍵を生成してください。

en: Note, that this software is not officially approved to create or verify such signatures.
ja: 注意してください、このような署名を作成したり、検証したりすることについてこのソフトウェアは公式に承認されていません。

en: Note: Signer's address `%s' does not match DNS entry
ja: 注意: 署名者のアドレス「%s」がDNSのエントリと一致しません

en: Note: This key has been disabled.
ja: 注意: この鍵は使用禁止に設定されています。

en: Note: This key has expired!
ja: 注意: この鍵は期限切れです!

en: Note: This passphrase has never been changed.%0APlease change it now.
ja: 注意: パスフレーズは変更されていません。%0A今、変更してください。

en: Note: Verified signer's address is `%s'
ja: 注意: 確認された署名者のアドレスは「%s」です

en: Note: key %s has no %s feature
ja: 注意: 鍵%sには %s の機能がありません

en: Note: key %s has no preference for %s
ja: 注意: 鍵%sには%sに対する優先指定がありません

en: Note: signatures using the %s algorithm are rejected
ja: 注意: %s のアルゴリズムを使った署名は拒否されます

en: Nothing deleted.
ja: 何も削除していません。

en: Nothing to sign with key %s
ja: 鍵%sで署名すべきものはありません

en: Now creating certificate request.  This may take a while ...
ja: 証明書要求を作成しています。しばらく時間がかかります ...

en: Number of recipients
ja: 受取人の数

en: OpenPGP card no. %s detected
ja: OpenPGPカードno. %sを検出

en: OpenPGP card not available: %s
ja: OpenPGPカードが利用できません: %s

en: Options controlling the configuration
ja: コンフィグレーションを制御するオプション

en: Options controlling the diagnostic output
ja: 診断出力を制御するオプション

en: Options controlling the format of the output
ja: 出力フォーマットを制御するオプション

en: Options controlling the interactivity and enforcement
ja: インタラクティビティと強制を制御するオプション

en: Options controlling the security
ja: セキュリティを制御するオプション

en: Options enforcing a passphrase policy
ja: パスワード・ポリシの強制オプション

en: Options useful for debugging
ja: デバッグのために有用なオプション

en: Overwrite? (y/N)
ja: 上書きしますか? (y/N)

en: Owner trust may not be set while using a user provided trust database
ja: ユーザが指定した信用データベースを利用中、所有者信用は設定できません。

en: PIN callback returned error: %s
ja: PINコールバックがエラーを戻しました: %s

en: PIN for CHV%d is too short; minimum length is %d
ja: CHV%dのPINが短すぎます。最短で%dです

en: PIN not correctly repeated; try again
ja: PINが正しく繰り返されていません。もう一度

en: PIN too long
ja: PINが長すぎます

en: PIN too short
ja: PINが短すぎます

en: PUK not correctly repeated; try again
ja: PUKが正しく繰り返されていません。もう一度

en: Parameters to be used for the certificate request:
ja: 証明書要求に使われるパラメータ:

en: Parsing data succeeded
ja: データのパーズに成功しました

en: Passphrase
ja: パスフレーズ

en: Passphrase too long
ja: パスフレーズが長すぎます

en: Passphrase:
ja: パスフレーズ:

en: Please correct the error first
ja: まずエラーを修正してください

en: Please decide how far you trust this user to correctly verify other users' keys
    (by looking at passports, checking fingerprints from different sources, etc.)
ja: 他のユーザの鍵を正しく検証するために、このユーザの信用度を決めてください
    (パスポートを見せてもらったり、他から得たフィンガー・プリントを検査したり、などなど)

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
ja: 電子メールのアドレスを本名やコメントに入れないように

en: Please enter a domain to restrict this signature, or enter for none.
ja: 署名を制限するドメインを入力するか、空行を入力してください。

en: Please enter a passphrase to protect the off-card backup of the new encryption key.
ja: パスフレーズを入力してください。これは新しく作られる暗号鍵のカード外のバックアップを保護するものです。

en: Please enter a passphrase to protect the received secret key%%0A   %s%%0A   %s%%0Awithin gpg-agent's key storage
ja: パスフレーズを入力してください。gpg-agentの鍵の保管で受信した秘密鍵%%0A   %s%%0A   %s%%0Aを保護します。

en: Please enter name of data file:
ja: データ・ファイルの名前を入力:

en: Please enter the PIN%s%s%s to unlock the card
ja: カードのロックを解除するためにPIN%s%s%sを入力してください

en: Please enter the depth of this trust signature.
    A depth greater than 1 allows the key you are signing to make
    trust signatures on your behalf.
ja: 信用署名の深さを入力してください。
    深さが1より大きいと、署名しようとしている鍵で信用署名を作れます。

en: Please enter the new passphrase
ja: 新しいパスフレーズを入力してください

en: Please enter the passphrase for the ssh key%%0A  %F%%0A  (%c)
ja: 以下のssh鍵に対するパスフレーズを入力してください:%%0A  %F%%0A  (%c)

en: Please enter the passphrase or the PIN
    needed to complete this operation.
ja: パスフレーズまたはPINを入力してください。
    この操作を完了するのに必要です。

en: Please enter the passphrase to protect the imported object within the GnuPG system.
ja: GnuPGシステムにインポートされたオブジェクトを保護するためにパスフレーズを入力してください

en: Please enter the passphrase to protect the new PKCS#12 object.
ja: パスフレーズを入力してください。新しいPKCS#12オブジェクトを解除します。

en: Please enter the passphrase to unlock the secret key for the OpenPGP certificate:
    "%.*s"
    %u-bit %s key, ID %s,
    created %s%s.
ja: OpenPGP証明書の秘密鍵のロックを解除するためにパスフレーズを入力してください:
    "%.*s"
    %uビット %s 鍵, ID %s,
    作成日付 %s%s。

en: Please enter the passphrase to unlock the secret key for the X.509 certificate:
    "%s"
    S/N %s, ID 0x%08lX,
    created %s, expires %s.
ja: X.509証明書のための秘密鍵のロックを解除するためにパスフレーズを入力してください:
    "%s"
    S/N %s, ID 0x%08lX,
    作成 %s, 有効期限 %s.

en: Please enter the passphrase to unprotect the PKCS#12 object.
ja: パスフレーズを入力してください。PKCS#12オブジェクトを解除します。

en: Please enter the passphrase to%0Aprotect your new key
ja: 新しい鍵を保護するために、%0Aパスフレーズを入力してください。

en: Please enter your PIN, so that the secret key can be unlocked for this session
ja: あなたのPINを入力してください(このセッションで秘密鍵のロックを解除するために使われます)

en: Please enter your passphrase, so that the secret key can be unlocked for this session
ja: あなたのパスフレーズを入力してください(このセッションで秘密鍵のロックを解除するために使われます)

en: Please fix this possible security flaw
ja: この安全上の欠陥の可能性を直してください

en: Please insert the card with serial number
ja: 以下のシリアル番号のカードを挿入してください

en: Please note that the factory settings of the PINs are
       PIN = `%s'     Admin PIN = `%s'
    You should change them using the command --change-pin
ja: 工場設定のPINは下記のとおり
       PIN = `%s'     Admin PIN = `%s'
    次のコマンドを使って変更すべきです --change-pin

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
ja: プログラムを再起動するまで、表示された鍵の有効性は正しくないかもしれない、
    ということを念頭においてください。

en: Please re-enter this passphrase
ja: このパスフレーズをもう一度入力してください

en: Please remove selections from the secret keys.
ja: 秘密鍵の選択をといてください。

en: Please remove the current card and insert the one with serial number
ja: 今のカードを抜き、以下のシリアル番号のカードを挿入してください

en: Please report bugs to <@EMAIL@>.
ja: バグは <@EMAIL@> までご報告ください。

en: Please select at most one subkey.
ja: 高々1個の副鍵を選択してください。

en: Please select exactly one user ID.
ja: ユーザIDをきっかりひとつ選択してください。

en: Please select the reason for the revocation:
ja: 失効の理由を選択してください:

en: Please select the type of key to generate:
ja: 生成する鍵の型を選択してください:

en: Please select what kind of key you want:
ja: ご希望の鍵の種類を選択してください:

en: Please select where to store the key:
ja: 鍵の保管場所を選択してください:

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
ja: 鍵の有効期限を指定してください。
             0 = 鍵は無期限
          <n>  = 鍵は n 日間で期限切れ
          <n>w = 鍵は n 週間で期限切れ
          <n>m = 鍵は n か月間で期限切れ
          <n>y = 鍵は n 年間で期限切れ

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
ja: 署名の有効期限を指定してください。
             0 = 署名は無期限
          <n>  = 署名は n 日間で期限切れ
          <n>w = 署名は n 週間で期限切れ
          <n>m = 署名は n か月間で期限切れ
          <n>y = 署名は n 年間で期限切れ

en: Please use the command "toggle" first.
ja: まず"toggle"コマンドを使ってください。

en: Please verify that the certificate identified as:%%0A  "%s"%%0Ahas the fingerprint:%%0A  %s
ja: 確認してください。証明書:%%0A  "%s"%%0Aは下記のフィンガー・プリントを持つ:%%0A  %s

en: Possible actions for a %s key:
ja: %s鍵に可能な操作:

en: Possible actions for a %s key:
ja: 鍵%sに認められた操作:

en: Preferred keyserver:
ja: 優先鍵サーバ:

en: Primary key fingerprint:
ja: 主鍵のフィンガー・プリント:

en: Private DO data:
ja: プライベート DO データ:

en: Proceed? (y/N)
ja: 進みますか? (y/N)

en: Pubkey:
ja: 公開鍵:

en: Public key is disabled.
ja: 公開鍵は使用禁止です。

en: Quality:
ja: 品質: %s

en: Quit without saving? (y/N)
ja: 保存せずに終了しますか? (y/N)

en: RSA modulus missing or not of size %d bits
ja: RSAの法(modulus)がないか、%dビットのものではありません

en: RSA prime %s missing or not of size %d bits
ja: RSA素数 %s がありません、または%dビットのものではありません

en: RSA public exponent missing or larger than %d bits
ja: RSA公開指数が指定されていないか %d ビットより大きすぎます

en: Ready.  You should now send this request to your CA.
ja: 準備ができました。今、この要求をあなたのCAに送るべきです。

en: Real name:
ja: 本名:

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
ja: 失効証明書を本当に作成しますか? (y/N)

en: Really create? (y/N)
ja: 本当に作成しますか? (y/N)

en: Really delete this self-signature? (y/N)
ja: この自己署名を本当に削除しますか? (y/N)

en: Really move the primary key? (y/N)
ja: この主鍵を本当に移動しますか? (y/N)

en: Really remove all selected user IDs? (y/N)
ja: 選択した全ユーザIDを本当に削除しますか? (y/N)

en: Really remove this user ID? (y/N)
ja: このユーザIDを本当に削除しますか? (y/N)

en: Really revoke all selected user IDs? (y/N)
ja: 選択した全ユーザIDを本当に失効しますか? (y/N)

en: Really revoke this user ID? (y/N)
ja: このユーザIDを本当に失効しますか? (y/N)

en: Really sign all user IDs? (y/N)
ja: 本当に全ユーザIDに署名しますか? (y/N)

en: Really sign? (y/N)
ja: 本当に署名しますか? (y/N)

en: Really update the preferences for the selected user IDs? (y/N)
ja: 選択したユーザIDの優先指定を本当に更新しますか? (y/N)

en: Really update the preferences? (y/N)
ja: 優先指定を本当に更新しますか? (y/N)

en: Reason for revocation: %s
ja: 失効理由: %s

en: Recipient %d
ja: 受取人 %d

en: Repeat this PIN
ja: このPINをもう一度入力してください

en: Repeat this PUK
ja: このPUKをもう一度入力してください

en: Repeat this Reset Code
ja: このReset Codeをもう一度入力してください

en: Replace existing key? (y/N)
ja: 既存の鍵を交換しますか? (y/N)

en: Replace existing keys? (y/N)
ja: 既存の鍵を置き換えますか? (y/N)

en: Requested keysize is %u bits
ja: 要求された鍵長は%uビット

en: Reset Code is too short; minimum length is %d
ja: Reset Codeが短すぎます。最短の長さは%dです。

en: Reset Code not correctly repeated; try again
ja: Reset Codeが正しく繰り返されていません。もう一度

en: Reset Code not or not anymore available
ja: Reset Codeが(もはや)利用可能ではありません

en: Revocation certificate created.
ja: 失効証明書を作成。

en: Revocation certificate created.
    
    Please move it to a medium which you can hide away; if Mallory gets
    access to this certificate he can use it to make your key unusable.
    It is smart to print this certificate and store it away, just in case
    your media become unreadable.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!
ja: 失効証明書を作成しました。
    
    みつからないように隠せるような媒体に移してください。もし_悪者_がこの証明書への
    アクセスを得ると、あなたの鍵を使えなくすることができます。
    媒体が読出し不能になった場合に備えて、この証明書を印刷して保管するのが賢明です。
    しかし、ご注意ください。あなたのマシンの印字システムは、他の人がアクセスできる
    場所にデータをおくことがあります!

en: Root certificate trustworthy
ja: 信頼できるルート証明書

en: SETERROR %s (try %d of %d)
ja: SETERROR %s (現在 %d / 最大 %d)

en: Save changes? (y/N)
ja: 変更を保存しますか? (y/N)

en: Secret key is available.
ja: 秘密鍵が使用できます。

en: Secret parts of primary key are not available.
ja: 主鍵の秘密部分が得られません。

en: Secret parts of primary key are stored on-card.
ja: 主鍵の秘密部分は科議場に保存されています。

en: Serial number of the card: %s
ja: カードのシリアル番号: %s

en: Session key created
ja: セッション・キーが作成されました

en: Set preference list to:
ja: 優先指定の一覧を設定:

en: Sex ((M)ale, (F)emale or space):
ja: 性別 ((M)男、(F)女、空白):

en: Sign it? (y/N)
ja: 署名しますか? (y/N)

en: Signature %d
ja: 署名 %d

en: Signature available
ja: 署名が利用可能です

en: Signature does not expire at all
ja: %署名は無期限です

en: Signature expired %s
ja: 期限切れの署名 %s

en: Signature expires %s
ja: この署名は%sで期限切れとなります

en: Signature expires at %s
ja: 署名は%sで期限切れとなります

en: Signature is valid for? (%s)
ja: 署名の有効期間は? (%s)

en: Signature made
ja: 施された署名

en: Signature made %s
ja: %sに施された署名

en: Signature made %s using %s key ID %s
ja: %sに%s鍵ID %sで施された署名

en: Signature notation:
ja: 署名注釈:

en: Signature policy:
ja: 署名ポリシ:

en: Signer %d
ja: 署名人 %d

en: Subkey %s is already revoked.
ja: 副鍵 %s は、もう失効されています。

en: Such a user ID already exists on this key!
ja: そういったユーザIDはすでにこの鍵に存在しています!

en: Syntax: gpg [options] [files]
    Sign, check, encrypt or decrypt
    Default operation depends on the input data
ja: 形式: gpg [オプション] [ファイル]
    署名、検査、暗号化や復号
    デフォルトの操作は、入力データに依存

en: Syntax: gpg-agent [options] [command [args]]
    Secret key management for GnuPG
ja: 形式: gpg-agent [オプション] [コマンド [引数]]
    GnuPGの秘密鍵の管理

en: Syntax: gpg-check-pattern [options] patternfile
    Check a passphrase given on stdin against the patternfile
ja: 形式: gpg-check-pattern [オプション] パターンファイル
    パターンファイルに対して標準入力のパスフレーズを確認する

en: Syntax: gpg-connect-agent [options]
    Connect to a running agent and send commands
ja: 形式: gpg-connect-agent [オプション]
    実行中のagentに接続し、コマンドを送る

en: Syntax: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP
    Password cache maintenance
ja: 形式: gpg-preset-passphrase [オプション] KEYGRIP
    パスワードキャッシュの管理

en: Syntax: gpg-protect-tool [options] [args]
    Secret key maintenance tool
ja: 形式: gpg-protect-tool [オプション] [引数]
    秘密鍵管理ツール

en: Syntax: gpgconf [options]
    Manage configuration options for tools of the GnuPG system
ja: 形式: gpgconf [オプション]
    GnuPGシステムのツールに対しコンフィグレーション・オプションを管理する

en: Syntax: gpgsm [options] [files]
    Sign, check, encrypt or decrypt using the S/MIME protocol
    Default operation depends on the input data
ja: 形式: gpgsm [オプション] [ファイル]
    S/MIMEプロトコルを用いて、署名、検査、暗号化や復号を行います
    デフォルトの操作は、入力データに依存します

en: Syntax: gpgv [options] [files]
    Check signatures against known trusted keys
ja: 形式: gpgv [オプション] [ファイル]
    既知の信用した鍵で署名を検査

en: Syntax: kbxutil [options] [files]
    List, export, import Keybox data
ja: 形式:  kbxutil [オプション] [ファイル]
    Keyboxデータを一覧、エクスポート、インポート

en: Syntax: scdaemon [options] [command [args]]
    Smartcard daemon for GnuPG
ja: 形式: scdaemon [オプション] [コマンド [引数]]
    GnuPGのSmartcardデーモン

en: Syntax: symcryptrun --class CLASS --program PROGRAM --keyfile KEYFILE [options...] COMMAND [inputfile]
    Call a simple symmetric encryption tool
ja: 形式: symcryptrun --class CLASS --program PROGRAM --keyfile KEYFILE [オプション...] COMMAND [入力ファイル]
    シンプルな共通鍵暗号ツールを呼び出す

en: Take this one anyway
ja: それでもこれを使います

en: The card will now be re-configured to generate a key of %u bits
ja: 今、%uビットの鍵を生成するようにカードは再コンフィグされました

en: The following key was revoked on %s by %s key %s
ja: %s で %s 鍵によってこの鍵は、失効されました: %s

en: The minimum trust level for this key is: %s
ja: この鍵の最小信用レベル: %s

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
ja: "%s"にたいする自己署名は、
    PGP 2.x形式の署名です。

en: The signature will be marked as non-exportable.
ja: 署名は、エクスポート不可に設定されます。

en: The signature will be marked as non-revocable.
ja: 署名は、失効不可に設定されます。

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
ja: PGP 2.x形式ユーザIDの優先指定が、ありません。

en: This JPEG is really large (%d bytes) !
ja: このJPEGは、本当に大きい (%dバイト) !

en: This command is not allowed while in %s mode.
ja: %sモードでこのコマンドは禁止です。

en: This command is only available for version 2 cards
ja: このコマンドが使えるのはバージョン2のカードだけです

en: This is a qualified signature
ja: これは認定署名です

en: This is a secret key! - really delete? (y/N)
ja: これは秘密鍵です! 本当に削除しますか? (y/N)

en: This key belongs to us
ja: この鍵は自分のものです

en: This key has been disabled
ja: この鍵は使用禁止に設定されています

en: This key has expired!
ja: この鍵は期限切れです!

en: This key is due to expire on %s.
ja: この鍵は%sで期限が切れます。

en: This key is not protected.
ja: この鍵は保護されていません。

en: This key may be revoked by %s key %s
ja: この鍵は、%s鍵%sによって失効可能です

en: This key probably belongs to the named user
ja: この鍵はたぶん本人のものです

en: This passphrase has not been changed%%0Asince %.4s-%.2s-%.2s.  Please change it now.
ja: このパスフレーズは%.4s-%.2s-%.2sから変更されていません。%%0A今、変更してください。

en: This signature expired on %s.
ja: この署名は%sで期限切れです。

en: This will be a self-signature.
ja: 自己署名になるでしょう。

en: This would make the key unusable in PGP 2.x.
ja: この鍵はPGP 2.xで使用できなくなります。

en: To be revoked by:
ja: 失効者:

en: To complete this certificate request please enter the passphrase for the key you just created once more.
ja: この証明書要求を完成するために今作った鍵のパスフレーズをもう一度入力してください。

en: Total number processed: %lu
ja:         処理数の合計: %lu

en: URL to retrieve public key:
ja: 公開鍵を取得するURL:

en: Uncompressed
ja: 無圧縮

en: Unknown operation
ja: 不明な操作

en: Unknown signature type `%s'
ja: 不明の署名タイプ「%s」

en: Usage: gpg [options] [files] (-h for help)
ja: 使い方: gpg [オプション] [ファイル] (ヘルプは -h)

en: Usage: gpg-agent [options] (-h for help)
ja: 使い方: gpg-agent [オプション] (ヘルプは -h)

en: Usage: gpg-check-pattern [options] patternfile (-h for help)
ja: 使い方: gpg-check-pattern [オプション] patternfile (ヘルプは -h)

en: Usage: gpg-connect-agent [options] (-h for help)
ja: 使い方: gpg-connect-agent [オプション] (ヘルプは -h)

en: Usage: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP (-h for help)
ja: 使い方: gpg-preset-passphrase [オプション] KEYGRIP (ヘルプは -h)

en: Usage: gpg-protect-tool [options] (-h for help)
ja: 使い方: gpg-protect-tool [オプション] (ヘルプは -h)

en: Usage: gpgconf [options] (-h for help)
ja: 使い方: gpgconf [オプション] (ヘルプは -h)

en: Usage: gpgsm [options] [files] (-h for help)
ja: 使い方: gpgsm [オプション] [ファイル] (ヘルプは -h)

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
ja: 使い方: gpgv [オプション] [ファイル] (ヘルプは -h)

en: Usage: kbxutil [options] [files] (-h for help)
ja: 使い方: kbxutil [オプション] [ファイル] (ヘルプは -h)

en: Usage: scdaemon [options] (-h for help)
ja: 使い方: scdaemon [オプション] (ヘルプは -h)

en: Usage: symcryptrun [options] (-h for help)
ja: 使い方: symcryption [オプション] (ヘルプは -h)

en: Use this key anyway? (y/N)
ja: それでもこの鍵を使いますか? (y/N)

en: User ID "%s" compacted: %s
ja: ユーザID "%s" は、コンパクトになりました: %s

en: User ID "%s" is expired.
ja: ユーザID "%s"は、期限切れです。

en: User ID "%s" is not self-signed.
ja: ユーザID "%s"は、自己署名されていません。

en: User ID "%s" is revoked.
ja: ユーザID"%s"は、失効されています。

en: User ID "%s" is signable.
ja: ユーザID "%s"は署名可能です。

en: User ID "%s": %d signature removed
ja: ユーザID "%s": %d の署名が除去されました

en: User ID "%s": %d signatures removed
ja: ユーザID "%s": %d の署名が除去されました

en: User ID "%s": already clean
ja: ユーザID "%s": 既にクリーンとなっています

en: User ID "%s": already minimized
ja: ユーザID "%s": 既に最小化されています

en: User ID is no longer valid
ja: ユーザIDがもはや有効でありません

en: WARNING: "%s" is a deprecated command - do not use it
ja: *警告*: "%s" は、廃止されているコマンドです - 使わないでください

en: WARNING: "%s" is a deprecated option
ja: *警告*: "%s"は、廃止されたオプションです

en: WARNING: "%s" is an obsolete option - it has no effect
ja: *警告*: "%s"は、使われなくなったオプションです - なんの効果もありません

en: WARNING: "%s%s" is an obsolete option - it has no effect except on %s
ja: *警告*: "%s%s"は、使われなくなったオプションです - %s以外になんの効果もありません

en: WARNING: %s overrides %s
ja: *警告*: %sは%sより優先

en: WARNING: 2 files with confidential information exists.
ja: *警告*: 機密情報をもったファイルが2つ存在します。

en: WARNING: Elgamal sign+encrypt keys are deprecated
ja: *警告*: Elgamal署名+暗号化鍵は廃止されています

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
ja: *警告*: これはPGP 2.x形式の鍵です。指名失効者の追加で、一部のバージョンのPGPでは、
          この鍵を拒否するかもしれません。

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
ja: *警告*: これはPGP2形式の鍵です。フォトIDの追加で、一部のバージョンのPGPでは、
            この鍵を拒否するかもしれません。

en: WARNING: This key has been revoked by its designated revoker!
ja: *警告*: この鍵は指名失効者によって失効されています!

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
ja: *警告*: この鍵は所有者によって失効されています!

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
ja: *警告*: この鍵は信用できる署名で証明されていません!

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
ja: *警告*: この鍵は十分に信用できる署名で証明されていません!

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
ja: *警告*: この副鍵は所有者によって失効されています!

en: WARNING: Using untrusted key!
ja: *警告*: 信用できない鍵を使っています!

en: WARNING: We do NOT trust this key!
ja: *警告*: この鍵は信用できません!

en: WARNING: Weak key detected - please change passphrase again.
ja: *警告*: 弱い鍵を検出しました。パスフレーズを変更してください。

en: WARNING: Your encryption subkey expires soon.
ja: *警告*: 暗号副鍵がもうすぐ期限切れとなります。

en: WARNING: `%s' is an empty file
ja: *警告*: 「%s」は空のファイルです

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
ja: *警告*: ユーザID署名が、%d秒未来です

en: WARNING: appointing a key as a designated revoker cannot be undone!
ja: *警告*: ある鍵を指名失効者に設定すると、元に戻せません!

en: WARNING: cipher algorithm %s not found in recipient preferences
ja: *警告*: 暗号アルゴリズム%sは受取人の優先指定に入っていません

en: WARNING: creation time of signature not known - assuming current time
ja: *警告*: 署名の作成時間が不明です - 現在時刻を仮定します

en: WARNING: digest algorithm %s is deprecated
ja: *警告*: ダイジェスト・アルゴリズム %s は廃止されています

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
ja: *警告*: 暗号化されたメッセージは改竄されています!

en: WARNING: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
ja: *警告*: 圧縮アルゴリズム %s (%d) の強制が、受取人の優先指定をそむきます

en: WARNING: forcing digest algorithm %s (%d) violates recipient preferences
ja: *警告*: ダイジェスト・アルゴリズム %s (%d) の強制が、受取人の優先指定と対立します

en: WARNING: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
ja: *警告*: 共通鍵暗号方式 %s (%d) の強制が、受取人の優先指定をそむきます

en: WARNING: invalid notation data found
ja: *警告*: 無効な注釈データを発見

en: WARNING: key %s contains preferences for unavailable
    algorithms on these user IDs:
ja: *警告*: 鍵%sには、これらのユーザIDに対して使用不可のアルゴリズムの優先指定があります

en: WARNING: key %s may be revoked: fetching revocation key %s
ja: *警告*: 鍵%sは失効可能です: 失効鍵%sを取ってきます

en: WARNING: key %s may be revoked: revocation key %s not present.
ja: *警告*: 鍵%sは失効可能です: 失効鍵%sが存在しません。

en: WARNING: keyserver handler from a different version of GnuPG (%s)
ja: *警告*: 別のバージョンのGnuPGの鍵サーバ・ハンドラ (%s)

en: WARNING: keyserver option `%s' is not used on this platform
ja: *警告*: 鍵サーバのオプション「%s」は、このプラットホームでは使われません

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
ja: *警告*: メッセージは共通鍵暗号方式の弱い鍵で暗号化されています。

en: WARNING: message was not integrity protected
ja: *警告*: メッセージの完全性は保護されていません

en: WARNING: multiple plaintexts seen
ja: *警告*: 複数のプレインテクストが見られます

en: WARNING: multiple signatures detected.  Only the first will be checked.
ja: *警告*: 多重署名の検出。最初のものだけ検査します。

en: WARNING: no user ID has been marked as primary.  This command may
                  cause a different user ID to become the assumed primary.
ja: *警告*: 主たるユーザIDがありません。このコマンドは、別な
                  ユーザIDが主になると仮定する場合があります。

en: WARNING: not a detached signature; file '%s' was NOT verified!
ja: *警告*: 分遣署名ではありません。ファイル「%s」は検証されて*いませんでした*!

en: WARNING: nothing exported
ja: *警告*: 何もエクスポートしていません

en: WARNING: options in `%s' are not yet active during this run
ja: *警告*: 「%s」のオプションはこの実行では、まだ有効になりません

en: WARNING: potentially insecure symmetrically encrypted session key
ja: *警告*: 潜在的にセキュアでない共通鍵暗号化セッション鍵です

en: WARNING: program may create a core file!
ja: *警告*: プログラムのコア・ファイルができることがあります!

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
ja: *警告*: 公開鍵暗号を使わずに、受取人 (-r) を指定しています

en: WARNING: running with faked system time:
ja: *警告*: ニセモノのシステム時刻で実行しています:

en: WARNING: secret key %s does not have a simple SK checksum
ja: *警告*: 秘密鍵%sには、単純なSKチェックサムがありません

en: WARNING: signature digest conflict in message
ja: *警告*: 署名のダイジェストが、メッセージと衝突します

en: WARNING: signing subkey %s has an invalid cross-certification
ja: *警告*: 無効な相互証明が、署名副鍵%sにあります

en: WARNING: signing subkey %s is not cross-certified
ja: *警告*: 署名副鍵%sは、相互証明されてません

en: WARNING: some OpenPGP programs can't handle a DSA key with this digest size
ja: *警告*: いくつかのOpenPGPプログラムはこのダイジェスト長のDSA鍵を扱うことができません

en: WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
ja: *警告*: 署名は、エクスポート不可に設定されません。

en: WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
ja: *警告*: 署名は、失効不可に設定されません。

en: WARNING: this key might be revoked (revocation key not present)
ja: *警告*: この鍵は失効されたようです (失効鍵は不在)

en: WARNING: unable to %%-expand notation (too large).  Using unexpanded.
ja: *警告*: 表記を%%拡張不能 (大きすぎ)。拡張せずに使用。

en: WARNING: unable to %%-expand policy URL (too large).  Using unexpanded.
ja: *警告*: ポリシURLを%%拡張不能 (大きすぎ)。拡張せずに使用。

en: WARNING: unable to %%-expand preferred keyserver URL (too large).  Using unexpanded.
ja: *警告*: 優先鍵サーバURLを%%拡張不能 (大きすぎ)。拡張せずに使用。

en: WARNING: unable to fetch URI %s: %s
ja: *警告*: URI %s からデータを取れません: %s

en: WARNING: unable to parse URI %s
ja: *警告*: URI %s を解析できません

en: WARNING: unable to refresh key %s via %s: %s
ja: *警告*: 鍵%sを%s経由で回復できません: %s

en: WARNING: unable to remove temp directory `%s': %s
ja: *警告*: 一時ディレクトリ「%s」を削除できません: %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) `%s': %s
ja: *警告*: 一時ファイルを削除できません (%s) 「%s」: %s

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on configuration file `%s'
ja: *警告*: コンフィグレーション・ファイル「%s」の安全でない上位ディレクトリ所有者

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on extension `%s'
ja: *警告*: 拡張「%s」の安全でない上位ディレクトリ所有者

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on homedir `%s'
ja: *警告*: homedir 「%s」の安全でない上位ディレクトリ所有者

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on configuration file `%s'
ja: *警告*: コンフィグレーション・ファイル「%s」の安全でない上位ディレクトリ許可

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on extension `%s'
ja: *警告*: 拡張「%s」の安全でない上位ディレクトリ許可

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on homedir `%s'
ja: *警告*: homedir 「%s」の安全でない上位ディレクトリ許可

en: WARNING: unsafe ownership on configuration file `%s'
ja: *警告*: コンフィグレーション・ファイル「%s」の安全でない所有者

en: WARNING: unsafe ownership on extension `%s'
ja: *警告*: 拡張「%s」の安全でない所有者

en: WARNING: unsafe ownership on homedir `%s'
ja: *警告*: homedir 「%s」の安全でない所有者

en: WARNING: unsafe permissions on configuration file `%s'
ja: *警告*: コンフィグレーション・ファイル「%s」の安全でない許可

en: WARNING: unsafe permissions on extension `%s'
ja: *警告*: 拡張「%s」の安全でない許可

en: WARNING: unsafe permissions on homedir `%s'
ja: *警告*: homedir 「%s」の安全でない許可

en: WARNING: using experimental cipher algorithm %s
ja: *警告*: 実験的暗号アルゴリズム %s を使用します

en: WARNING: using experimental digest algorithm %s
ja: *警告*: 実験的ダイジェスト・アルゴリズム %sを使用

en: WARNING: using experimental public key algorithm %s
ja: *警告*: 実験的公開鍵アルゴリズム%sを使用します

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase may not be a known term or match%%0Acertain pattern.
ja: 警告: 安全とは言えないパスフレーズが入力されました。%%0Aパスフレーズには、よく知られている用語や%%0A特定のパターンにマッチするものは避けましょう。

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should be at least %u character long. | Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should be at least %u characters long.
ja[0]: 警告: 安全とは言えないパスフレーズが入力されました。%%0Aパスフレーズは最低%u文字であるべきです。

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should contain at least %u digit or%%0Aspecial character. | Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should contain at least %u digits or%%0Aspecial characters.
ja[0]: 警告: 安全とは言えないパスフレーズが入力されました。%%0Aパスフレーズは最低%u文字の数字もしくは%%0A特殊文字を含むべきです。

en: Warning: unsafe ownership on %s "%s"
ja: 警告: 「%s」の安全でない所有者 "%s"

en: Warning: unsafe permissions on %s "%s"
ja: 警告: 「%s」の安全でない許可 "%s"

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
ja: たくさんのランダム・バイトの生成が必要です。キーボードを打つ、マウスを動かす、
    ディスクにアクセスするなどの他の操作を素数生成の間に行うことで、乱数生成器に
    十分なエントロピーを供給する機会を与えることができます。

en: What keysize do you want for the Authentication key? (%u)
ja: 認証鍵の鍵長は? (%u)

en: What keysize do you want for the Encryption key? (%u)
ja: 暗号鍵の鍵長は? (%u)

en: What keysize do you want for the Signature key? (%u)
ja: 署名鍵の鍵長は? (%u)

en: What keysize do you want for the subkey? (%u)
ja: 副鍵の鍵長は? (%u)

en: What keysize do you want? (%u)
ja: 鍵長は? (%u)

en: Wrong
ja: 誤り

en: Yes
ja: はい

en: Yes, protection is not needed
ja: はい、保護は必要ありません

en: You are about to create a signature using your certificate:
    "%s"
    Note, that this certificate will NOT create a qualified signature!
ja: あなたの以下の証明書を用いて今、認定署名を作ろうとしています:
    "%s"
    注意してください: この証明書は署名を作るために作成されていません!

en: You are about to create a signature using your certificate:
    "%s"
    This will create a qualified signature by law equated to a handwritten signature.
    
    %s%sAre you really sure that you want to do this?
ja: あなたの以下の証明書を用いて今、認定署名を作ろうとしています:
    :
    "%s"
    これにより手書きの署名と法的に同等とされる署名が作成されます。
    
    %s%s本当にこれを望みますか?

en: You are about to revoke these signatures:
ja: これらの署名を失効しようとしています:

en: You are using the `%s' character set.
ja: あなたは文字集合「%s」を使っています。

en: You can't change the expiration date of a v3 key
ja: v3鍵の有効期限は変更できません

en: You can't delete the last user ID!
ja: 最後のユーザIDは削除できません!

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
ja: ユーザIDを指定していません ("-r"を使いましょう) 。

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
ja: パスフレーズが不必要なようですが、
    おそらくそれは良くない考えです!

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
    I will do it anyway.  You can change your passphrase at any time,
    using this program with the option "--edit-key".
ja: パスフレーズを必要としないようですが、おそらくそれは良くない考えです!
    続けますが、パスフレーズを設定することを検討ください。パスフレーズは、
    このプログラムの"--edit-key"オプションでいつでも変更できます。

en: You have not entered a passphrase - this is in general a bad idea!%0APlease confirm that you do not want to have any protection on your key.
ja: パスフレーズが入力されませんでした - 通常これは良くない考えです!%0A鍵に何の保護も必要としないことを確認ください。

en: You have not entered a passphrase!%0AAn empty passphrase is not allowed.
ja: パスフレーズが入力されませんでした!%0A空のパスフレーズは認められません。

en: You have signed these user IDs on key %s:
ja: これらのユーザIDに鍵%sで署名しました:

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
ja: PGP 2.x形式の鍵には指名失効者を追加できません。

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
ja: PGP2形式の鍵にはフォトIDを追加できません。

en: You may not make an OpenPGP signature on a PGP 2.x key while in --pgp2 mode.
ja: --pgp2モードではPGP 2.x鍵でOpenPGP署名ができません。

en: You may try to re-create the trustdb using the commands:
ja: trustdbを下記のコマンドで再生成することを試すことができます:

en: You may want to change its expiration date too.
ja: 有効期限の変更も検討ください。

en: You must select at least one key.
ja: 鍵を少なくとも1本選択してください。

en: You must select at least one user ID.
ja: ユーザIDを少なくともひとつ選択してください。

en: You must select exactly one key.
ja: 鍵をきっかり1つ選択してください。

en: You need a Passphrase to protect your secret key.
ja: 秘密鍵を保護するためにパスフレーズがいります。

en: You need a passphrase to unlock the secret key for
    user: "%s"
ja: 次のユーザの秘密鍵のロックを解除するには
    パスフレーズがいります:"%s"

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
ja: 次のユーザIDを選択しました:
        "%s"

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
ja: "%s"に対するあなたの今の署名
    は期限切れです。

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
ja: "%s"にたいするあなたの今の署名
    は内部署名です。

en: Your decision?
ja: あなたの決定は?

en: Your selection?
ja: あなたの選択は?

en: Your selection? (enter `?' for more information):
ja: 選択は? (詳細は '?' で):

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
ja: このシステムでは、2038年以降の日付を表示することはできませんが、
    2106年まで正しく処理されます。

en: [  full  ]
ja: [  充分  ]

en: [  undef ]
ja: [ 未定義 ]

en: [ expired]
ja: [期限切れ]

en: [ revoked]
ja: [  失効  ]

en: [ unknown]
ja: [  不明  ]

en: [Error - No name]
ja: [エラー - 名前なし]

en: [Error - invalid DN]
ja: [エラー: 無効な DN]

en: [Error - invalid encoding]
ja: [エラー: 無効なエンコーディング]

en: [Error - out of core]
ja: [エラー - メモリがありません]

en: [User ID not found]
ja: [ユーザIDが見つかりません]

en: [date not given]
ja: [日時指定なし]

en: [filename]
ja: [ファイル名]

en: [marginal]
ja: [まぁまぁ]

en: [none]
ja: [未設定]

en: [not set]
ja: [未設定]

en: [revocation]
ja: [失効]

en: [self-signature]
ja: [自己署名]

en: [ultimate]
ja: [  究極  ]

en: [uncertain]
ja: [不確定]

en: `%s' already compressed
ja: 「%s」はもう圧縮済みです

en: `%s' is not a JPEG file
ja: 「%s」は、JPEGファイルではありません

en: `%s' is not a valid character set
ja: 「%s」は、有効な文字集合ではありません

en: `%s' is not a valid long keyID
ja: 「%s」は、有効な大型鍵IDでありません

en: `%s' is not a valid signature expiration
ja: 「%s」は、有効な署名期限ではありません

en: a %u bit hash is not valid for a %u bit %s key
ja: %uビットハッシュは%uビットの%s鍵には無効です

en: a gpg-agent is already running - not starting a new one
ja: gpg-agentは既に実行されています - 新しいものをスタートさせません

en: a notation name must have only printable characters or spaces, and end with an '='
ja: 注釈名には印字可能な文字か空白のみを使い、'='で終わらなければなりません

en: a notation name must not contain more than one '@' character
ja: ユーザ注釈名は、一つより大きい'@'文字を含んではなりません

en: a notation value must not use any control characters
ja: 注釈名の値に制御文字を使ってはいけません

en: a user notation name must contain the '@' character
ja: ユーザ注釈名は、'@'文字を含まなければなりません

en: about to export an unprotected subkey
ja: 保護されていない副鍵を、エクスポートしようとしています

en: access to admin commands is not configured
ja: 管理コマンドへのアクセスが設定されていません

en: action `%s' not supported with keyserver scheme `%s'
ja: 操作「%s」は、鍵サーバ・スキーム「%s」でサポートされていません

en: activate changes at runtime, if possible
ja: 可能な場合、実行時に変更を有効とする

en: add a key to a smartcard
ja: ICカードへ鍵の追加

en: add a photo ID
ja: フォトIDの追加

en: add a revocation key
ja: 失効鍵の追加

en: add a subkey
ja: 副鍵を追加

en: add a user ID
ja: ユーザIDの追加

en: algorithm: %s
ja: アルゴリズム: %s

en: allow PKA lookups (DNS requests)
ja: PKA検索(DNS要求)を認める

en: allow presetting passphrase
ja: パスフレーズの事前設定を認める

en: ambiguous option `%s'
ja: あいまいなオプション「%s」

en: anonymous recipient; trying secret key %s ...
ja: 匿名の受取人用です。秘密鍵%sを試します ...

en: apply global default values
ja: グローバル・デフォルト値を適用する

en: argument not expected
ja: 引数は期待されていません

en: armor header:
ja: 外装ヘッダー:

en: armor: %s
ja: 外装: %s

en: assume input is in PEM format
ja: PEMフォーマットの入力を仮定する

en: assume input is in base-64 format
ja: base-64フォーマットの入力を仮定する

en: assume input is in binary format
ja: バイナリ・フォーマットの入力を仮定する

en: assume no on most questions
ja: ほとんどの設問にnoを仮定する

en: assume yes on most questions
ja: ほとんどの設問にyesを仮定する

en: assuming %s encrypted data
ja: %s暗号化済みデータを仮定

en: assuming bad signature from key %s due to an unknown critical bit
ja: 不明のクリティカル・ビットにより、鍵%sの署名を不正とみなします

en: assuming signed data in '%s'
ja: 署名されたデータが「%s」にあると想定します

en: attr hash algorithm: %s
ja: 属性のハッシュ・アルゴリズム: %s

en: automatically retrieve keys when verifying signatures
ja: 署名の検証時に自動的に鍵を取得する

en: automatically retrieved `%s' via %s
ja: 「%s」を %s から自動取得

en: bad data hash algorithm: %s
ja: 不正なデータのハッシュ・アルゴリズム: %s

en: bad fingerprint in `%s', line %d
ja: 「%s」の不正なフィンガープリント (行 %d)

en: basic certificate checks failed - not imported
ja: 基本証明書チェックが失敗しました - インポートされませんでした

en: batch mode: never ask
ja: バッチ・モード: なにもユーザに問い合わせない

en: be somewhat more quiet
ja: いくらかおとなしく

en: binary
ja: バイナリ

en: build_packet failed: %s
ja: build_packet に失敗しました: %s

en: caching keyring `%s'
ja: 鍵リング「%s」をキャッシュします

en: can't access %s - invalid OpenPGP card?
ja: %sにアクセスできません - 無効なOpenPGPカード?

en: can't access `%s': %s
ja: 「%s」にアクセスできません: %s

en: can't connect to `%s': %s
ja: 「%s」へ接続できません: %s

en: can't connect to the agent - trying fall back
ja: agentに接続できません - フォールバックしてみます

en: can't connect to the dirmngr - trying fall back
ja: dirmngrに接続できません - フォールバックを試します

en: can't create `%s': %s
ja: 「%s」が作成できません: %s

en: can't create backup file `%s': %s
ja: バックアップ・ファイル「%s」が作成できません: %s

en: can't create directory `%s': %s
ja: ディレクトリ「%s」が作成できません: %s

en: can't create lock for `%s'
ja: 「%s」のロックを作成できません

en: can't create socket: %s
ja: ソケットが作成できません: %s

en: can't create temporary directory `%s': %s
ja: 一時ディレクトリ「%s」が作成できません: %s

en: can't disable core dumps: %s
ja: コア・ダンプを無効にできません: %s

en: can't do this in batch mode
ja: それはバッチ・モードではできません

en: can't do this in batch mode without "--yes"
ja: "--yes"なしでバッチ・モードではできません

en: can't fdopen pipe for reading: %s
ja: パイプを読み込みのためにfdopenできません: %s

en: can't handle public key algorithm %d
ja: 公開鍵のアルゴリズム%dは、取り扱えません

en: can't handle text lines longer than %d characters
ja: %d文字以上の長さのテキスト行は、取り扱えません

en: can't handle this ambiguous signature data
ja: このあいまいな署名データは取り扱えません

en: can't lock `%s'
ja: 「%s」がロックできません

en: can't open `%s'
ja: 「%s」が開けません

en: can't open `%s': %s
ja: 「%s」が開けません: %s

en: can't open fd %d: %s
ja: fd %dが開けません: %s

en: can't open signed data `%s'
ja: 署名されたデータ「%s」が開けません

en: can't open signed data fd=%d: %s
ja: 署名されたデータ fd=%d が開けません: %s

en: can't sign using `%s': %s
ja: 「%s」を用いて署名できません: %s

en: can't use `%s' as home directory
ja: 「%s」をホーム・ディレクトリに使えません

en: can't use a symmetric ESK packet due to the S2K mode
ja: S2Kモードのため、共通鍵ESKパケットを使えません

en: canceled by user
ja: ユーザによる取消し

en: cancelled
ja: キャンセルされました

en: cancelled by user
ja: ユーザによる取消し

en: cannot allocate args vector
ja: 引数ベクタが確保できません

en: cannot allocate infile string: %s
ja: infileの文字列が確保できません: %s

en: cannot allocate outfile string: %s
ja: outfileの文字列を確保できません: %s

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
ja: PGP 2.x形式の鍵は、指名失効者に任命できません

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
ja: 共通鍵暗号方式の弱い鍵を回避することができません。%d回試みました!

en: card does not support digest algorithm %s
ja: カードはダイジェスト・アルゴリズム %s をサポートしていません

en: card is permanently locked!
ja: カードが永久にロックされます!

en: card-no:
ja: カード番号:

en: certificate `%s' deleted
ja: 証明書「%s」を削除しました

en: certificate `%s' not found: %s
ja: 証明書「%s」が見つかりません: %s

en: certificate chain longer than allowed by CA (%d)
ja: 証明書のチェインがCAにより認められたもの(%d)より長くなっています

en: certificate chain too long
ja: 証明書のチェインが長すぎます

en: certificate has a BAD signature
ja: 証明書に*不正な*署名があります

en: certificate has been revoked
ja: 証明書は失効済みです

en: certificate has expired
ja: 証明書が有効期限を過ぎています

en: certificate is good
ja: 証明書は正しいです

en: certificate is not usable for encryption
ja: 証明書は暗号化のために使えません

en: certificate is not usable for signing
ja: 証明書は署名のために使えません

en: certificate not created during lifetime of issuer
ja: 発行者のライフタイムの間に証明書が作られていません

en: certificate not yet valid
ja: 証明書はまだ有効ではありません

en: certificate policy not allowed
ja: 証明書ポリシは認められません

en: certificate should not have been used for OCSP response signing
ja: 証明書はOCSP応答の署名のために使われるべきではありませんでした

en: certificate should not have been used for certification
ja: 証明書は証明のために使われるべきではありませんでした

en: certificate should not have been used for encryption
ja: 証明書は暗号化のために使われるべきではありませんでした

en: certificate should not have been used for signing
ja: 証明書は署名のために使われるべきではありませんでした

en: certificate with invalid validity
ja: 妥当性が無効な証明書

en: certificate with invalid validity: %s
ja: 無効の妥当性の証明書: %s

en: change URL to retrieve key
ja: 鍵を取得するURLの変更

en: change a CA fingerprint
ja: CAフィンガー・プリントの変更

en: change a card's PIN
ja: カードのPINを変更

en: change a passphrase
ja: パスフレーズの変更

en: change card holder's name
ja: カード所有者の名前の変更

en: change card holder's sex
ja: カード所有者の性別の変更

en: change data on a card
ja: カードのデータを変更

en: change the expiration date for the key or selected subkeys
ja: 鍵または選択した副鍵の有効期限を変更する

en: change the language preferences
ja: 言語の優先指定の変更

en: change the login name
ja: ログイン名の変更

en: change the ownertrust
ja: 所有者信用の変更

en: change the passphrase
ja: パスフレーズの変更

en: check all programs
ja: すべてのプログラムをチェックする

en: check global configuration file
ja: グローバルのコンフィグレーション・ファイルをチェックする

en: check signatures
ja: 署名の確認

en: check validity using OCSP
ja: OCSPを用いて有効性を確認する

en: checking created signature failed: %s
ja: 作成された署名の検査に失敗しました: %s

en: checking for qualified certificate failed: %s
ja: 適正な認定証明書の検査に失敗しました: %s

en: checking the CRL failed: %s
ja: CRLの検査に失敗しました: %s

en: checking the trust list failed: %s
ja: 信用リストの検査に失敗しました: %s

en: checking the trustdb
ja: 信用データベースの検査

en: child aborted with status %i
ja: 子プロセスがステイタス %i で中止されました

en: cipher algorithm %d%s is unknown or disabled
ja: 暗号アルゴリズム%d%sは不明か使用禁止です

en: class %s is not supported
ja: クラス%sはサポートされていません

en: cleared passphrase cached with ID: %s
ja: 保持したパスフレーズをクリアしました ID: %s

en: colon missing
ja: コロンがありません

en: command "%.50s" is ambiguous
ja: コマンド"%.50s"はあいまいです

en: communication problem with gpg-agent
ja: gpg-agentとの通信障害

en: compact unusable user IDs and remove all signatures from key
ja: 使えないユーザIDをコンパクトにし、すべての署名を鍵から除去

en: compact unusable user IDs and remove unusable signatures from key
ja: 使えないユーザIDをコンパクトにし、使えない署名を鍵から除去

en: completes-needed must be greater than 0
ja: completes-neededは正の値が必要です

en: conflicting commands
ja: 対立するコマンド

en: conversion from `%s' to `%s' failed: %s
ja: 「%s」から「%s」への変換に失敗しました: %s

en: conversion from `%s' to `%s' not available
ja: 「%s」から「%s」への変換は利用できません

en: could not create pipe: %s
ja: パイプが作成できませんでした: %s

en: could not create pty: %s
ja: ptyが作成できませんでした: %s

en: could not fork: %s
ja: fork できませんでした: %s

en: could not open %s for writing: %s
ja: %sを書き込みでオープンできませんでした: %s

en: could not parse keyserver
ja: 鍵サーバのURLを解析不能

en: could not parse keyserver URL
ja: 鍵サーバのURLを解析不能

en: create a public key when importing a secret key
ja: 秘密鍵をインポートしたときに公開鍵を作成します

en: create ascii armored output
ja: ASCII形式の外装を作成

en: create base-64 encoded output
ja: base-64形式の出力を作成

en: created: %s
ja: 作成: %s

en: creation timestamp missing
ja: 作成時刻スタンプがありません

en: critical certificate extension %s is not supported
ja: クリティカルな証明書の拡張%sはサポートされていません

en: critical marked policy without configured policies
ja: コンフィグされたポリシなしにクリティカルにマークされたポリシ

en: csh-style command output
ja: csh-形式のコマンド出力

en: data hash algorithm: %s
ja: データのハッシュ・アルゴリズム: %s

en: data not saved; use option "--output" to save it
ja: データは保存されていません。保存には"--output"オプションを使ってください

en: dearmoring failed: %s
ja: 外装除去に失敗しました: %s

en: decode received data lines
ja: 受信したデータ行をデコードする

en: decrypt data (default)
ja: データを復号 (デフォルト)

en: decryption failed: %s
ja: 復号に失敗しました: %s

en: decryption modus
ja: 復号方式

en: decryption okay
ja: 復号に成功

en: delete selected subkeys
ja: 選択した副鍵の削除

en: delete selected user IDs
ja: 選択したユーザIDの削除

en: delete signatures from the selected user IDs
ja: 選択したユーザIDから署名を削除する

en: deleting certificate "%s" failed: %s
ja: 証明書「%s」の削除に失敗しました: %s

en: deleting keyblock failed: %s
ja: 鍵ブロックの削除に失敗しました: %s

en: deny the use of admin card commands
ja: 管理カード・コマンドの使用を拒否

en: depth: %d  valid: %3d  signed: %3d  trust: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du
ja: 深さ: %d  有効性: %3d  署名: %3d  信用: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du

en: detected card with S/N: %s
ja: カードを検出しました。シリアル番号: %s

en: directory `%s' created
ja: ディレクトリ「%s」が作成されました

en: dirmngr cache-only key lookup failed: %s
ja: dirmngrのキャッシュだけの鍵探索に失敗しました: %s

en: dirmngr protocol version %d is not supported
ja: dirmngrプロトコル・バージョン%dはサポートされていません

en: disable all access to the dirmngr
ja: dirmngrへのすべてのアクセスを無効とする

en: disable key
ja: 鍵を無効にする

en: disabled
ja: 使用禁止

en: disallow clients to mark keys as "trusted"
ja: クライアントが鍵に"trusted"マークをつけることを認めない

en: display photo IDs during key listings
ja: 鍵の一覧にフォトIDを表示する

en: display photo IDs during signature verification
ja: 署名の検証時にフォトIDを表示する

en: do not allow the reuse of old passphrases
ja: 古いパスフレーズを再使用することを認めない

en: do not allow to bypass the passphrase policy
ja: パスワード・ポリシを迂回することを認めない

en: do not check CRLs for root certificates
ja: ルート証明書のCRLをチェックしない

en: do not check certificate policies
ja: 証明書ポリシをチェックしない

en: do not clear the ownertrust values during import
ja: インポートの際、所有者信用の値をクリアしない

en: do not delete temporary files after using them
ja: 一時ファイルを使用後、それを削除しない

en: do not detach from the console
ja: コンソールからデタッチしない

en: do not grab keyboard and mouse
ja: キーボードとマウスを占有しない

en: do not make any changes
ja: 無変更

en: do not update the trustdb after import
ja: インポートの際、信用データベースを更新しない

en: do not use a reader's pinpad
ja: リーダのピンパッドを使わない

en: do not use extended connect mode
ja: 拡張接続モードを使わない

en: do not use the PIN cache when signing
ja: 署名に対してPINの保持を使わない

en: do not use the SCdaemon
ja: SCdaemonを使わない

en: do not use the internal CCID driver
ja: 内蔵CCIDドライバを使いません

en: does not match - try again
ja: 一致しません - もう一度

en: don't use the terminal at all
ja: 端末をまったく使わない

en: duplicated certificate `%s' deleted
ja: 重複した証明書「%s」を削除しました

en: either %s or %s must be given
ja: %s か %s のどちらかが与えられる必要があります

en: elevate the trust of signatures with valid PKA data
ja: 有効なPKAデータで署名の信用度を上昇させる

en: enable full debugging
ja: フル・デバッグを有効にする

en: enable key
ja: 鍵を有効にする

en: enable putty support
ja: puttyサポートを有効にする

en: enable ssh support
ja: sshサポートを有効にする

en: enarmoring failed: %s
ja: 外装に失敗しました: %s

en: encrypt data
ja: データを暗号化

en: encrypted with %lu passphrases
ja: %lu 個のパスフレーズで暗号化

en: encrypted with %s key, ID %s
ja: %s鍵, ID %sで暗号化されました

en: encrypted with %u-bit %s key, ID %s, created %s
ja: %u-ビット%s鍵, ID %s, 日付%sに暗号化されました

en: encrypted with 1 passphrase
ja: 1 個のパスフレーズで暗号化

en: encrypted with unknown algorithm %d
ja: 不明のアルゴリズム%dによる暗号化

en: encrypting a message in --pgp2 mode requires the IDEA cipher
ja: --pgp2モードのメッセージ暗号化では、IDEA暗号方式が必要です

en: encryption modus
ja: 暗号方式

en: encryption only with symmetric cipher
ja: 暗号化には共通鍵暗号方式のみを使用

en: error allocating enough memory: %s
ja: 十分なメモリの確保のエラー: %s

en: error binding socket to `%s': %s
ja: ソケットの「%s」へのバインドのエラー: %s

en: error changing size of key %d to %u bits: %s
ja: 鍵%dの長さを%u bit に変更する際にエラー: %s

en: error closing %s: %s
ja: 「%s」でクローズのエラー: %s

en: error creating `%s': %s
ja: 「%s」の作成エラー: %s

en: error creating a pipe: %s
ja: パイプの作成エラー: %s

en: error creating keybox `%s': %s
ja: keybox「%s」の作成エラー: %s

en: error creating keyring `%s': %s
ja: 鍵リング「%s」の作成エラー: %s

en: error creating passphrase: %s
ja: パスフレーズの作成エラー: %s

en: error creating socket: %s
ja: ソケット作成エラー: %s

en: error creating temporary file: %s
ja: 一時ファイルの作成エラー: %s

en: error finding trust record in `%s': %s
ja: 「%s」で信用レコードの検索エラー: %s

en: error finding writable keyDB: %s
ja: 書き込み可能keyDBの判定エラー: %s

en: error forking process: %s
ja: プロセスforkエラー: %s

en: error getting current key info: %s
ja: 現行鍵情報の取得エラー: %s

en: error getting default authentication keyID of card: %s
ja: カードのデフォルト認証keyIDの取得エラー: %s

en: error getting exit code of process %d: %s
ja: プロセス %d のexitコード取得エラー: %s

en: error getting key usage information: %s
ja: 鍵使用情報の取得エラー: %s

en: error getting new PIN: %s
ja: 新しいPINの取得エラー: %s

en: error getting nonce for the socket
ja: ソケットのナンス取得エラー

en: error getting serial number of card: %s
ja: カード・シリアル番号の取得エラー: %s

en: error getting stored flags: %s
ja: 保存されたフラグの取得エラー: %s

en: error importing certificate: %s
ja: 証明書のインポート・エラー: %s

en: error in `%s': %s
ja: 「%s」でエラー: %s

en: error in trailer line
ja: 後尾の行にエラーがあります

en: error locking keybox: %s
ja: keyboxのロックのエラー: %s

en: error opening `%s': %s
ja: 「%s」を開く際、エラー: %s

en: error reading `%s', line %d: %s
ja: 「%s」の読み込みエラー(行 %d): %s

en: error reading `%s': %s
ja: 「%s」の読み込みエラー: %s

en: error reading application data
ja: アプリケーション・データの読み込みエラー

en: error reading fingerprint DO
ja: フィンガー・プリントのデータ・オブジェクトの読み込みエラー

en: error reading from %s: %s
ja: 「%s」の読み込みエラー: %s

en: error reading input: %s
ja: 入力読み込みエラー: %s

en: error reading keyblock: %s
ja: 鍵ブロックの読み込みエラー: %s

en: error reading list of trusted root certificates
ja: 信用されたルート証明書のリストの読み込みエラ−

en: error reading nonce on fd %d: %s
ja: fd %dでナンスの読み込みエラー: %s

en: error reading secret keyblock "%s": %s
ja: 秘密鍵ブロック"%s"の読み込みエラー: %s

en: error reading the card: %s
ja: カードの読み込みエラー: %s

en: error retrieving CHV status from card
ja: カードからのCHVステイタス取得でエラー

en: error retrieving `%s' via %s: %s
ja: 「%s」を %s から取得する際のエラー: %s

en: error running `%s': exit status %d
ja: 「%s」の実行エラー: exitステイタス %d

en: error running `%s': probably not installed
ja: 「%s」の実行エラー: おそらくインストールされていません

en: error running `%s': terminated
ja: 「%s」の実行エラー: 終了しました

en: error sending %s command: %s
ja: 「%s」コマンドの送信エラー: %s

en: error sending standard options: %s
ja: 標準オプションを送信エラー: %s

en: error storing certificate
ja: 証明書の保存に失敗しました

en: error storing certificate: %s
ja: 証明書保存エラー: %s

en: error storing flags: %s
ja: フラグの保存エラー: %s

en: error while asking for the passphrase: %s
ja: パスフレーズを問い合わせする際、エラー: %s

en: error writing `%s': %s
ja: 「%s」の書き込みエラー: %s

en: error writing key to card: %s
ja: 鍵のカード書き込みエラー: %s

en: error writing key: %s
ja: 鍵の書き込みエラー: %s

en: error writing keyring `%s': %s
ja: 鍵リング「%s」の書き込みエラー: %s

en: error writing public keyring `%s': %s
ja: 公開鍵リング「%s」の書き込みエラー: %s

en: error writing secret keyring `%s': %s
ja: 秘密鍵リング「%s」の書き込みエラー: %s

en: error writing to %s: %s
ja: 「%s」の書き込みエラー: %s

en: error writing to `%s': %s
ja: 「%s」の書き込みエラー: %s

en: error writing to temporary file: %s
ja: 一時ファイルの書き込みエラー: %s

en: execv failed: %s
ja: execv が失敗しました: %s

en: existing key will be replaced
ja: 既存の鍵は置き換えられます

en: expired
ja: 期限切れ

en: expired: %s
ja: 期限切れ: %s

en: expires: %s
ja: 有効期限: %s

en: export attribute user IDs (generally photo IDs)
ja: ユーザIDの属性(通常フォトID)をエクスポートします

en: export certificates
ja: 証明書をエクスポートする

en: export keys
ja: 鍵をエクスポートする

en: export keys in an S-expression based format
ja: S式ベースのフォーマットで鍵をエクスポートする

en: export keys to a key server
ja: 鍵サーバに鍵をエクスポートする

en: export revocation keys marked as "sensitive"
ja: "sensitive"(機密)と指定された失効鍵をエクスポートします

en: export signatures that are marked as local-only
ja: ローカルのみと指定された署名をエクスポートします

en: exporting secret keys not allowed
ja: 秘密鍵のエクスポートは認められません

en: external keyserver calls are not supported in this build
ja: このビルドでは、外部鍵サーバの呼出しはサポートしていません

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
ja: オプション・ファイルの許可モードが、安全ではないので、
    外部プログラムの呼出しは、使用禁止です。

en: failed to acquire the pinentry lock: %s
ja: pinentryのロックの獲得に失敗しました: %s

en: failed to allocate keyDB handle
ja: keyDBハンドルの確保に失敗しました

en: failed to create stream from socket: %s
ja: ソケットからストリームを作成するのに失敗しました: %s

en: failed to create temporary file `%s': %s
ja: 一時ファイル「%s」の作成に失敗しました: %s

en: failed to get the fingerprint
ja: フィンガー・プリントの取得に失敗しました

en: failed to initialize the TrustDB: %s
ja: 信用データベースの初期化に失敗しました: %s

en: failed to open `%s': %s
ja: 「%s」が開けません: %s

en: failed to proxy %s inquiry to client
ja: プロキシ%sのクライアントへの問い合わせが失敗しました

en: failed to rebuild keyring cache: %s
ja: 鍵リング・キャッシュの再構築に失敗しました: %s

en: failed to store the creation date: %s
ja: 生成日の保管に失敗しました: %s

en: failed to store the fingerprint: %s
ja: 指紋の保管に失敗しました: %s

en: failed to store the key: %s
ja: 鍵の保管に失敗しました: %s

en: failed to unprotect the subkey: %s
ja: 副鍵のロックを解除するのに失敗しました: %s

en: failed to use default PIN as %s: %s - disabling further default use
ja: デフォルトのPIN %s を使うのに失敗しました: %s - これ以上デフォルトとしての使用を無効とします

en: female
ja: 女

en: fetch missing issuer certificates
ja: 紛失している発行者証明書を取得する

en: fetch the key specified in the card URL
ja: カードURLで指定された鍵の引き出し

en: file `%s', line %d: %s
ja: ファイル「%s」(行 %d): %s

en: fingerprint on card does not match requested one
ja: カードのフィンガー・プリントが要求されたものと一致しません

en: fingerprint=%s
ja: フィンガー・プリント=%s

en: flag the selected user ID as primary
ja: 選択したユーザIDを主にする

en: forced
ja: 強制

en: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
ja: 共通鍵暗号方式 %s (%d) の強制が、受取人の優先指定をそむきます

en: found another possible matching CA certificate - trying again
ja: 別の一致する可能性があるCA証明書が見つかりました - 再度試します

en: fstat of `%s' failed in %s: %s
ja: 「%s」のfstatが%sで失敗しました: %s

en: fstat(%d) failed in %s: %s
ja: fstat(%d)が%sで失敗しました: %s

en: full
ja: 充分

en: generate a new key pair
ja: 新しい鍵対を生成

en: generate a revocation certificate
ja: 失効証明書を生成

en: generate new keys
ja: 新しい鍵を生成

en: generating key failed
ja: 鍵の生成に失敗しました

en: generating new key
ja: 新しい鍵を生成

en: generating the deprecated 16-bit checksum for secret key protection
ja: 廃止された16ビットのチェックサムを秘密鍵の保護に生成

en: get the configuration directories for gpgconf
ja: gpgconfのためにコンフィグレーション・ディレクトリを取得する

en: gpg-agent is not available in this session
ja: このセッションでgpg-agentは無効です

en: gpg-agent protocol version %d is not supported
ja: gpg-agentプロトコル・バージョン%dはサポートされていません

en: handler 0x%lx for fd %d started
ja: ハンドラ0x%lx (fd %d に対する)が開始

en: handler 0x%lx for fd %d terminated
ja: ハンドラ0x%lx (fd %d に対する)が終了

en: handler for fd %d started
ja: fd %dのハンドラが開始されました

en: handler for fd %d terminated
ja: fd %dのハンドラが終了しました

en: hash algorithm %d (%s) for signer %d not supported; using %s
ja: ハッシュ・アルゴリズム %d (%s)(署名人 %d へ)はサポートされていません。%s を使います

en: hash algorithm used for signer %d: %s (%s)
ja: 署名者 %dのために使われたハッシュアルゴリズム: %s (%s)

en: honor the PKA record set on a key when retrieving keys
ja: 鍵に設定されたPKAレコードを鍵の取得時に与える

en: honor the preferred keyserver URL set on the key
ja: 鍵に設定される優先鍵サーバURLを与える

en: host not found
ja: ホストが見つかりません

en: iconv_open failed: %s
ja: iconv_openに失敗しました: %s

en: ignore requests to change the TTY
ja: TTYの変更要求を無視する

en: ignore requests to change the X display
ja: Xディスプレイの変更要求を無視する

en: ignoring garbage line
ja: ガベージ行を無視します

en: import certificates
ja: 証明書をインポートする

en: import keys from a key server
ja: 鍵サーバから鍵をインポートする

en: import signatures that are marked as local-only
ja: ローカルだけとマークされた署名をインポートします

en: import/merge keys
ja: 鍵のインポート/マージ

en: importing common certificates `%s'
ja: 共通証明書のインポート・エラー: %s

en: importing secret keys not allowed
ja: 秘密鍵のインポートは禁止です

en: include revoked keys in search results
ja: 失効した鍵を検索結果に含める

en: include subkeys when searching by key ID
ja: key IDによる検索に副鍵も含める

en: input file name (default stdin)
ja: 入力ファイル名 (デフォルト stdin)

en: input line %u too long or missing LF
ja: 入力の%u行目が長すぎるか、LFがないようです

en: input line longer than %d characters
ja: 入力行の長さが%d文字を超えています

en: interactive marking as trusted disabled for this session
ja: インタラクティブに信用するとマークすることはこのセッションでは無効となっています

en: interactive marking as trusted not enabled in gpg-agent
ja: インタラクティブに信用するとマークすることがgpg-agentで有効となっていません

en: intermediate certificate has expired
ja: 中間証明書が有効期限を過ぎています

en: intermediate certificate is good
ja: 中間証明書は正しいです

en: intermediate certificate not created during lifetime of issuer
ja: 発行者のライフタイムの間に中間証明書が作られていません

en: intermediate certificate not yet valid
ja: 中間証明書はまだ有効ではありません

en: invalid
ja: 無効

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
ja: 無効なS2Kモード。0か1か3でなければなりません

en: invalid alias definition
ja: 無効なエイリアス定義です

en: invalid armor header:
ja: 無効な外装ヘッダー:

en: invalid armor: line longer than %d characters
ja: 無効な外装: 行の長さが%d文字を超えています

en: invalid auto-key-locate list
ja: 無効な auto-key-locate リストです

en: invalid clearsig header
ja: 無効なクリア・テクスト署名ヘッダー

en: invalid command
ja: 無効なコマンド

en: invalid command "%.50s"
ja: 無効なコマンド "%.50s"

en: invalid command (there is no implicit command)
ja: 無効なコマンド (暗黙のコマンドはありません)

en: invalid country code in `%s', line %d
ja: 「%s」 (行 %d)で無効な国識別コード

en: invalid dash escaped line:
ja: 無効なダッシュでエスケープされた行:

en: invalid debug-level `%s' given
ja: 無効なdebug-level「%s」が与えられました

en: invalid default preferences
ja: 無効なデフォルトの優先指定

en: invalid default-cert-level; must be 0, 1, 2, or 3
ja: 無効なdefault-cert-level。0か1か2か3でなければなりません

en: invalid export options
ja: 無効なエクスポート・オプションです

en: invalid fingerprint
ja: 無効なフィンガー・プリント

en: invalid formatted fingerprint in `%s', line %d
ja: 「%s」(行 %d) 無効な形式のフィンガー・プリント

en: invalid hash algorithm `%s'
ja: 無効なハッシュ・アルゴリズム「%s」です

en: invalid import options
ja: 無効なインポート・オプションです

en: invalid item `%s' in preference string
ja: 優先指定の文字列に無効な項目「%s」があります

en: invalid keyflag in `%s', line %d
ja: 「%s」の無効な鍵フラグ(行 %d)

en: invalid keyserver options
ja: 無効な鍵サーバ・オプションです

en: invalid keyserver protocol (us %d!=handler %d)
ja: 無効な鍵サーバ・プロトコルです (us %d!=handler %d)

en: invalid list options
ja: 無効な一覧オプションです

en: invalid min-cert-level; must be 1, 2, or 3
ja: 無効なmin-cert-level。0か1か2か3でなければなりません

en: invalid option
ja: 無効なオプション

en: invalid option "%.50s"
ja: 無効なオプション "%.50s"

en: invalid personal cipher preferences
ja: 無効な個人用暗号方式の優先指定

en: invalid personal compress preferences
ja: 無効な個人用圧縮の優先指定

en: invalid personal digest preferences
ja: 無効な個人用ダイジェストの優先指定

en: invalid radix64 character %02X skipped
ja: 無効な64進文字%02Xをスキップしました

en: invalid radix64 character %02x skipped
ja: 無効な64進文字%02Xをスキップしました

en: invalid root packet detected in proc_tree()
ja: proc_tree() の中に無効なルート・パケットを検出しました

en: invalid signature: message digest attribute does not match computed one
ja: 無効な署名: メッセージ・ダイジェストの属性が計算されたものと一致しません

en: invalid structure of OpenPGP card (DO 0x93)
ja: OpenPGPカードに無効な構造 (データ・オブジェクト 0x93)

en: invalid value
ja: 無効な値

en: invalid verify options
ja: 無効な検証オプションです

en: invoke gpg-protect-tool
ja: gpg-protect-toolを起動する

en: issuer certificate is not marked as a CA
ja: 発行者の証明書がCAとしてマークされていません

en: issuer certificate not found
ja: 発行者証明書が見つかりません

en: it is strongly suggested that you update your preferences and
ja: あなたの優先指定を更新し、この鍵を再配布することが強く推奨されます

en: key "%s" not found on keyserver
ja: 鍵"%s"が鍵サーバに見つかりません

en: key "%s" not found: %s
ja: 鍵"%s"が見つかりません: %s

en: key %s has no user IDs
ja: 鍵%sにはユーザIDがありません

en: key %s marked as ultimately trusted
ja: 鍵%sを絶対的に信用するよう記録しました

en: key %s occurs more than once in the trustdb
ja: 鍵%sが信用データベースに複数あります

en: key %s was created %lu second in the future (time warp or clock problem)
ja: 鍵%sは%lu秒未来にできました (時間歪曲か時計の障害でしょう)

en: key %s was created %lu seconds in the future (time warp or clock problem)
ja: 鍵%sは%lu秒未来にできました (時間歪曲か時計の障害でしょう)

en: key %s: "%s" %d new signatures
ja: 鍵%s: "%s" 新しい署名を%d個

en: key %s: "%s" %d new subkeys
ja: 鍵%s: "%s" 新しい副鍵を%d個

en: key %s: "%s" %d new user IDs
ja: 鍵%s: "%s" 新しいユーザIDを%d個

en: key %s: "%s" %d signature cleaned
ja: 鍵%s: "%s" %d個の署名をきれいにしました

en: key %s: "%s" %d signatures cleaned
ja: 鍵%s: "%s" %d個の署名をきれいにしました

en: key %s: "%s" %d user ID cleaned
ja: 鍵%s: "%s" %d個のユーザIDをきれいにしました

en: key %s: "%s" %d user IDs cleaned
ja: 鍵%s: "%s" %d個のユーザIDをきれいにしました

en: key %s: "%s" 1 new signature
ja: 鍵%s: "%s" 新しい署名を1個

en: key %s: "%s" 1 new subkey
ja: 鍵%s: "%s" 新しい副鍵を1個

en: key %s: "%s" 1 new user ID
ja: 鍵%s: "%s" 新しいユーザIDを1個

en: key %s: "%s" not changed
ja: 鍵%s:"%s"変更なし

en: key %s: "%s" revocation certificate added
ja: 鍵%s:"%s"失効証明書の追加

en: key %s: "%s" revocation certificate imported
ja: 鍵%s:"%s"失効証明書をインポートしました

en: key %s: %s
ja: 鍵%s: %s

en: key %s: PGP 2.x style key - skipped
ja: 鍵%s: PGP 2.x形式の鍵です - スキップします

en: key %s: PKS subkey corruption repaired
ja: 鍵%s: PKSの副鍵変造を修復

en: key %s: accepted as trusted key
ja: 鍵%s: 信用する鍵として受理しました

en: key %s: accepted non self-signed user ID "%s"
ja: 鍵%s: 受理した未自己署名のユーザID"%s"

en: key %s: already in secret keyring
ja: 鍵%s: 既に秘密鍵リングにあります

en: key %s: can't locate original keyblock: %s
ja: 鍵%s: 元の鍵ブロックに位置づけできません: %s

en: key %s: can't read original keyblock: %s
ja: 鍵%s: 元の鍵ブロックを読み込めません: %s

en: key %s: direct key signature added
ja: 鍵%s: 直接鍵署名を追加

en: key %s: doesn't match our copy
ja: 鍵%s: こちらの複製と合いません

en: key %s: duplicated user ID detected - merged
ja: 鍵%s: 重複したユーザIDの検出 - マージ

en: key %s: invalid direct key signature
ja: 鍵%s: 無効な直接鍵署名

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - rejected
ja: 鍵%s: 無効な失効証明書: %s - 拒否

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - skipped
ja: 鍵%s: 無効な失効証明書: %s - スキップします

en: key %s: invalid self-signature on user ID "%s"
ja: 鍵%s: ユーザID"%s"の自己署名が、無効です

en: key %s: invalid subkey binding
ja: 鍵%s: 無効な副鍵の対応です

en: key %s: invalid subkey revocation
ja: 鍵%s: 無効な副鍵失効です

en: key %s: key material on-card - skipped
ja: 鍵%s: 鍵はカード上にあります - スキップします

en: key %s: new key - skipped
ja: 鍵%s: 新しい鍵です - スキップします

en: key %s: no public key - can't apply revocation certificate
ja: 鍵%s: 公開鍵がありません - 失効証明書を適用できません

en: key %s: no public key for trusted key - skipped
ja: 鍵%s: 信用される鍵の公開鍵がありません - スキップします

en: key %s: no subkey for key binding
ja: 鍵%s: 鍵に対応する副鍵がありません

en: key %s: no subkey for key revocation
ja: 鍵%s: 鍵失効に対する副鍵がありません

en: key %s: no subkey for subkey binding signature
ja: 鍵%s: 副鍵対応への署名にたいする副鍵がありません

en: key %s: no subkey for subkey revocation signature
ja: 鍵%s: 副鍵失効署名にたいする副鍵がありません

en: key %s: no user ID
ja: 鍵%s: ユーザIDがありません

en: key %s: no user ID for signature
ja: 鍵%s: 署名に対応するユーザIDがありません

en: key %s: no valid user IDs
ja: 鍵%s: 有効なユーザIDがありません

en: key %s: non exportable signature (class 0x%02X) - skipped
ja: 鍵%s: エクスポート不可な署名 (クラス0x%02X) - スキップします

en: key %s: not protected - skipped
ja: 鍵%s: 保護されていません - スキップします

en: key %s: public key "%s" imported
ja: 鍵%s: 公開鍵"%s"をインポートしました

en: key %s: public key not found: %s
ja: 鍵%s: 公開鍵が見つかりません: %s

en: key %s: removed multiple subkey binding
ja: 鍵%s: 多重副鍵の対応を削除します

en: key %s: removed multiple subkey revocation
ja: 鍵%s: 無効な副鍵の多重失効を削除します

en: key %s: revocation certificate at wrong place - skipped
ja: 鍵%s: 失効証明書が誤って設定されています - スキップします

en: key %s: secret key imported
ja: 鍵%s: 秘密鍵をインポートしました

en: key %s: secret key not found: %s
ja: 鍵%s: 秘密鍵が見つかりません: %s

en: key %s: secret key with invalid cipher %d - skipped
ja: 鍵%s: 無効な暗号方式%dの秘密鍵です - スキップします

en: key %s: secret key without public key - skipped
ja: 鍵%s: 公開鍵のない秘密鍵です - スキップします

en: key %s: skipped subkey
ja: 鍵%s: スキップした副鍵

en: key %s: skipped user ID "%s"
ja: 鍵%s: スキップしたユーザID"%s"

en: key %s: subkey signature in wrong place - skipped
ja: 鍵%s: 副鍵署名の場所が、誤っています - スキップします

en: key %s: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
ja: 鍵%s: 予期せぬ署名クラス (0x%02X) - スキップします

en: key %s: unsupported public key algorithm
ja: 鍵%s: サポートしていない公開鍵アルゴリズムです

en: key %s: unsupported public key algorithm on user ID "%s"
ja: 鍵%s: ユーザID"%s"のサポートしていない公開鍵アルゴリズムです

en: key already exists
ja: 鍵はもうあります

en: key export failed: %s
ja: 鍵のエクスポートに失敗しました: %s

en: key generation completed (%d seconds)
ja: 鍵の生成が完了しました (%d秒)

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
ja: 鍵は%lu秒未来にできました (時間歪曲か時計の障害でしょう)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
ja: 鍵は%lu秒未来にできました (時間歪曲か時計の障害でしょう)

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
ja: セキュアでないというフラグが鍵には設定されていません。
    偽物乱数生成器とはいっしょに使えません!

en: key not found on keyserver
ja: 鍵が鍵サーバに見つかりません

en: key operation not possible: %s
ja: 鍵は操作できません: %s

en: keyblock resource `%s': %s
ja: keyblock リソース「%s」: %s

en: keybox `%s' created
ja: keybox「%s」が作成されました

en: keyring `%s' created
ja: 鍵リング「%s」を作成しました

en: keyserver communications error: %s
ja: 鍵サーバ通信エラー: %s

en: keyserver did not send VERSION
ja: 鍵サーバはVERSIONを送信しませんでした

en: keyserver internal error
ja: 鍵サーバの内部エラー

en: keyserver receive failed: %s
ja: 鍵サーバからの受信に失敗しました: %s

en: keyserver refresh failed: %s
ja: 鍵サーバの回復に失敗しました: %s

en: keyserver search failed: %s
ja: 鍵サーバの検索に失敗しました: %s

en: keyserver send failed: %s
ja: 鍵サーバへの送信に失敗しました: %s

en: keyserver timed out
ja: 鍵サーバのタイムアウト

en: keysize invalid; using %u bits
ja: 無効な鍵長。%uビットにします

en: keysize rounded up to %u bits
ja: 鍵長を%uビットに丸めます

en: keyword too long
ja: キーワードが長すぎます

en: libgcrypt is too old (need %s, have %s)
ja: libgcrypt は古すぎます (必要 %s, 現在 %s)

en: line %d: error getting key by keygrip `%s': %s
ja: 行 %d: keygrip「%s」から鍵の取得エラー: %s

en: line %d: error reading key `%s' from card: %s
ja: 行 %d: カードから鍵「%s」の読み込みエラー: %s

en: line %d: invalid algorithm
ja: 行 %d: 無効なアルゴリズムです

en: line %d: invalid key length %u (valid are %d to %d)
ja: 行 %d: 無効な鍵長 %u (%d から %dが有効)です

en: line %d: invalid subject name `%s' at pos %d
ja: 行 %d: 無効なサブジェクト名「%s」(位置: %d)です

en: line %d: invalid subject name label `%.*s'
ja: 行 %d: 無効なサブジェクト名ラベル「%.*s」です

en: line %d: key generation failed: %s <%s>
ja: 行 %d: 鍵の生成に失敗しました: %s <%s>

en: line %d: no subject name given
ja: 行 %d: サブジェクト名がありません

en: line %d: not a valid email address
ja: 行 %d: 有効な電子メール・アドレスではありません

en: line shortened due to embedded Nul character
ja: 組込みのNulキャラクタのため行は短くされました

en: line too long
ja: 行が長すぎます

en: line too long - skipped
ja: 行が長すぎます - スキップされました

en: list all available data
ja: 全有効データを表示

en: list all components
ja: すべてのコンポーネントをリストする

en: list and check key signatures
ja: 鍵署名の検査と一覧

en: list certificate chain
ja: 証明書のチェインを表示する

en: list external keys
ja: 外部鍵を一覧する

en: list global configuration file
ja: グローバルのコンフィグレーション・ファイルをリストする

en: list key and user IDs
ja: 鍵とユーザIDの一覧

en: list keys
ja: 鍵の一覧

en: list keys and fingerprints
ja: 鍵とフィンガー・プリントの一覧

en: list keys and signatures
ja: 鍵と署名の一覧

en: list preferences (expert)
ja: 優先指定の一覧 (エキスパート)

en: list preferences (verbose)
ja: 優先指定の一覧 (冗長)

en: list secret keys
ja: 秘密鍵の一覧

en: listen() failed: %s
ja: listen() に失敗しました: %s

en: listening on socket `%s'
ja: ソケット「%s」でlisten

en: lock `%s' not made: %s
ja: lock 「%s」 は作成されませんでした: %s

en: looking up issuer at external location
ja: 発行者の外部ロケーションを調べています

en: looking up issuer from the Dirmngr cache
ja: Dirmngrキャッシュから発行者を調べています

en: make a clear text signature
ja: クリア・テクスト署名を作成

en: make a detached signature
ja: 分遣署名を作成

en: make a signature
ja: 署名を作成

en: make timestamp conflicts only a warning
ja: 日時の矛盾を警告だけにします

en: make_keysig_packet failed: %s
ja: make_keysig_packet に失敗しました: %s

en: male
ja: 男

en: malformed CRC
ja: CRCの書式が正しくありません

en: malformed DIRMNGR_INFO environment variable
ja: DIRMNGR_INFO環境変数が破壊されています

en: malformed GPG_AGENT_INFO environment variable
ja: GPG_AGENT_INFO環境変数が壊れています

en: marginal
ja: まぁまぁ

en: marginals-needed must be greater than 1
ja: marginals-neededは1より大きな値が必要です

en: max-cert-depth must be in the range from 1 to 255
ja: max-cert-depthは1から255の範囲でなければなりません

en: menu to change or unblock the PIN
ja: PINブロックの解除や変更のメニュー

en: missing argument
ja: 引数ありません

en: missing argument for option "%.50s"
ja: オプション"%.50s"に引数がありません

en: move a backup key to a smartcard
ja: バックアップ鍵をICカードへ移動

en: move a key to a smartcard
ja: 鍵をICカードへ移動

en: moving a key signature to the correct place
ja: 鍵の署名を正しい場所に移動します

en: name of socket too long
ja: ソケット名が長すぎます

en: nested clear text signatures
ja: 入れ子のクリア・テクスト署名

en: never
ja: 無期限

en: never
ja: 無期限

en: never consult a CRL
ja: 決してCRLを調べない

en: new configuration file `%s' created
ja: 新しいコンフィグレーション・ファイル「%s」を作成しました

en: next trustdb check due at %s
ja: 次回の信用データベース検査は、%sです

en: no --keyfile option provided
ja: --keyfileオプションが与えられていません

en: no --program option provided
ja: --programオプションが指定されていません

en: no = sign found in group definition `%s'
ja: =記号が、グループ定義「%s」内に見つかりません

en: no CRL found for certificate
ja: 証明書に対するCRLがありません

en: no class provided
ja: クラスが与えられていません

en: no corresponding public key: %s
ja: 対応する公開鍵がありません: %s

en: no default secret keyring: %s
ja: デフォルトの秘密鍵リングがありません: %s

en: no gpg-agent running in this session
ja: このセッションでgpg-agentは実行されていません

en: no handler for keyserver scheme `%s'
ja: 鍵サーバ・スキーム「%s」用のハンドラがありません

en: no issuer found in certificate
ja: 証明書の発行者がありません

en: no key usage specified - assuming all usages
ja: 鍵の使い方が指定されていません - すべての使い道を仮定します

en: no keyserver action!
ja: 鍵サーバ・アクションがありません!

en: no keyserver known (use option --keyserver)
ja: 既知の鍵サーバがありません (オプション--keyserverを使いましょう)

en: no need for a trustdb check
ja: 信用データベースの検査は、不要です

en: no need for a trustdb check with `%s' trust model
ja: 信用モデル「%s」で信用データベースの検査は、不要です

en: no need for a trustdb update with `%s' trust model
ja: 信用モデル「%s」で信用データベースの更新は、不要です

en: no remote program execution supported
ja: 遠隔プログラムの実行は、サポートしていません

en: no revocation keys found for "%s"
ja: "%s"用の失効鍵が見つかりません

en: no running dirmngr - starting `%s'
ja: Dirmngrが動いていません - 開始します「%s」

en: no running gpg-agent - starting one
ja: gpg-agentが動いていません - 開始します

en: no secret key
ja: 秘密鍵がありません

en: no secret subkey for public subkey %s - ignoring
ja: 公開副鍵%sにたいする秘密副鍵がありません - 無視

en: no signature found
ja: 署名が見つかりません

en: no signed data
ja: 署名されたデータがありません

en: no suitable card key found: %s
ja: 適当なカードの鍵が見つかりません: %s

en: no ultimately trusted keys found
ja: 絶対的に信用する鍵が見つかりません

en: no valid OpenPGP data found.
ja: 有効なOpenPGPデータが見つかりません。

en: no valid addressees
ja: 有効な宛先がありません

en: no valid recipients given
ja: 有効な受け取り手が指定されていません

en: no writable keyring found: %s
ja: 書き込み可能な鍵リングが見つかりません: %s

en: no writable public keyring found: %s
ja: 書き込み可能な公開鍵リングが見つかりません: %s

en: no writable secret keyring found: %s
ja: 書き込み可能な秘密鍵リングが見つかりません: %s

en: not a detached signature
ja: 分遣署名ではありません

en: not an OpenPGP card
ja: OpenPGPカードでありません

en: not forced
ja: 強制なし

en: not human readable
ja: 人には読めません

en: note: non-critical certificate policy not allowed
ja: 注意: クリティカルでない証明書ポリシは認められません

en: number of issuers matching: %d
ja: マッチする発行者の数: %d

en: number of matching certificates: %d
ja: マッチする証明書の数: %d

en: okay, we are the anonymous recipient.
ja: 終了。匿名の受取人用です。

en: old encoding of the DEK is not supported
ja: DEKの旧式エンコーディングは、サポートしていません

en: old style (PGP 2.x) signature
ja: 古い形式 (PGP 2.x) の署名

en: only --decrypt and --encrypt are supported
ja: --decryptと--encryptだけがサポートされています

en: only accept updates to existing keys
ja: 既存の鍵に対する更新のみ認めます

en: option "%.50s" does not expect an argument
ja: オプション"%.50s"は引数をとりません

en: option "%.50s" is ambiguous
ja: オプション"%.50s"はあいまいです

en: option "%s" ignored due to "%s"
ja: オプション"%s"は"%s"のため無視されました

en: option "%s" requires a program and optional arguments
ja: オプション"%s"はプログラムとオプショナルの引数を要します

en: option file `%s': %s
ja: オプション・ファイル「%s」: %s

en: original file name='%.*s'
ja: 元のファイル名='%.*s'

en: out of core
ja: メモリがありません

en: out of core
ja: メモリがありません

en: out of core in secure memory while allocating %lu bytes
ja: %luバイトの確保においてセキュア・メモリが足りません

en: out of core while allocating %lu bytes
ja: %luバイトの確保においてメモリが足りません

en: ownertrust information cleared
ja: 所有者信用情報をクリアしました

en: ownertrust value missing
ja: 所有者信用度がありません

en: pass a command to the dirmngr
ja: dirmngrにコマンドを渡す

en: passphrase generated with unknown digest algorithm %d
ja: 不明のダイジェスト・アルゴリズムで生成されたパスフレーズ %d

en: passphrase not correctly repeated; try again
ja: パスフレーズをちゃんと繰り返していません。再入力してください

en: please do a --check-trustdb
ja: --check-trustdbを実行してください

en: please make sure that the "dirmngr" is properly installed
ja: "dirmngr" が正しくインストールされていることを確認してください

en: please see %s for more information
ja: 詳細は%sをご覧ください

en: please use "%s%s" instead
ja: "%s%s"を代わりに使ってください

en: please use the option `--daemon' to run the program in the background
ja: "--daemon"オプションを使って、プログラムをバックグラウンドで実行してください

en: please wait while key is being generated ...
ja: 鍵生成の間、お待ちください ...

en: preference `%s' duplicated
ja: 優先指定「%s」の重複

en: premature eof (in CRC)
ja: ファイル末尾が早すぎます (CRCの途中)

en: premature eof (in trailer)
ja: ファイル末尾が早すぎます (後尾部の中にあります)

en: premature eof (no CRC)
ja: ファイル末尾が早すぎます (CRCがありません)

en: print data out hex encoded
ja: 16進でエンコードしてデータ出力を表示する

en: print message digests
ja: メッセージ・ダイジェストを表示

en: print the card status
ja: カード・ステイタスを表示

en: problem handling encrypted packet
ja: 暗号化パケットの取扱いで障害

en: problem looking for existing certificate: %s
ja: 既存の証明書の検索の問題: %s

en: problem re-searching certificate: %s
ja: 証明書の再検索の問題: %s

en: problem setting the gpg-agent options
ja: gpg-agentオプションの設定の問題

en: problem with the agent
ja: エージェントに障害

en: problem with the agent: %s
ja: エージェントに問題: %s

en: program filename
ja: program [ファイル名]

en: prompt before overwriting
ja: 上書き前に確認

en: protection algorithm %d%s is not supported
ja: 保護アルゴリズム%d%sはサポートされていません

en: protection digest %d is not supported
ja: 保護ダイジェスト%dはサポートしていません

en: pth_select failed: %s - waiting 1s
ja: pth_selectに失敗しました: %s - 一秒待ちます

en: pty read failed: %s
ja: pty read が失敗しました: %s

en: public and secret key created and signed.
ja: 公開鍵と秘密鍵を作成し、署名しました。

en: public key %s is %lu second newer than the signature
ja: 公開鍵%sは、署名よりも%lu秒新しいものです

en: public key %s is %lu seconds newer than the signature
ja: 公開鍵%sは、署名よりも%lu秒新しいものです

en: public key %s not found: %s
ja: 公開鍵%sが見つかりません: %s

en: public key decryption failed: %s
ja: 公開鍵の復号に失敗しました: %s

en: public key does not match secret key!
ja: 公開鍵と秘密鍵が照合しません!

en: public key encrypted data: good DEK
ja: 公開鍵による暗号化済みデータ: 正しいDEKです

en: public key is %s
ja: 公開鍵は%sです

en: public key of ultimately trusted key %s not found
ja: 絶対的に信用する鍵%sの公開鍵が見つかりません

en: quiet
ja: おとなしく

en: quit this menu
ja: このメニューを終了

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
ja: 外装の中にquoted printable文字があります。おそらくバグのあるMTAが使われたのでしょう

en: re-distribute this key to avoid potential algorithm mismatch problems
ja: それによって、潜在的なアルゴリズム不一致の問題を避けられます

en: read error
ja: 読み込みエラー

en: read error in `%s': %s
ja: 「%s」で読み込みエラー: %s

en: read failed: %s
ja: read が失敗しました: %s

en: reading from `%s'
ja: 「%s」から読み込み

en: reading options from `%s'
ja: 「%s」からオプションを読み込みます

en: reading public key failed: %s
ja: 公開鍵の読み込みに失敗しました: %s

en: reading stdin ...
ja: 標準入力より読み込み中 ...

en: reason for revocation:
ja: 失効理由:

en: receiving line failed: %s
ja: 行の受信に失敗しました: %s

en: refreshing %d keys from %s
ja: %d本の鍵を%sから回復

en: refreshing 1 key from %s
ja: 1本の鍵を%sから回復

en: register a smartcard
ja: ICカードを登録する

en: rejected by import filter
ja: インポート・フィルタにより拒否されました

en: remove as much as possible from key after import
ja: インポートの後、できるだけ除去します

en: remove as much as possible from key during export
ja: エクスポートの際、できるだけ除去する

en: remove keys from the public keyring
ja: 公開鍵リングから鍵を削除

en: remove keys from the secret keyring
ja: 秘密鍵リングから鍵を削除

en: remove the passphrase from exported subkeys
ja: エクスポートされた副鍵のパスフレーズを除去する

en: remove unusable parts from key after import
ja: インポート後、利用できない部分を鍵から除去します

en: remove unusable parts from key during export
ja: エクスポートの際、利用できない部分を除去する

en: removing stale lockfile (created by %d)
ja: 古い lockfile (%d により作成)を除去します

en: renaming `%s' to `%s' failed: %s
ja: 「%s」から「%s」へ名前変更に失敗: %s

en: repair damage from the pks keyserver during import
ja: インポート時にpksキーサーバからのダメージを修正します

en: requesting key %s from %s
ja: 鍵%sを%sに要求

en: requesting key %s from %s server %s
ja: 鍵%sを%sからサーバ%sに要求

en: required certificate attributes missing: %s%s%s
ja: 必要な証明書の属性がありません: %s%s%s

en: resource problem: out of core
ja: リソースの問題: メモリがありません

en: response does not contain the RSA modulus
ja: 応答にRSAの法(modulus)が含まれていません

en: response does not contain the RSA public exponent
ja: 応答にRSA公開指数が含まれていません

en: response does not contain the public key data
ja: 応答に公開鍵データが含まれていません

en: revocation comment:
ja: 失効のコメント:

en: revoke key or selected subkeys
ja: 鍵の失効または選択した副鍵の失効

en: revoke selected user IDs
ja: ユーザIDの失効

en: revoke signatures on the selected user IDs
ja: 選択したユーザIDの署名を失効

en: revoked
ja: 失効

en: revoked by your key %s on %s
ja: あなたの鍵%sで%sに失効されています

en: revoked: %s
ja: 失効: %s

en: root certificate has expired
ja: ルート証明書が有効期限を過ぎています

en: root certificate has now been marked as trusted
ja: ルート証明書は信用すると今、マークされました

en: root certificate is good
ja: ルート証明書は正しいです

en: root certificate is not marked trusted
ja: ルート証明書が信用できるとマークされていません

en: root certificate missing
ja: ルート証明書がありません

en: root certificate not yet valid
ja: ルート証明書がまだ有効ではありません

en: rounded up to %u bits
ja: %uビットに切り上げます

en: run /subst on startup
ja: 起動時に /subst を実行する

en: run in daemon mode (background)
ja: デーモン・モードで実行 (バックグラウンド)

en: run in multi server mode (foreground)
ja: マルチ・サーバ・モード(フォアグラウンド)で実行

en: run in server mode
ja: サーバ・モードで実行

en: run in server mode (foreground)
ja: サーバ・モードで実行 (フォアグラウンド)

en: run the Assuan server given on the command line
ja: コマンド・ラインで与えられたAssuanサーバを実行する

en: save and quit
ja: 保存して終了

en: search for keys on a key server
ja: 鍵サーバの鍵を検索する

en: searching for "%s" from %s
ja: "%s"をサーバ%sから検索

en: searching for "%s" from %s server %s
ja: "%s"を%sサーバ%sから検索

en: searching for names from %s
ja: "%s"から名前を検索

en: searching for names from %s server %s
ja: %sからサーバ%sで名前を検索

en: secret key "%s" not found: %s
ja: 秘密鍵"%s"が見つかりません: %s

en: secret key %s: %s
ja: 秘密鍵 %s: %s

en: secret key already stored on a card
ja: 秘密鍵はもうカードに保管してあります

en: secret key file (required)
ja: 秘密鍵ファイル (必須)

en: secret key parts are not available
ja: 秘密部分が得られません

en: secret parts of key are not available
ja: 鍵の秘密部分が無効です

en: seems to be not encrypted
ja: 暗号化されていないようです

en: select failed: %s
ja: select が失敗しました: %s

en: select subkey N
ja: subkey Nの選択

en: select user ID N
ja: ユーザID Nの選択

en: selected certification digest algorithm is invalid
ja: 選択された証明書ダイジェスト・アルゴリズムは、無効です

en: selected cipher algorithm is invalid
ja: 選択された暗号アルゴリズムは、無効です

en: selected compression algorithm is invalid
ja: 選択された圧縮アルゴリズムは、無効です

en: selected digest algorithm is invalid
ja: 選択されたダイジェスト・アルゴリズムは、無効です

en: self-signed certificate has a BAD signature
ja: 自己署名証明書に*不正な*署名があります

en: sending key %s to %s
ja: 鍵%sを%sへ送信

en: sending key %s to %s server %s
ja: 鍵%sを%sサーバ%sへ送信

en: sending line failed: %s
ja: 行の送信に失敗しました: %s

en: set a notation for the selected user IDs
ja: 選択したユーザIDに注釈を設定する

en: set debugging flags
ja: デバッグ・フラグを設定

en: set preference list for the selected user IDs
ja: 選択したユーザIDに優先指定リストを設定

en: set the preferred keyserver URL for the selected user IDs
ja: 選択したユーザIDに優先鍵サーバのURIを設定

en: sh-style command output
ja: sh-形式のコマンド出力

en: shadowing the key failed: %s
ja: 鍵のシャドウ化に失敗しました: %s

en: show IETF standard notations during signature listings
ja: 署名の一覧にIETF標準注釈を表示する

en: show IETF standard notations during signature verification
ja: 署名の検証時にIETF標準注釈を表示する

en: show admin commands
ja: 管理コマンドを表示

en: show all notations during signature listings
ja: 署名の一覧にすべての注釈を表示する

en: show all notations during signature verification
ja: 署名の検証時にすべての注釈を表示する

en: show expiration dates during signature listings
ja: 署名の一覧に有効期限の日付を表示する

en: show key fingerprint
ja: 鍵のフィンガー・プリントを表示

en: show only the primary user ID in signature verification
ja: 署名の検証時に主なユーザIDだけをを表示する

en: show policy URLs during signature listings
ja: 署名の一覧にポリシURLを表示する

en: show policy URLs during signature verification
ja: 署名の検証時にポリシURLを表示する

en: show preferred keyserver URLs during signature listings
ja: 署名の一覧に優先鍵サーバURLを表示する

en: show preferred keyserver URLs during signature verification
ja: 署名の検証時に優先鍵サーバURLを表示する

en: show revoked and expired subkeys in key listings
ja: 鍵の一覧に失効した副鍵、期限切れとなった副鍵を表示する

en: show revoked and expired user IDs in key listings
ja: 鍵の一覧に失効したユーザID、期限切れとなったユーザIDを表示する

en: show revoked and expired user IDs in signature verification
ja: 署名の検証時に失効したユーザID、期限切れとなったユーザIDを表示する

en: show selected photo IDs
ja: 選択したフォトIDを表示

en: show the keyring name in key listings
ja: 鍵の一覧に鍵リングの名前を表示する

en: show this help
ja: このヘルプを表示

en: show user ID validity during key listings
ja: 鍵の一覧にユーザIDの有効性を表示する

en: show user ID validity during signature verification
ja: 署名の検証時にユーザIDの有効性を表示する

en: show user-supplied notations during signature listings
ja: 署名の一覧にユーザの注釈を表示する

en: show user-supplied notations during signature verification
ja: 署名の検証時にユーザの注釈を表示する

en: sign a key
ja: 鍵に署名

en: sign a key locally
ja: 鍵へ内部的に署名

en: sign or edit a key
ja: 鍵への署名や編集

en: sign selected user IDs [* see below for related commands]
ja: 選択したユーザIDに署名する [* 以下の関連コマンドを参照 ]

en: sign selected user IDs locally
ja: 選択したユーザIDにローカルに署名

en: sign selected user IDs with a non-revocable signature
ja: 選択したユーザIDに失効不可の署名をする

en: sign selected user IDs with a trust signature
ja: 選択したユーザIDに信用署名を署名する

en: signature not created during lifetime of certificate
ja: 証明書のライフタイムの間に署名が作られていません

en: signature verification suppressed
ja: 署名の検証を省略

en: signatures created so far: %lu
ja: これまでに作成された署名: %lu

en: signed by your key %s on %s%s%s
ja: %sで%s%s%sに署名されています

en: signing failed: %s
ja: 署名に失敗しました: %s

en: signing subkey %s is already cross-certified
ja: 署名する副鍵%sはすでに相互証明されています

en: signing:
ja: 署名:

en: skipped "%s": %s
ja: "%s"をスキップしました: %s

en: skipped "%s": duplicated
ja: "%s"をスキップします: 重複

en: skipped: public key already set
ja: スキップ: 公開鍵はもう設定済みです

en: skipped: public key already set as default recipient
ja: スキップ: 公開鍵はデフォルトの受取人としてもう設定済みです

en: skipped: secret key already present
ja: スキップ: 秘密鍵はもうあります

en: skipping block of type %d
ja: 型%dのブロックをスキップします

en: skipping v3 self-signature on user ID "%s"
ja: ユーザID"%s"のv3自己署名をスキップします

en: socket name `%s' is too long
ja: ソケット名「%s」は長すぎます

en: ssh handler 0x%lx for fd %d started
ja: ssh ハンドラ0x%lx (fd %d に対する)が開始

en: ssh handler 0x%lx for fd %d terminated
ja: ssh ハンドラ0x%lx (fd %d に対する)が終了

en: ssh keys greater than %d bits are not supported
ja: ssh鍵で%dビットより大きいものはサポートされません

en: standalone revocation - use "gpg --import" to apply
ja: スタンドアロン失効 - "gpg --import"を使って適用してください

en: standalone signature of class 0x%02x
ja: クラス0x%02xのスタンドアロン署名

en: stat() failed for `%s': %s
ja: 「%s」でstat()が失敗しました: %s

en: statement "%s" ignored in `%s', line %d
ja: ステートメント "%s" は「%s」で無視されました(行 %d)

en: storing key onto card failed: %s
ja: カードへの鍵の保管に失敗しました: %s

en: subkey %s does not sign and so does not need to be cross-certified
ja: 副鍵 %s は署名をしないので、相互証明の必要はありません

en: subpacket of type %d has critical bit set
ja: 型%dの下位パケットにクリティカル・ビットを発見

en: switching to chain model
ja: チェイン・モデルに切り替えました

en: symmetric encryption of `%s' failed: %s
ja: 「%s」の共通鍵暗号に失敗しました: %s

en: system error while calling external program: %s
ja: 外部プログラムの呼出しでシステム・エラー: %s

en: system trustlist `%s' not available
ja: システム信用リスト「%s」が得られません

en: textmode
ja: テキストモード

en: the IDEA cipher plugin is not present
ja: IDEA暗号方式のプラグインがありません

en: the NullPIN has not yet been changed
ja: NullPINが変更されていません

en: the available CRL is too old
ja: 利用できるCRLは古すぎます

en: the given certification policy URL is invalid
ja: あたえられた証明書ポリシURLは無効です

en: the given preferred keyserver URL is invalid
ja: 指定された優先鍵サーバURLは無効です

en: the given signature policy URL is invalid
ja: あたえられた署名ポリシURLは無効です

en: the signature could not be verified.
    Please remember that the signature file (.sig or .asc)
    should be the first file given on the command line.
ja: 署名を検証できませんでした。署名ファイル
    (.sigや.asc)がコマンド行の最初でなければ
    ならないことを念頭においてください。

en: the status of the certificate is unknown
ja: 証明書のステイタスは不明です

en: there is a secret key for public key "%s"!
ja: この公開鍵にたいする秘密鍵"%s"があります!

en: this is a PGP generated Elgamal key which is not secure for signatures!
ja: これはPGPの生成したElgamal鍵で、署名用には安全ではありません!

en: this key has already been designated as a revoker
ja: この鍵は失効者としてもう指名されています

en: this may be caused by a missing self-signature
ja: これはおそらく自己署名のないせいでしょう

en: this message may not be usable by %s
ja: このメッセージは、%sでは使用できません

en: this platform requires temporary files when calling external programs
ja: このプラットホームだと、外部プログラムの呼出しには、一時ファイルが必要です

en: toggle between the secret and public key listings
ja: 秘密鍵と公開鍵の一覧の反転

en: toggle the signature force PIN flag
ja: 署名強制PINフラグを反転

en: too many cipher preferences
ja: 暗号方式の優先指定が多すぎます

en: too many compression preferences
ja: 圧縮の優先指定が多すぎます

en: too many digest preferences
ja: ダイジェストの優先指定が多すぎます

en: too many entries in pk cache - disabled
ja: pkキャッシュのエントリーが多すぎます - 使用禁止

en: tool class (confucius)
ja: ツール・クラス (confucius)

en: total number processed: %lu
ja:     処理数の合計: %lu

en: trust record %lu is not of requested type %d
ja: 信用レコード%luが要求された型%dではありません

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
ja: 信用レコード%lu, リクエスト型%d: 読み込みに失敗しました: %s

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
ja: 信用レコード%lu, 型%d: 書き込みに失敗しました: %s

en: trust: %s
ja: 信用: %s

en: trustdb rec %lu: lseek failed: %s
ja: 信用データベース レコード%lu: シークに失敗しました: %s

en: trustdb rec %lu: write failed (n=%d): %s
ja: 信用データベース レコード%lu: 書き込みに失敗しました (n=%d): %s

en: trustdb transaction too large
ja: 信用データベースのトランザクションが大きすぎます

en: trustdb: lseek failed: %s
ja: 信用データベース: シークに失敗しました: %s

en: trustdb: read failed (n=%d): %s
ja: 信用データベース: 読み込みに失敗しました (n=%d): %s

en: trustdb: sync failed: %s
ja: 信用データベース: 同期に失敗しました: %s

en: trustlevel adjusted to FULL due to valid PKA info
ja: PKA情報が有効のため、信用レベルがFULLに調整されました

en: trustlevel adjusted to NEVER due to bad PKA info
ja: PKA情報が無効のため、信用レベルがNEVERに調整されました

en: ultimate
ja: 究極

en: unable to display photo ID!
ja: フォトIDが表示不能!

en: unable to execute external program
ja: 外部プログラムを実行できません

en: unable to execute program `%s': %s
ja: プログラム「%s」を実行できません: %s

en: unable to execute shell `%s': %s
ja: シェル「%s」を実行できません: %s

en: unable to open JPEG file `%s': %s
ja: JPEGファイル「%s」が開けません: %s

en: unable to read external program response: %s
ja: 外部プログラムの応答を読み込めません: %s

en: unable to set exec-path to %s
ja: exec-pathを%sに設定不能

en: unable to update trustdb version record: write failed: %s
ja: 信用データベースのバージョン・レコードが更新できません: 書き込みに失敗しました: %s

en: unable to use the IDEA cipher for all of the keys you are encrypting to.
ja: 暗号化しようとしている鍵は全部IDEA暗号を使えません。

en: unable to use unknown trust model (%d) - assuming %s trust model
ja: 不明の信用モデル (%d) は使えません - %s信用モデルを仮定

en: unblock the PIN using a Reset Code
ja: PINをReset Codeで再設定する

en: uncompressed|none
ja: 無圧縮|なし

en: undefined
ja: 未定義

en: unexpected armor:
ja: 予期せぬ外装:

en: unknown
ja: 不明の

en: unknown armor header:
ja: 不明の外装ヘッダー:

en: unknown command `%s'
ja: 不明のコマンド「%s」

en: unknown configuration item `%s'
ja: 不明のコンフィグレーション項目「%s」

en: unknown default recipient "%s"
ja: デフォルトの受取人"%s"が不明です

en: unknown key protection algorithm
ja: 不明の鍵保護アルゴリズムです

en: unknown option `%s'
ja: 不明のオプション「%s」

en: unknown protection algorithm
ja: 不明の保護アルゴリズムです

en: unknown validation model `%s'
ja: 不明の検証モデル 「%s」

en: unnatural exit of external program
ja: 外部プログラムが、不自然に終了

en: unspecified
ja: 無指定

en: unsupported algorithm: %s
ja: サポートされていないアルゴリズム: %s

en: update all keys from a keyserver
ja: 鍵サーバから鍵を全部更新する

en: update failed: %s
ja: 更新に失敗しました: %s

en: update secret failed: %s
ja: 秘密の更新に失敗しました: %s

en: update the trust database
ja: 信用データベースを更新

en: usage: %s
ja: 利用法: %s

en: usage: gpg [options]
ja: 使い方: gpg [オプション]

en: usage: gpgconf [options]
ja: 使い方: gpgconf [オプション]

en: usage: gpgsm [options]
ja: 使い方: gpgsm [オプション]

en: use a log file for the server
ja: サーバのログ・ファイルを使う

en: use a standard location for the socket
ja: ソケットに標準の場所を使う

en: use as output file
ja: 出力ファイルとして使用

en: use canonical text mode
ja: 正準テキスト・モードを使用

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
ja: まず"--delete-secret-keys"オプションでこれを削除してください。

en: use strict OpenPGP behavior
ja: 厳密なOpenPGPの振舞を採用

en: use system's HTTP proxy setting
ja: システムのHTTPプロキシ設定を用います

en: use system's dirmngr if available
ja: もしあれば、システムのdirmngrを使用する

en: use temporary files to pass data to keyserver helpers
ja: キーサーバ・ヘルパーにデータを与える際、一時ファイルを使う

en: use variable length input for pinpad
ja: PINPADで可変長入力を使う

en: user ID "%s" is already revoked
ja: ユーザID"%s"は、もう失効されています

en: user ID: "%s"
ja: ユーザID:"%s"

en: using %s trust model
ja: %s信用モデルを使用

en: using cipher %s
ja: 暗号方式 %s を使います

en: using default PIN as %s
ja: デフォルトPINを%sとして使います

en: using subkey %s instead of primary key %s
ja: 副鍵%s(主鍵%sではなく)を用います

en: validate signatures with PKA data
ja: PKAデータで署名を検証する

en: validation model requested by certificate: %s
ja: 証明書から以下の検証モデルが要求されました: %s

en: validation model used: %s
ja: 使用した検証モデル: %s

en: validity: %s
ja: 有効性: %s

en: verbose
ja: 冗長

en: verification of Admin PIN is currently prohibited through this command
ja: 管理者PINの確認はこのコマンドでは今のところ禁止されています

en: verify CHV%d failed: %s
ja: CHV%dの認証に失敗しました: %s

en: verify a signature
ja: 署名を検証

en: verify the PIN and list all data
ja: PINを確認しすべてのデータを表示する

en: waiting %d seconds for the agent to come up
ja: agentの起動のため、%d秒待ちます

en: waiting for lock %s...
ja: lock %s を待ちます...

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
ja: lockを待ちます (%d%s により保持) %s...

en: waiting for process %d to terminate failed: %s
ja: プロセス%dの終了待ちが失敗: %s

en: waitpid failed: %s
ja: waitpid が失敗しました: %s

en: weak key created - retrying
ja: 弱い鍵ができました - 再実行

en: weird size for an encrypted session key (%d)
ja: 変な長さの暗号化済みセッション鍵 (%d)

en: will not run with insecure memory due to %s
ja: %s のため、セキュアでないメモリで実行しません

en: writing direct signature
ja: 直接署名を書き込みます

en: writing key binding signature
ja: 鍵対応への署名を書き込みます

en: writing new key
ja: 新しい鍵を書き込み

en: writing public key to `%s'
ja: 「%s」へ公開鍵を書き込みます

en: writing secret key stub to `%s'
ja: 「%s」へ秘密鍵スタブを書き込みます

en: writing secret key to `%s'
ja: 「%s」へ秘密鍵を書き込みます

en: writing self signature
ja: 自己署名を書き込みます

en: writing to `%s'
ja: 「%s」への書き込み

en: writing to stdout
ja: 標準出力に書き込みます

en: you can only clearsign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
ja: --pgp2モードではPGP 2.x形式の鍵でクリア・テクスト署名しかできません

en: you can only detach-sign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
ja: --pgp2モードでは、PGP 2.x形式の鍵で分遣署名できるだけです

en: you can only encrypt to RSA keys of 2048 bits or less in --pgp2 mode
ja: --pgp2モードでは2048ビット以下のRSA鍵で暗号化しかできません

en: you can only make detached or clear signatures while in --pgp2 mode
ja: --pgp2モードでは分遣署名かクリア・テクスト署名だけしかできません

en: you can update your preferences with: gpg --edit-key %s updpref save
ja: 以下で、優先指定を更新できます: gpg --edit-key %s updpref save

en: you can't sign and encrypt at the same time while in --pgp2 mode
ja: --pgp2モードでは署名と暗号化を同時にできません

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
ja: 指名失効者には、その鍵自体を任命できません

en: you cannot use --symmetric --encrypt while in %s mode
ja: --symmetric --encryptを%sモードで使うことはできません

en: you cannot use --symmetric --encrypt with --s2k-mode 0
ja: --symmetric --encryptを--s2k-mode 0で使うことはできません

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt while in %s mode
ja: --symmetric --sign --encryptを%sモードで使うことはできません

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt with --s2k-mode 0
ja: --symmetric --sign --encryptを--s2k-mode 0で使うことはできません

en: you found a bug ... (%s:%d)
ja: あなたはバグを発見しました ... (%s:%d)

en: you may not use %s while in %s mode
ja: %sを%sモードで使うことはできません

en: you may not use cipher algorithm `%s' while in %s mode
ja: 暗号アルゴリズム「%s」を%sモードで使うことはできません

en: you may not use compression algorithm `%s' while in %s mode
ja: 圧縮アルゴリズム「%s」を%sモードで使うことはできません

en: you may not use digest algorithm `%s' while in %s mode
ja: ダイジェスト・アルゴリズム「%s」を%sモードで使うことはできません

en: you must use files (and not a pipe) when working with --pgp2 enabled.
ja: --pgp2を指定したら、(パイプでなく) ファイルを指定せねばなりません。

en: |AN|New Admin PIN
ja: |AN|新しい管理者PIN

en: |A|Please enter the Admin PIN
ja: |A|管理者PINを入力してください

en: |A|Please enter the Admin PIN%%0A[remaining attempts: %d]
ja: |A|管理者PINを入力してください%%0A[残り回数: %d]

en: |COMPONENT|change options
ja: |COMPONENT|オプションを変更する

en: |COMPONENT|check options
ja: |COMPONENT|オプションをチェックする

en: |COMPONENT|list options
ja: |COMPONENT|オプションをリストする

en: |FD|write status info to this FD
ja: |FD|このFDにステイタス情報を書き出す

en: |FILE|add keyring to the list of keyrings
ja: |FILE|鍵リングを鍵リングのリストに追加

en: |FILE|check new passphrases against pattern in FILE
ja: |FILE|新しいパスフレーズをFILEのパターンに対してチェックする

en: |FILE|read options from FILE
ja: |FILE|FILEからオプションを読み込みます

en: |FILE|run commands from FILE on startup
ja: |FILE|起動時にFILEからコマンドを実行する

en: |FILE|take policy information from FILE
ja: |FILE|ポリシ情報をFILEから取得する

en: |FILE|take the keys from the keyring FILE
ja: |FILE|鍵リングFILEの鍵を扱います

en: |FILE|write a log to FILE
ja: |FILE|FILEにログを書き出します

en: |FILE|write a server mode log to FILE
ja: |FILE|サーバ・モードのログをFILEに書き出す

en: |FILE|write an audit log to FILE
ja: |FILE|監査ログをFILEに書き出す

en: |FILE|write environment settings also to FILE
ja: |FILE|FILEに環境変数の設定も書き出す

en: |FILE|write output to FILE
ja: |FILE|出力をFILEに書き出す

en: |FILE|write server mode logs to FILE
ja: |FILE|FILEにサーバ・モードのログを書き出す

en: |LEVEL|set the debugging level to LEVEL
ja: |LEVEL|デバッグ・レベルをLEVELとします

en: |MECHANISMS|use MECHANISMS to locate keys by mail address
ja: |MECHANISMS|メールアドレスによって鍵を特定する際、MECHANISMSを使用する

en: |NAME|connect to Assuan socket NAME
ja: |NAME|Assuanのソケット名NAMEに接続する

en: |NAME|encrypt to user ID NAME as well
ja: |NAME|ユーザID NAMEにも暗号化する

en: |NAME|use NAME as PC/SC driver
ja: |NAME|PC/SCドライバとしてNAMEを用います

en: |NAME|use NAME as ct-API driver
ja: |NAME|ct-APIドライバとしてNAMEを用います

en: |NAME|use NAME as default secret key
ja: |NAME|デフォルトの秘密鍵としてNAMEを用いる

en: |NAME|use cipher algorithm NAME
ja: |NAME|暗号アルゴリズムにNAMEを使用

en: |NAME|use encoding NAME for PKCS#12 passphrases
ja: |NAME|PKCS#12のパスフレーズにNAMEのエンコーディングを使う

en: |NAME|use message digest algorithm NAME
ja: |NAME|ダイジェスト・アルゴリズムにNAMEを使用

en: |NP|Please enter a new PIN Unblocking Code (PUK) for the key to create qualified signatures.
ja: |NP|認定署名の鍵のために新しいPINブロック解除コード(PUK)を入力してください。

en: |NP|Please enter a new PIN Unblocking Code (PUK) for the standard keys.
ja: |NP|標準の鍵の新しいPIN Unblocking Code (PUK)を入力してください。

en: |N|Initial New PIN
ja: |N|初期の新しいPIN

en: |N|New PIN
ja: |N|新しいPIN

en: |N|Please enter a new PIN for the key to create qualified signatures.
ja: |N|新しいPINを認定署名を生成する鍵のために入力してください。

en: |N|Please enter a new PIN for the standard keys.
ja: |N|新しいPINを標準の鍵のために入力してください。

en: |N|connect to reader at port N
ja: |N|ポートNのリーダに接続します

en: |N|disconnect the card after N seconds of inactivity
ja: |N|N秒アクティブでない場合、カードへの接続を切ります

en: |N|expire SSH keys after N seconds
ja: |N|N秒後にSSH鍵を無効とする

en: |N|expire cached PINs after N seconds
ja: |N|N秒後に保持したPINを無効とする

en: |N|expire the passphrase after N days
ja: |N|N日後にパスフレーズを期限切れとする

en: |N|number of certificates to include
ja: |N|インクルードする証明書の数

en: |N|require at least N non-alpha characters for a new passphrase
ja: |N|新しいパスフレーズとしてアルファベットでないキャラクタを最低N必要とする

en: |N|set compress level to N (0 disables)
ja: |N|圧縮レベルをNに設定 (0は非圧縮)

en: |N|set maximum PIN cache lifetime to N seconds
ja: |N|最大PINキャッシュ存続時間をN秒とする

en: |N|set maximum SSH key lifetime to N seconds
ja: |N|最大SSH鍵存続時間をN秒とする

en: |N|set minimal required length for new passphrases to N
ja: |N|新しいパスフレーズの必要とする最低長をNとする

en: |PGM|use PGM as the PIN-Entry program
ja: |PGM|PGMをPIN入力プログラムとして使う

en: |PGM|use PGM as the SCdaemon program
ja: |PGM|PGMをSCdaemonプログラムとして使う

en: |P|Please enter the PIN Unblocking Code (PUK) for the key to create qualified signatures.
ja: |P|認定署名の鍵のために新しいPINブロック解除コード(PUK)を入力してください。

en: |P|Please enter the PIN Unblocking Code (PUK) for the standard keys.
ja: |P|標準の鍵のPIN Unblocking Code (PUK)を入力してください。

en: |RN|New Reset Code
ja: |RN|新しいReset Code

en: |SPEC|set up email aliases
ja: |SPEC|電子メールエイリアスを設定する

en: |SPEC|use this keyserver to lookup keys
ja: |SPEC|このキーサーバを鍵の検索に使う

en: |URL|use keyserver at URL
ja: |URL|鍵サーバとしてURLを使用

en: |USER-ID|encrypt for USER-ID
ja: |USER-ID|USER-ID用に暗号化

en: |USER-ID|use USER-ID as default secret key
ja: |USER-ID|USER-IDをデフォルトの秘密鍵として使う

en: |USER-ID|use USER-ID to sign or decrypt
ja: |USER-ID|署名や復号にこのUSER-IDを使用

en: |audit-log-result|Bad
ja: |audit-log-result|不良

en: |audit-log-result|Error
ja: |audit-log-result|エラー

en: |audit-log-result|Good
ja: |audit-log-result|良

en: |audit-log-result|No certificate
ja: |audit-log-result|証明書がありません

en: |audit-log-result|Not enabled
ja: |audit-log-result|有効となってません

en: |audit-log-result|Not supported
ja: |audit-log-result|サポートされてません

en: |audit-log-result|Not used
ja: |audit-log-result|使われていません

en: |audit-log-result|Skipped
ja: |audit-log-result|スキップされました

en: |audit-log-result|Some
ja: |audit-log-result|一部

en: |pinentry-label|_Cancel
ja: |pinentry-label|_キャンセル

en: ||Please enter the Admin PIN and New Admin PIN
ja: ||管理者PINと新しい管理者PINを入力してください

en: ||Please enter the PIN
ja: ||PINを入力してください

en: ||Please enter the PIN and New PIN
ja: ||PINと新しいPINを入力してください

en: ||Please enter the PIN for the key to create qualified signatures.
ja: ||新しいPINを認定署名を生成する鍵のために入力してください。

en: ||Please enter the PIN for the standard keys.
ja: ||PINを標準の鍵のために入力してください。

en: ||Please enter the PIN%%0A[sigs done: %lu]
ja: ||PINを入力してください%%0A[署名数: %lu]

en: ||Please enter the Reset Code for the card
ja: ||カードのReset Codeを入力してください

en: ||Please enter your PIN at the reader's pinpad
ja: ||PINをリーダのピンパッドで入力してください
