Authconfig - en to ja translation catalogue (279 entries)

en:  <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |   <Space> selects   |  <F12> next screen
ja: <Tab>/<Alt-Tab> 項目間の移動   |   <Space> 選択   |  <F12> 次の画面

en: <b>Authentication Configuration</b>
ja: <b>認証の設定</b>

en: <b>Local Authentication Options</b>
ja: <b>ローカル認証のオプション</b>

en: <b>Maximal Consecutive Character Repetition</b>
ja: <b>最大連続文字数</b>

en: <b>Minimal Password Requirements</b>
ja: <b>最小パスワード要件</b>

en: <b>Other Authentication Options</b>
ja: <b>他の認証のオプション</b>

en: <b>Required Character Classes</b>
ja: <b>必要な文字クラス</b>

en: <b>Smart Card Authentication Options</b>
ja: <b>スマートカード認証のオプション</b>

en: <b>User Account Configuration</b>
ja: <b>ユーザーアカウントの認証</b>

en: <domain>
ja: <ドメイン>

en: <lowest-highest>
ja: <最低-最高>

en: <realm>
ja: <レルム>

en: <server>
ja: <サーバー>

en: <servers>
ja: <サーバー>

en: <small><b>Tip:</b> Smart cards support logging into both local and centrally managed accounts.</small>
ja: <small><b>ヒント:</b>スマートカードはローカルアカウントと中央管理のアカウントの両方のログインをサポートします。</small>

en: <small><b>Tip:</b> These checks are disabled if the value is 0.</small>
ja: <small><b>ヒント:</b> これらのチェックは値が0ならば無効になります。</small>

en: <small><b>Tip:</b> This is managed via /etc/security/access.conf.</small>
ja: <small><b>ヒント:</b> これは /etc/security/access.conf を介して管理されます。</small>

en: <workgroup>
ja: <ワークグループ>

en: ADS Realm:
ja: ADSレルム(Realm):

en: Ad_min Servers:
ja: 管理サーバー(_M):

en: Admin Server:
ja: 管理サーバー:

en: Advanced _Options
ja: 高度なオプション(_O)

en: Alert
ja: 警告

en: All configuration files which were modified by the previous authentication configuration change will be restored from backup. Revert the changes?
ja: 前回の認証設定変更により修正された全ての設定ファイルはバックアップから以前の設定に復元できます。変更を戻しますか ？

en: Allow offline _login
ja: オフラインログインを許可(_L)

en: Aut_hentication Method:
ja: 認証の方法(_H):

en: Authentication
ja: 認証

en: Authentication Configuration
ja: 認証の設定

en: Authentication module %s/pam_%s.so is missing. Authentication process might not work correctly.
ja: 認証モジュール %s/pam_%s.so がありません。認証プロセスが正常に動作しないかも知れません。

en: Back
ja: 戻る

en: Bad smart card removal action specified.
ja: 不正なスマートカード取り出し動作が指定されました。

en: Base DN:
ja: ベースDN:

en: C_haracter Classes:
ja: 文字クラス(_H):

en: Cache Information
ja: キャッシュ情報

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Card Re_moval Action:
ja: カード削除のアクション(_M):

en: Certificate _URL:
ja: 証明書URL(_U):

en: Click this button if you did not download a CA certificate yet or you have not set the CA certificate up by other means.
ja: CA証明書をまだダウンロードしていない場合や、他の方法でCA証明書を設定していない場合は、このボタンをクリックします。

en: Control how the system verifies users who attempt to log in
ja: ログインしようとするユーザーをシステムが確証する方法を制御する

en: Create _home directories on the first login
ja: 利用者の最初のログイン時にホームディレクトリーを作成する(_H)

en: Do not configure _NTP
ja: NTP を設定しない(_N)

en: Do_n't Save
ja: 保存しない(_N)

en: Domain Administrator:
ja: ドメイン管理者:

en: Domain Controllers:
ja: ドメインコントローラー:

en: Domain _administrator:
ja: ドメイン管理者(_A):

en: Domain:
ja: ドメイン:

en: Download CA Certificate
ja: CA証明書をダウンロードする

en: Enable _fingerprint reader support
ja: 指紋リーダーサポートを有効にする(_F)

en: Enable _local access control
ja: ローカルアクセス制御を有効にする(_L)

en: Enable _smart card support
ja: スマートカードサポートを有効にする(_S)

en: Error downloading CA certificate
ja: CA証明書のダウンロードでエラー

en: Fingerprint authentication allows you to log in by scanning your finger with the fingerprint reader.
ja: 指紋認証を使用すると、指紋読み取りと関連付けられた自分の指のスキャンでログインが可能になります。

en: Fingerprint reader
ja: 指紋リーダー

en: Hashing or crypto algorithm used for storing passwords of local users
ja: ローカルユーザーのパスワード保存に使用するハッシュ/暗号化アルゴリズム

en: Hostname or ldap:// or ldaps:// URI pointing to the LDAP server.
ja: ホスト名または ldap:// または ldaps:// のLDAPサーバーを指定するURI

en: IPA R_ealm:
ja: IPA レルム(_E):

en: IPA _Domain:
ja: IPA ドメイン(_D):

en: IPA _Server:
ja: IPA サーバー(_S):

en: IPAv2 Settings
ja: IPAv2 の設定

en: IPAv2 domain join was not succesful. The ipa-client-install command failed.
ja: IPAv2 ドメインの参加が成功しませんでした。ipa-client-install コマンドに失敗しました。

en: IPAv2 password
ja: IPAv2 パスワード

en: If the home directory of an user doesn't exist yet it will be created automatically on his first login.
ja: ユーザーのホームディレクトリーがなければ、最初のログイン時に自動的に作成されます。

en: Ignore
ja: 無視

en: Invalid LDAP URI.
ja: 無効な LDAP URI です。

en: Join Domain
ja: ドメイン参加

en: Join Settings
ja: Join設定

en: Joining Winbind Domain
ja: Winbindドメインに参加

en: Kerberos Settings
ja: Kerberos設定

en: Kerberos password
ja: Kerberosパスワード

en: LDAP Search _Base DN:
ja: LDAP検索ベースDN(_B):

en: LDAP Settings
ja: LDAP設定

en: LDAP _Server:
ja: LDAPサーバー(_S):

en: LDAP authentication
ja: LDAP 認証

en: LDAP password
ja: LDAPパスワード

en: Local accounts only
ja: ローカルアカウント専用

en: Local authorization is sufficient
ja: ローカル認証で十分

en: Lock
ja: ロック

en: Low_ercase
ja: 小文字(_E)

en: NIS Settings
ja: NIS設定

en: NIS _Domain:
ja: NISドメイン(_D):

en: NIS _Server:
ja: NISサーバー(_S):

en: NIS password
ja: NIS パスワード

en: Next
ja: 次

en: No
ja: いいえ

en: O_ther characters
ja: 他の文字(_T)

en: Ok
ja: OK

en: Pass_word Options
ja: パスワードオプション(_W)

en: Password
ja: パスワード

en: Password:
ja: パスワード:

en: R_ealm:
ja: レルム(_E):

en: Realm:
ja: レルム(Realm):

en: Require smart car_d for login
ja: ログインにスマートカードを必要とする(_D)

en: Restore the configuration files backed up before the previous configuration change
ja: 前回の設定変更の前にバックアップされている設定ファイルを復元

en: Revert
ja: 戻す

en: Sa_me Class:
ja: 同じクラス(_M):

en: Save Settings
ja: 設定の保存

en: Security Model:
ja: セキュリティモデル:

en: Server:
ja: サーバー:

en: Smart card authentication allows you to log in using a certificate and key associated with a smart card.
ja: スマートカード認証を使用すると、スマートカードと関連付けられた証明証及びキーを使用したログインが可能になります。

en: Some of the configuration changes you've made should be saved to disk before continuing.  If you do not save them, then your attempt to join the domain may fail.  Save changes?
ja: 設定変更の内の幾つかは、継続する前にディスクに保存する必要があります。 変更を保存しない場合、ドメインに参加する操作が失敗することがあります。 変更を保存しますか?

en: Te_mplate Shell:
ja: テンプレートシェル(_M):

en: Template Shell:
ja: テンプレートシェル:

en: The %s file was not found, but it is required for %s support to work properly.
    Install the %s package, which provides this file.
ja: %s ファイルが見つかりませんが、このファイルは %s 用に正しく動作させるのをサポートするため必要です。
    このファイルを提供している %s パッケージをインストールしてください。

en: The passmaxclassrepeat option value is not an integer
ja: passmaxclassrepeat オプションの値が整数ではありません

en: The passmaxclassrepeat value must not be negative
ja: passmaxclassrepeat の値を負の数にしないでください

en: The passmaxrepeat option value is not an integer
ja: passmaxrepeat オプションの値が整数ではありません

en: The passmaxrepeat value must not be negative
ja: passmaxrepeat の値を負の数にしないでください

en: The passminclass option value is not an integer
ja: passminclass オプションの値が整数ではありません

en: The passminclass value must not be higher than 4
ja: passminclass の値は 4 より大きい数値にしないでください

en: The passminclass value must not be negative
ja: passminclass オプションの値は負の数にしないでください

en: The passminlen minimum value is 6
ja: passminlen の最小値は 6 です

en: The passminlen option value is not an integer
ja: passminlen オプションの値が整数ではありません

en: To connect to a LDAP server with TLS protocol enabled you need a CA certificate which signed your server's certificate. Copy the certificate in the PEM format to the '%s' directory.
    Then press OK.
ja: LDAPサーバーにTLSプロトコルを使って接続するには、あなたのサーバー認証の署名があるCA認証が必要です。証明を'%s'ディレクトリにPEMフォーマットの認証をコピーしてください。
    そしてOKを押します。

en: To verify the LDAP server with TLS protocol enabled you need a CA certificate which signed the server's certificate. Please fill in the URL where the CA certificate in the PEM format can be downloaded from.
ja: LDAP サーバーに TLS プロトコルを使って接続するには、あなたのサーバー認証の署名がある CA 認証が必要です。PEM フォーマットの CA 認証をダウンロードできる URL を記入してください。

en: Unable to initialize graphical environment. Most likely cause of failure
    is that the tool was not run using a graphical environment. Please either
    start your graphical user interface or set your DISPLAY variable.
ja: グラフィカル環境を初期化できません。最も可能性の高い原因は、グラフィカルモードで起動されていないことです。GUIを起動するか、DISPLAY 値を設定してください。

en: Unknown password hashing algorithm specified, using sha256.
ja: 不明なパスワードハッシュアルゴリズムが指定されたので、sha256を使用します。

en: Use DNS to _locate KDCs for realms
ja: DNSを使用してレルム用の KDC を見付ける(_I)

en: Use DNS to locate KDCs for realms
ja: DNSを使用してレルム用のKDCを見付ける

en: Use DNS to resolve hosts to realms
ja: DNSを使用してレルムのホストを解決する

en: Use D_NS to resolve hosts to realms
ja: DNSを使用してレルムのホストを解決する(_N)

en: Use Fingerprint reader
ja: 指紋リーダーを使用

en: Use IPAv2
ja: IPAv2 を使用

en: Use Kerberos
ja: Kerberos 5 を使用

en: Use LDAP
ja: LDAP を使用

en: Use LDAP Authentication
ja: LDAP 認証を使用

en: Use MD5 Passwords
ja: MD5 パスワードを使用

en: Use NIS
ja: NIS を使用

en: Use Shadow Passwords
ja: シャドウパスワードを使用

en: Use TLS
ja: TLS を使用

en: Use Transport Layer Security extension for LDAP as defined by RFC-2830. It must not be ticked with ldaps server URI.
ja: RFC-2830で定義されているようにLDAPにTLS拡張を使用する。 ldapsサーバーURIで印を付けてはいけない。

en: Use Winbind
ja: Winbind を使用

en: Use Winbind Authentication
ja: Winbind 認証を使用

en: Use _TLS to encrypt connections
ja: TLSを使用して接続を暗号化する(_T)

en: Use the "Join Domain" button to join the IPAv2 domain.
ja: IPAv2 ドメインに参加するには "ドメイン参加" ボタンを使用します。

en: User Information
ja: ユーザー情報

en: Warning
ja: 警告

en: When enabled /etc/security/access.conf will be consulted for authorization of users access.
ja: 有効ならば、/etc/security/access.conf がユーザーアクセスの許可のために利用されます。

en: Winbind ADS R_ealm:
ja: Winbind ADSレルム(_E)

en: Winbind Domain Co_ntrollers:
ja: Winbindドメインコントローラ(_N):

en: Winbind Settings
ja: Winbind設定

en: Winbind _Domain:
ja: Winbindドメイン(_D):

en: Winbind authentication
ja: Winbind 認証

en: Winbind password
ja: Winbindパスワード

en: Yes
ja: はい

en: You must provide ldaps:// server address or use TLS for LDAP authentication.
ja: ldaps:// サーバーアドレスを記入するか、またはLDAP認証用のTLSを使用しなければなりません。

en: _Digits
ja: 数字(_D)

en: _Download CA Certificate...
ja: CA証明書をダウンロードする...(_D)

en: _Identity & Authentication
ja: 識別と認証(_I)

en: _Join Domain...
ja: ドメインへ参加...(_J)

en: _KDCs:
ja: KDCs(_K):

en: _Length:
ja: 長さ(_L):

en: _Password Hashing Algorithm:
ja: パスワードハッシュアルゴリズム(_P):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Same Character:
ja: 同じ文字(_S):

en: _Security Model:
ja: セキュリティモデル(_S):

en: _Uppercase
ja: 大文字(_U)

en: _User Account Database:
ja: ユーザーアカウントデータベース(_U):

en: action to be taken on smart card removal
ja: スマートカードの取り出し時に行う動作

en: authenticate system accounts by local files only
ja: ローカルファイルだけによる認証システムアカウント

en: authenticate system accounts by network services
ja: ネットワークサービスによる認証システムアカウント

en: authorize local users also through remote service
ja: リモートサービスを通してのローカルユーザーを認証

en: caching
ja: キャッシュ化

en: can only be run as root
ja: root としてのみ実行可能

en: check access.conf during account authorization
ja: アカウント認証中に access.conf をチェックする

en: configures winbind to allow offline login
ja: オフラインでログインできるようにwinbindを設定する

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are domain users
ja: ユーザー名の中にドメインを持たないユーザーをドメインユーザーと想定するようにwinbindを設定する

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are not domain users
ja: ユーザー名の中にドメインを持たないユーザーをドメインユーザーと想定しない様にwinbindを設定する

en: configures winbind to prevent offline login
ja: オフラインでログインできないようにwinbindを設定する

en: create home directories for users on their first login
ja: 利用者の最初のログイン時にホームディレクトリーを作成する

en: default LDAP base DN
ja: デフォルトの LDAP ベース DN

en: default LDAP server hostname or URI
ja: デフォルトの LDAP サーバーホスト名またはURI

en: default NIS domain
ja: デフォルトの NIS ドメイン

en: default NIS server
ja: デフォルトのNISサーバー

en: default hesiod LHS
ja: デフォルトの hesiod LHS

en: default hesiod RHS
ja: デフォルトの hesiod RHS

en: default kerberos KDC
ja: デフォルトの Kerberos KDC

en: default kerberos admin server
ja: デフォルトの Kerberos 管理サーバー

en: default kerberos realm
ja: デフォルトの Kerberos レルム (realm)

en: default realm for samba and winbind when security=ads
ja: security=adsの時のSambaとwinbind用のデフォルトのレルム(realm)

en: default smart card module to use
ja: デフォルトで使用するスマートカードモジュール

en: dialog was cancelled
ja: ダイアログはキャンセルされました

en: disable IPAv2 for user information and authentication by default
ja: ユーザー情報と認証のために IPAv2 をデフォルトで無効にします

en: disable LDAP for authentication by default
ja: LDAP 認証をデフォルトで無効にする

en: disable LDAP for user information by default
ja: ユーザー情報に関して LDAP をデフォルトで無効にする

en: disable MD5 passwords by default
ja: MD5 パスワードをデフォルトで無効にする

en: disable NIS for user information by default
ja: ユーザー情報に関してNISをデフォルトで無効にする

en: disable SSSD for authentication by default (still used for supported configurations)
ja: 認証用のSSSDはデフォルトでは無効です (設定は現在もサポートされています)

en: disable SSSD for user information by default (still used for supported configurations)
ja: ユーザー情報に関して SSSD をデフォルトで無効にする。(まだサポートされていない設定です)

en: disable authentication with fingerprint readers by default
ja: 指紋リーダーによる認証をデフォルトで無効にする

en: disable authentication with smart card by default
ja: スマートカードによる認証をデフォルトで無効にする

en: disable automatic per-user ecryptfs
ja: ユーザー毎の自動 ecryptfs を無効にする

en: disable caching of user credentials in SSSD by default
ja: SSSD 内のユーザー信任情報のキャッシュをデフォルトで無効にする

en: disable caching of user information by default
ja: ユーザー情報のキャッシュをデフォルトで無効にする

en: disable hesiod for user information by default
ja: ユーザー情報に関してhesiodをデフォルトで無効にする

en: disable kerberos authentication by default
ja: Kerberos 認証をデフォルトで無効にする

en: disable shadowed passwords by default
ja: シャドウパスワードをデフォルトで無効にする

en: disable use of DNS to find kerberos KDCs
ja: kerberos KDC 検索用の DNS 使用を無効にする

en: disable use of DNS to find kerberos realms
ja: Kerberos レルム (realm) 検索用の DNS 使用を無効にする

en: disable use of RFC-2307bis schema for LDAP user information lookups
ja: LDAP ユーザー情報ルックアップ用の RFC-2307 bis schema の使用を無効にする

en: disable use of TLS with LDAP (RFC-2830)
ja: TLS と LDAP の併用を無効にする (RFC-2830)

en: disable winbind for authentication by default
ja: 認証で winbind をデフォルトで無効にする

en: disable winbind for user information by default
ja: ユーザー情報に関して winbind をデフォルトで無効にする

en: disable wins for hostname resolution
ja: ホスト名解決用のwinsを無効にする

en: display Back instead of Cancel in the main dialog of the TUI
ja: テキスト UI のメインダイアログの中に「キャンセル」の代わりに「戻る」を表示する

en: do not check access.conf during account authorization
ja: アカウント認証中に access.conf をチェックしない

en: do not create home directories for users on their first login
ja: 利用者の最初のログイン時にホームディレクトリーを作成しない

en: do not display the deprecated text user interface
ja: 不適切なテキストユーザーインタフェースを表示しない

en: do not prefer dns over wins or nis for hostname resolution
ja: ホスト名解決にwinsまたはnisよりdnsを優先しない

en: do not require digits in a password
ja: パスワードに数字を必要としない

en: do not require lowercase characters in a password
ja: パスワードに小文字を必要としない

en: do not require other characters in a password
ja: パスワードに記号を必要としない

en: do not require smart card for authentication by default
ja: 認証用スマートカードをデフォルトで要求しない

en: do not require uppercase characters in a password
ja: パスワードに大文字を必要としない

en: do not setup the NTP against the IPAv2 domain
ja: IPAv2 ドメインに対して NTP をセットアップしません

en: do not start/stop portmap, ypbind, and nscd
ja: portmap、ypbind、nscd を起動/停止しない

en: do not update the configuration files, only print new settings
ja: 設定ファイルをアップデートせずに、新しい設定をただ表示する

en: enable IPAv2 for user information and authentication by default
ja: ユーザー情報と認証のために IPAv2 をデフォルトで有効にします

en: enable LDAP for authentication by default
ja: LDAP 認証をデフォルトで有効にする

en: enable LDAP for user information by default
ja: ユーザー情報に関して LDAP をデフォルトで有効にする

en: enable MD5 passwords by default
ja: MD5 パスワードをデフォルトで有効にする

en: enable NIS for user information by default
ja: ユーザー情報に関してNISをデフォルトで有効にする

en: enable SSSD for authentication by default with manually managed configuration
ja: 認証の SSSD をデフォルトで有効にする。(手動管理の設定と一緒に)

en: enable SSSD for user information by default with manually managed configuration
ja: ユーザー情報に関して SSSD をデフォルトで有効にする。(手動管理の設定と一緒に)

en: enable authentication with fingerprint readers by default
ja: 指紋リーダーによる認証をデフォルトで有効にする

en: enable authentication with smart card by default
ja: スマートカードによる認証をデフォルトで有効にする

en: enable automatic per-user ecryptfs
ja: ユーザー毎の自動 ecryptfs を有効にする

en: enable caching of user credentials in SSSD by default
ja: SSSD 内のユーザー信任情報のキャッシュをデフォルトで有効にする

en: enable caching of user information by default (automatically disabled when SSSD is used)
ja: ユーザー情報のキャッシュをデフォルトで有効にする（SSSD が使用される時に自動的に無効にする）

en: enable hesiod for user information by default
ja: ユーザー情報に関してhesiodをデフォルトで有効にする

en: enable kerberos authentication by default
ja: Kerberos 認証をデフォルトで有効にする

en: enable shadowed passwords by default
ja: シャドウパスワードをデフォルトで有効にする

en: enable use of DNS to find kerberos KDCs
ja: kerberos KDC 検索用の DNS 使用を有効にする

en: enable use of DNS to find kerberos realms
ja: kerberos レルム検索用の DNS 使用を有効にする

en: enable use of RFC-2307bis schema for LDAP user information lookups
ja: LDAP ユーザー情報ルックアップ用の RFC-2307 bis schema の使用を有効にする

en: enable use of TLS with LDAP (RFC-2830)
ja: TLS と LDAP の併用を有効にする (RFC-2830)

en: enable winbind for authentication by default
ja: 認証で winbind をデフォルトで有効にする

en: enable winbind for user information by default
ja: ユーザー情報に関して winbind をデフォルトで有効にする

en: enable wins for hostname resolution
ja: ホスト名解決用のwinsを有効にする

en: hash/crypt algorithm for new passwords
ja: 新しいパスワードのためのハッシュ/暗号化アルゴリズム

en: join the IPAv2 domain as this account
ja: このアカウントで IPAv2 ドメインに参加

en: join the winbind domain or ads realm now as this administrator
ja: 管理者としてwinbindドメインかまたはADSレルムに参加する

en: load CA certificate from the URL
ja: URL から CA 証明書をロードする

en: local authorization is sufficient for local users
ja: ローカル認証はローカルユーザー用として問題ありません

en: maximum number of consecutive characters of same class in a password
ja: パスワードにおける同じ文字クラスの文字の最大連続数

en: maximum number of same consecutive characters in a password
ja: パスワードにおける同じ文字の最大連続数

en: minimum length of a password
ja: パスワードの最小数

en: minimum number of character classes in a password
ja: パスワードの文字クラスの最小数

en: names of servers to authenticate against
ja: 認証する対象のサーバー名

en: never use SSSD implicitly even for supported configurations
ja: もしサポートされている設定であっても、暗黙のうちにSSSDを利用しないでください。

en: opposite of --test, update configuration files with changed settings
ja: --test の反対、変更された設定に対する設定ファイルのアップデート

en: prefer dns over wins or nis for hostname resolution
ja: ホスト名解決にwinsまたはnisよりdnsを優先する

en: probe network for defaults and print them
ja: デフォルトのネットワークを検出して表示する

en: require at least one digit in a password
ja: パスワードに少なくとも1文字の数字を必要とする

en: require at least one lowercase character in a password
ja: パスワードに少なくとも1文字の小文字を必要とする

en: require at least one other character in a password
ja: パスワードに少なくとも1文字の記号を必要とする

en: require at least one uppercase character in a password
ja: パスワードに少なくとも1文字の大文字を必要とする

en: require smart card for authentication by default
ja: 認証用スマートカードをデフォルトで要求する

en: restore the backup of configuration files
ja: 設定ファイルのバックアップを復元

en: restore the backup of configuration files saved before the previous configuration change
ja: 前回の設定変更の前に保存されている設定ファイルのバックアップを復元

en: save a backup of all configuration files
ja: 全ての設定ファイルのバックアップを保存

en: security mode to use for samba and winbind
ja: samba と winbind 用に使用するセキュリティモード

en: setup the NTP against the IPAv2 domain (default)
ja: IPAv2 ドメインに対して NTP をセットアップします（デフォルト）

en: shadow password
ja: シャドウパスワード

en: show this help message and exit
ja: このヘルプメッセージを表示して終了

en: the IPAv2 domain the system should be part of
ja: システムが参加する IPAv2 ドメイン

en: the character which will be used to separate the domain and user part of winbind-created user names if winbindusedefaultdomain is not enabled
ja: winbindusedefaultdomainが有効でない場合に、winbind作成のユーザー名内でドメインとユーザーの部分を分離するのに使用する文字

en: the directory which winbind-created users will have as home directories
ja: ユーザーがホームディレクトリとして持つwinbind作成のディレクトリ

en: the group which winbind-created users will have as their primary group
ja: ユーザーがそのプライマリグループとして持つwinbind作成のグループ

en: the realm for the IPAv2 domain
ja: IPAv2 ドメインのレルム

en: the server for the IPAv2 domain
ja: IPAv2 ドメインのサーバー

en: the shell which winbind-created users will have as their login shell
ja: ユーザーがそのログインシェルとして持つwinbind作成のシェル

en: uid range winbind will assign to domain or ads users
ja: winbindがdomainまたはadsユーザーに割り当てるuidの範囲

en: unexpected argument
ja: 予期しない引数

en: update all configuration files
ja: すべての設定ファイルのアップデート

en: usage: %s [options]
ja: 使用方法: %s [オプション]

en: use SSSD implicitly if it supports the configuration
ja: もしサポートされている設定であれば、暗黙のうちにSSSDを利用する。

en: winbind will use Kerberos 5 to authenticate
ja: winbind では認証に Kerberos 5 が使用されます。

en: winbind will use the default authentication method
ja: winbind ではデフォルトの認証方法が使用されます。

en: workgroup authentication servers are in
ja: ワークグループ認証サーバー
