Authconfig - en to sv translation catalogue (278 entries)

en:  <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |   <Space> selects   |  <F12> next screen
sv:  <Tab>/<Alt-Tab> mellan element   |  <Blanksteg> väljer   |  <F12> nästa skärm

en: <b>Authentication Configuration</b>
sv: <b>Autentiseringskonfiguration</b>

en: <b>Local Authentication Options</b>
sv: <b>Alternativ för lokal autentisering</b>

en: <b>Maximal Consecutive Character Repetition</b>
sv: <b>Maximalt antal repeterade på varandra följande tecken</b>

en: <b>Minimal Password Requirements</b>
sv: <b>Minsta krav på lösenord</b>

en: <b>Other Authentication Options</b>
sv: <b>Andra autentiseringsalternativ</b>

en: <b>Required Character Classes</b>
sv: <b>Begärda teckenklasser</b>

en: <b>Smart Card Authentication Options</b>
sv: <b>Alternativ för smartkortautentisering</b>

en: <b>User Account Configuration</b>
sv: <b>Konfiguration av användarkonton</b>

en: <dn>
sv: <namn>

en: <domain>
sv: <domän>

en: <lowest-highest>
sv: <lägsta-högsta>

en: <module>
sv: <modul>

en: <name>
sv: <namn>

en: <number>
sv: <antal>

en: <servers>
sv: <servrar>

en: <small><b>Tip:</b> Smart cards support logging into both local and centrally managed accounts.</small>
sv: <small><b>Tips:</b> Smartkort stödjer inloggning till både lokala och centralt hanterade konton.</small>

en: <small><b>Tip:</b> These checks are disabled if the value is 0.</small>
sv: <small><b>Tips:</b> Dessa kontroller är avaktiverade om värdet är 0.</small>

en: <small><b>Tip:</b> This is managed via /etc/security/access.conf.</small>
sv: <small><b>Tips:</b> Detta hanteras via /etc/security/access.conf.</small>

en: <workgroup>
sv: <arbetsgrupp>

en: ADS Realm:
sv: ADS-realm:

en: Ad_min Servers:
sv: Ad_ministrationsservrar:

en: Admin Server:
sv: Administrationsserver:

en: Advanced _Options
sv: Avancerade _alternativ

en: Alert
sv: Varning

en: All configuration files which were modified by the previous authentication configuration change will be restored from backup. Revert the changes?
sv: Alla konfigurationsfiler som modifierades av den föregående autenticeringskonfigurationsändringen kommer att återställas från säkerhetskopia.  Återställ ändringarna?

en: Allow offline _login
sv: Tillåt offline-in_loggning

en: Aut_hentication Method:
sv: Au_tentiseringsmetod:

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Authentication Configuration
sv: Autentiseringskonfiguration

en: Authentication module %s/pam_%s.so is missing. Authentication process might not work correctly.
sv: Autentiseringsmodulen %s/pam_%s.so saknas. Autentiseringsprocessen kommer kanske inte att fungera korrekt.

en: Back
sv: Tillbaka

en: Bad smart card removal action specified.
sv: Angiven åtgärd för uttag av smarta kort är dålig.

en: Base DN:
sv: Bas-DN:

en: C_haracter Classes:
sv: _Teckenklasser:

en: Cache Information
sv: Cacheinformation

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Card Re_moval Action:
sv: Åtgärd vid _borttagning av kort:

en: Certificate _URL:
sv: Certifikat-_URL:

en: Click this button if you did not download a CA certificate yet or you have not set the CA certificate up by other means.
sv: Klicka denna knapp om du inte har hämtat ett CA-certifikat ännu eller har satt upp CA-certifikatet på något annat sätt.

en: Control how the system verifies users who attempt to log in
sv: Styr hur systemet verifierar användare som försöker logga in

en: Create _home directories on the first login
sv: Skapa _hemkataloger vid första inloggning

en: Do not configure _NTP
sv: Konfigurera inte _NTP

en: Do_n't Save
sv: Spara i_nte

en: Domain Administrator:
sv: Domänadministratör:

en: Domain Controllers:
sv: Domänkontrollanter:

en: Domain _administrator:
sv: Domän_administratör:

en: Domain:
sv: Domän:

en: Download CA Certificate
sv: Hämta CA-certifikat

en: Enable _fingerprint reader support
sv: Aktivera stöd för _fingeravtrycksläsare

en: Enable _local access control
sv: Aktivera _lokal åtkomstkontroll

en: Enable _smart card support
sv: Aktivera stöd för smart_kort

en: Error downloading CA certificate
sv: Fel vid hämtning av CA-certifikat

en: Fingerprint authentication allows you to log in by scanning your finger with the fingerprint reader.
sv: Autentisering med fingeravtrycksläsare låter dig logga in genom att läsa av ditt fingeravtryck med fingeravtrycksläsaren .

en: Fingerprint reader
sv: Fingeravtrycksläsare

en: Hashing or crypto algorithm used for storing passwords of local users
sv: Hash- eller krypto-algoritm som används för att lagra lösenord för lokala användare

en: Hostname or ldap:// or ldaps:// URI pointing to the LDAP server.
sv: Värdnamn eller ldap:// eller ldaps:// URI pekar på LDAP-servern.

en: IPA R_ealm:
sv: IPA-r_ike:

en: IPA _Domain:
sv: IPA-_domän:

en: IPA _Server:
sv: IPA-_server:

en: IPAv2 Settings
sv: IPAv2-inställningar

en: IPAv2 domain join was not succesful. The ipa-client-install command failed.
sv: Det gick inte bra att gå med i IPAv2-domänen.  Kommandot ipa-client-install misslyckades.

en: IPAv2 password
sv: IPAv2-lösenord

en: If the home directory of an user doesn't exist yet it will be created automatically on his first login.
sv: Om hemkatalogen för en användare inte finns kommer den skapas automatiskt vid första inloggning.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Invalid LDAP URI.
sv: Felaktig LDAP-URI.

en: Join Domain
sv: Gå med i domän

en: Join Settings
sv: Medlemskapsinställningar

en: Joining Winbind Domain
sv: Går med i Winbind-domän

en: Kerberos Settings
sv: Kerberosinställningar

en: Kerberos password
sv: Kerberoslösenord

en: LDAP Search _Base DN:
sv: _Bassök-DN för LDAP:

en: LDAP Settings
sv: LDAP-inställningar

en: LDAP _Server:
sv: LDAP-_server:

en: LDAP authentication
sv: LDAP-autentisering

en: LDAP password
sv: LDAP-lösenord

en: Local accounts only
sv: Endast lokal konton

en: Local authorization is sufficient
sv: Lokal auktorisering är tillräckligt

en: Lock
sv: Lås

en: Low_ercase
sv: _Gemena

en: NIS Settings
sv: NIS-inställningar

en: NIS _Domain:
sv: NIS-_domän:

en: NIS _Server:
sv: NIS-_server:

en: NIS password
sv: NIS-lösenord

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: O_ther characters
sv: An_dra tecken

en: Ok
sv: OK

en: Pass_word Options
sv: Lösenordsalternativ

en: Password
sv: Lösenord

en: Password:
sv: Lösenord:

en: R_ealm:
sv: R_ike:

en: Require smart car_d for login
sv: _Kräv smartkort för att logga in

en: Restore the configuration files backed up before the previous configuration change
sv: Återställ konfigurationsfilerna som säkerhetskopierades före föregående konfigurationsändring

en: Revert
sv: Återställ

en: Sa_me Class:
sv: Sa_mma klass:

en: Save Settings
sv: Sparandeinställningar

en: Security Model:
sv: Säkerhetsmodell:

en: Smart card authentication allows you to log in using a certificate and key associated with a smart card.
sv: Autentisering med smarta kort låter dig logga in genom att använda ett certifikat och en nyckel som är associerad med ett smart kort.

en: Some of the configuration changes you've made should be saved to disk before continuing.  If you do not save them, then your attempt to join the domain may fail.  Save changes?
sv: En del av konfigurationsändringarna du gjort bör sparas innan du fortsätter. Om du inte sparar dem kan ditt försök att gå med i domänen misslyckas. Spara ändringarna?

en: Te_mplate Shell:
sv: _Mallskal:

en: Template Shell:
sv: Mallskal:

en: The %s file was not found, but it is required for %s support to work properly.
    Install the %s package, which provides this file.
sv: Filen %s hittades inte, men den krävs för att stöd för %s ska fungera korrekt.
    Installera paketet %s som tillhandahåller denna fil.

en: The passmaxclassrepeat option value is not an integer
sv: Värdet på alternativet passmaxclassrepeat är inte ett heltal

en: The passmaxclassrepeat value must not be negative
sv: Värdet på passmaxclassrepeat får inte vara negativt

en: The passmaxrepeat option value is not an integer
sv: Värdet på alternativet passmaxrepeat är inte ett heltal

en: The passmaxrepeat value must not be negative
sv: Värdet på passmaxrepeat får inte vara negativt

en: The passminclass option value is not an integer
sv: Värdet på alternativet passminclass är inte ett heltal

en: The passminclass value must not be negative
sv: Värdet på passminclass får inte vara negativt

en: The passminlen minimum value is 6
sv: Minsta värdet på passminlen är 6

en: The passminlen option value is not an integer
sv: Värdet på alternativet passminlen är inte ett heltal

en: To connect to a LDAP server with TLS protocol enabled you need a CA certificate which signed your server's certificate. Copy the certificate in the PEM format to the '%s' directory.
    Then press OK.
sv: För att kunna ansluta korrekt till en LDAP-server med TLS-protokollet aktiverat måste du ha ett CA-certifikat som signerade din servers certifikat. Kopiera certifikatet i PEM-formatet till katalogen "%s".
    Tryck sedan OK.

en: To verify the LDAP server with TLS protocol enabled you need a CA certificate which signed the server's certificate. Please fill in the URL where the CA certificate in the PEM format can be downloaded from.
sv: För att kunna ansluta korrekt till en LDAP-server med TLS-protokollet aktiverat måste du ha ett CA-certifikat som signerade din servers certifikat. Ange den URL där CA-certifikatet i PEM-format kan laddas ner från.

en: Unable to initialize graphical environment. Most likely cause of failure
    is that the tool was not run using a graphical environment. Please either
    start your graphical user interface or set your DISPLAY variable.
sv: Kan inte initiera den grafiska miljön.  Mest sannolika orsaken till
    misslyckandet är att verktyget inte kör i en grafisk miljö.  Starta antingen
    ditt grafiska användargränssnitt eller sätt DISPLAY-variabeln.

en: Unknown password hashing algorithm specified, using sha256.
sv: Okänd hashningsalgoritm angiven för lösenordet, använder sha256.

en: Use DNS to _locate KDCs for realms
sv: Använd DNS för att _lokalisera KDC:er för realmer

en: Use DNS to locate KDCs for realms
sv: Använd DNS för att lokalisera KDC:er för realmer

en: Use DNS to resolve hosts to realms
sv: Använd DNS för att slå upp värdar till realmer

en: Use D_NS to resolve hosts to realms
sv: Använd _DNS för att slå upp värdar till riken

en: Use Fingerprint reader
sv: Använd fingeravtrycksläsare

en: Use IPAv2
sv: Använd IPAv2

en: Use Kerberos
sv: Använd Kerberos

en: Use LDAP
sv: Använd LDAP

en: Use LDAP Authentication
sv: Använd LDAP-autentisering

en: Use MD5 Passwords
sv: Använd MD5-lösenord

en: Use NIS
sv: Använd NIS

en: Use Shadow Passwords
sv: Använd skugglösenord

en: Use TLS
sv: Använd TLS

en: Use Transport Layer Security extension for LDAP as defined by RFC-2830. It must not be ticked with ldaps server URI.
sv: Använd transportlagersäkerhetsutvidgningar (TLS) för LDAP som de definieras av RFC-2830.  Det får inte kryssas i tillsammans med ldaps-server-URI.

en: Use Winbind
sv: Använd Winbind

en: Use Winbind Authentication
sv: Använd Winbind-autentisering

en: Use _TLS to encrypt connections
sv: Använd _TLS för att kryptera anslutningar

en: Use the "Join Domain" button to join the IPAv2 domain.
sv: Använd knappen ”Gå med i domän” för att gå med i IPAv2-domänen.

en: User Information
sv: Användarinformation

en: Warning
sv: Varning

en: When enabled /etc/security/access.conf will be consulted for authorization of users access.
sv: Om aktiverad kommer /etc/security/access.conf att rådfrågas vid autentisering av användares åtkomst.

en: Winbind ADS R_ealm:
sv: Winbind ADS-_rike:

en: Winbind Domain Co_ntrollers:
sv: Winbind-domän_kontrollanter:

en: Winbind Settings
sv: Winbind-inställningar

en: Winbind _Domain:
sv: Winbind-_domän:

en: Winbind authentication
sv: Winbind-autentisering

en: Winbind password
sv: Winbind-lösenord

en: Yes
sv: Ja

en: You must provide ldaps:// server address or use TLS for LDAP authentication.
sv: Du måste ange en ldaps:// serveradress eller använda TLS för LDAP-autentisering

en: _Digits
sv: Si_ffror

en: _Download CA Certificate...
sv: _Hämta CA-certifikat...

en: _Identity & Authentication
sv: _Identitet och autentisering

en: _Join Domain...
sv: _Gå med i domän...

en: _KDCs:
sv: _KDC:er:

en: _Length:
sv: _Längd:

en: _Password Hashing Algorithm:
sv: _Hasningsalgoritm för lösenord:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Same Character:
sv: _Samma tecken:

en: _Security Model:
sv: _Säkerhetsmodell:

en: _Uppercase
sv: _Versala

en: _User Account Database:
sv: _Användarkontodatabas:

en: action to be taken on smart card removal
sv: åtgärd som ska utföras då smarta kort tas bort

en: authenticate system accounts by local files only
sv: autentisera systemkonton endast genom lokala filer

en: authenticate system accounts by network services
sv: autentisera systemkonton genom nätverkstjänster

en: authorize local users also through remote service
sv: auktorisera lokala användare även genom fjärrtjänst

en: caching
sv: cachning

en: can only be run as root
sv: kan endast köras som root

en: check access.conf during account authorization
sv: kontrollera access.conf vid konto-autentisering

en: configures winbind to allow offline login
sv: konfigurerar winbind att tillåta offline-inloggning

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are domain users
sv: konfigurerar winbind att anta att användare utan domän i sina användarnamn är domänanvändare

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are not domain users
sv: konfigurerar winbind att anta att användare utan domän i sina användarnamn inte är domänanvändare

en: configures winbind to prevent offline login
sv: konfigurerar winbind att förhindra offline-inloggning

en: create home directories for users on their first login
sv: skapa hemkataloger för användare vid första inloggning

en: default LDAP base DN
sv: standardbasnamn för LDAP

en: default LDAP server hostname or URI
sv: standard LDAP servernamn eller URI

en: default NIS domain
sv: standarddomän för NIS

en: default NIS server
sv: standardserver för NIS

en: default hesiod LHS
sv: standard-LHS för hesiod

en: default hesiod RHS
sv: standard-RHS för hesiod

en: default kerberos KDC
sv: standard-KDC för kerberos

en: default kerberos admin server
sv: standardadministationsserver för kerberos

en: default kerberos realm
sv: standard-realm för kerberos

en: default realm for samba and winbind when security=ads
sv: standard-realm för samba och winbind då security=ads

en: default smart card module to use
sv: standardmodul att använda för smarta kort

en: dialog was cancelled
sv: dialogen avbröts

en: disable IPAv2 for user information and authentication by default
sv: inaktivera IPAv2 för användarinformation och -autenticering som standard

en: disable LDAP for authentication by default
sv: inaktivera LDAP för autentisering som standard

en: disable LDAP for user information by default
sv: inaktivera LDAP för användarinformation som standard

en: disable MD5 passwords by default
sv: inaktivera MD5-lösenord som standard

en: disable NIS for user information by default
sv: inaktivera NIS för användarinformation som standard

en: disable SSSD for authentication by default (still used for supported configurations)
sv: inaktivera SSSD för autentisering som standard (används fortfarande för konfigurationer som stöds)

en: disable SSSD for user information by default (still used for supported configurations)
sv: inaktivera SSSD för användarinformation som standard (används fortfarande för konfigurationer som stöds)

en: disable authentication with fingerprint readers by default
sv: inaktivera autentisering med fingeravtrycksläsare som standard

en: disable authentication with smart card by default
sv: inaktivera autentisering med smarta kort som standard

en: disable automatic per-user ecryptfs
sv: inaktivera automatiskt ecryptfs per användare

en: disable caching of user credentials in SSSD by default
sv: inaktivera cachning av användarinformation i SSSD som standard

en: disable caching of user information by default
sv: inaktivera cachning av användarinformation som standard

en: disable hesiod for user information by default
sv: inaktivera hesiod för användarinformation som standard

en: disable kerberos authentication by default
sv: inaktivera kerberos-autentisering som standard

en: disable shadowed passwords by default
sv: inaktivera skugglösenord som standard

en: disable use of DNS to find kerberos KDCs
sv: inaktivera användning av DNS för att hitta kerberos-KDC:er

en: disable use of DNS to find kerberos realms
sv: inaktivera användning av DNS för att hitta kerberos-realmer

en: disable use of RFC-2307bis schema for LDAP user information lookups
sv: inaktivera användning av RFC-2307bis-schema för LDAP-uppslagning av användarinformation

en: disable use of TLS with LDAP (RFC-2830)
sv: inaktivera användning av TLS med LDAP (RFC-2830)

en: disable winbind for authentication by default
sv: inaktivera winbind för autentisering som standard

en: disable winbind for user information by default
sv: inaktivera winbind för användarinformation som standard

en: disable wins for hostname resolution
sv: inaktivera wins för värdnamnsuppslagning

en: display Back instead of Cancel in the main dialog of the TUI
sv: visa Bakåt istället för Avbryt in huvuddialogen i det textbaserade gränssnittet

en: do not check access.conf during account authorization
sv: kontrollera inte access.conf vid konto-autentisering

en: do not create home directories for users on their first login
sv: skapa inte hemkataloger för användare vid första inloggning

en: do not display the deprecated text user interface
sv: visa inte det föråldrade textbaserade användargränssnittet

en: do not prefer dns over wins or nis for hostname resolution
sv: föredra inte dns framför wins eller nis för värdnamnsuppslagning

en: do not require digits in a password
sv: kräv inte siffror i ett lösenord

en: do not require lowercase characters in a password
sv: kräv inte gemena bokstäver i ett lösenord

en: do not require other characters in a password
sv: kräv inte andra tecken i ett lösenord

en: do not require smart card for authentication by default
sv: kräv inte smarta kort för autentisering som standard

en: do not require uppercase characters in a password
sv: kräv inte versala bokstäver i ett lösenord

en: do not setup the NTP against the IPAv2 domain
sv: sätt inte upp NTP mot IPAv2-domänen

en: do not start/stop portmap, ypbind, and nscd
sv: starta/stoppa inte portmap, ypbind och nscd

en: do not update the configuration files, only print new settings
sv: uppdatera inte konfigurationsfilerna, skriv endast ut nya inställningar

en: enable IPAv2 for user information and authentication by default
sv: aktivera IPAv2 för användarinformation och -autenticering som standard

en: enable LDAP for authentication by default
sv: aktivera LDAP för autentisering som standard

en: enable LDAP for user information by default
sv: aktivera LDAP för användarinformation som standard

en: enable MD5 passwords by default
sv: aktivera MD5-lösenord som standard

en: enable NIS for user information by default
sv: aktivera NIS för användarinformation som standard

en: enable SSSD for authentication by default with manually managed configuration
sv: aktivera SSSD för autentisering som standard med manuellt hanterad konfiguration

en: enable SSSD for user information by default with manually managed configuration
sv: aktivera SSSD för användarinformation som standard med manuellt hanterad konfiguration

en: enable authentication with fingerprint readers by default
sv: aktivera autentisering med fingeravtrycksläsare som standard

en: enable authentication with smart card by default
sv: aktivera autentisering med smarta kort som standard

en: enable automatic per-user ecryptfs
sv: aktivera automatiskt ecryptfs per användare

en: enable caching of user credentials in SSSD by default
sv: aktivera cachning av användarinformation i SSSD som standard

en: enable caching of user information by default (automatically disabled when SSSD is used)
sv: aktivera cachning av användarinformation som standard (inaktiveras automatiskt när SSSD används)

en: enable hesiod for user information by default
sv: aktivera hesiod för användarinformation som standard

en: enable kerberos authentication by default
sv: aktivera kerberos-autentisering som standard

en: enable shadowed passwords by default
sv: aktivera skugglösenord som standard

en: enable use of DNS to find kerberos KDCs
sv: aktivera användning av DNS för att hitta kerberos-KDC:er

en: enable use of DNS to find kerberos realms
sv: aktivera användning av DNS för att hitta kerberos-realmer

en: enable use of RFC-2307bis schema for LDAP user information lookups
sv: aktivera användning av RFC-2307bis-schema för LDAP-uppslagning av användarinformation

en: enable use of TLS with LDAP (RFC-2830)
sv: aktivera användning av TLS med LDAP (RFC-2830)

en: enable winbind for authentication by default
sv: aktivera windbind för autentisering som standard

en: enable winbind for user information by default
sv: aktivera winbind för användarinformation som standard

en: enable wins for hostname resolution
sv: aktivera wins för värdnamnsuppslagning

en: hash/crypt algorithm for new passwords
sv: hash/krypto-algoritm för nya lösenord

en: join the IPAv2 domain as this account
sv: gå med i IPAv2-domänen som detta konto

en: join the winbind domain or ads realm now as this administrator
sv: gå med i winbind-domänen eller ads-realmen som denna administratör nu

en: load CA certificate from the URL
sv: läs in CA-certifikat från URL:en

en: local authorization is sufficient for local users
sv: lokal auktorisering är tillräckligt för lokala användare

en: maximum number of consecutive characters of same class in a password
sv: högsta antalet på varandra följande tecken av samma klass i ett lösenord

en: maximum number of same consecutive characters in a password
sv: högsta antalet av likadana på varandra följande tecken i ett lösenord

en: minimum length of a password
sv: minsta längd på ett lösenord

en: minimum number of character classes in a password
sv: minsta antal teckenklasser i ett lösenord

en: names of servers to authenticate against
sv: namn på servrar att autentisera mot

en: never use SSSD implicitly even for supported configurations
sv: använd aldrig underförstått SSSD även för konfigurationer som stöds

en: opposite of --test, update configuration files with changed settings
sv: motsatsen till --test, uppdatera konfigurationsfilerna med ändrade inställningar

en: prefer dns over wins or nis for hostname resolution
sv: föredra dns framför wins eller nis för värdnamnsuppslagning

en: probe network for defaults and print them
sv: undersök nätverket för standardalternativ och skriv ut dem

en: require at least one digit in a password
sv: kräv åtminstone en siffra i ett lösenord

en: require at least one lowercase character in a password
sv: kräv åtminstone en gemen bokstav i ett lösenord

en: require at least one other character in a password
sv: kräv åtminstone ett annat tecken i ett lösenord

en: require at least one uppercase character in a password
sv: kräv åtminstone en versal bokstav i ett lösenord

en: require smart card for authentication by default
sv: kräv smarta kort för autentisering som standard

en: restore the backup of configuration files
sv: återställ säkerhetskopian av konfigurationsfilerna

en: restore the backup of configuration files saved before the previous configuration change
sv: återställ säkerhetskopian av konfigurationsfilerna som sparades före föregående konfigurationsändring

en: save a backup of all configuration files
sv: spara en säkerhetskopia av alla konfigurationsfiler

en: security mode to use for samba and winbind
sv: säkerhetsläge att använda för samba och winbind

en: setup the NTP against the IPAv2 domain (default)
sv: sätt up NTP mot IPAv2-domänen (standard)

en: shadow password
sv: skugglösenord

en: show this help message and exit
sv: visa denna hjälp och avsluta

en: the IPAv2 domain the system should be part of
sv: den IPAv2-domän systemet skall vara en del av

en: the character which will be used to separate the domain and user part of winbind-created user names if winbindusedefaultdomain is not enabled
sv: det tecken som kommer att användas för att separera domän- och användardelen av winbind-skapade användarnamn om winbindusedefaultdomain inte är aktiverat

en: the directory which winbind-created users will have as home directories
sv: den katalog som winbind-skapade användare kommer att ha som hemkataloger

en: the group which winbind-created users will have as their primary group
sv: den grupp som winbind-skapade användare kommer att ha som deras primära grupp

en: the realm for the IPAv2 domain
sv: riket för IPAv2-domänen

en: the server for the IPAv2 domain
sv: servern för IPAv2-domänen

en: the shell which winbind-created users will have as their login shell
sv: det skal som winbind-skapade användare kommer att ha som deras inloggningsskal

en: uid range winbind will assign to domain or ads users
sv: uid-intervall som winbind kommer att tilldela domän- eller ads-användare

en: unexpected argument
sv: oväntat argument

en: update all configuration files
sv: uppdatera alla konfigurationsfiler

en: usage: %s [options]
sv: användning: %s [flaggor]

en: use SSSD implicitly if it supports the configuration
sv: använda underförstått SSSD om den stödjer konfigurationen

en: winbind will use Kerberos 5 to authenticate
sv: windbind kommer använda Kerberos 5 för att autentisera

en: winbind will use the default authentication method
sv: winbind kommer använda standardautenticeringsmetoden

en: workgroup authentication servers are in
sv: servrar för autentisering av arbetsgrupper finns på
